میناکاری روی چوب؛ هنری زیبا و چشم نوازکاربرد میناکاری بر روی چوب, آموزش میناکاری روی چوب, انواع میناکاری بر روی چوب

یکی دیگر از شاخه های هنر میناکاری را می توانیم میناکاری روی چوب معرفی کنیم

 

زيبايی های چشم نواز آثار ميناكاری روی چوب

یکی دیگر از شاخه های هنر میناکاری را می توانیم میناکاری روی چوب معرفی کنیم. این هنر نیز همانند مینا کاری روی مس، روی سنگ و روی هر ماده ی دیگری، زیبایی های خاص خودش را داراست.

مینا کاری روی چوب 

همه می دانیم که چوب ها یکی از پرطرفدارترین متریال هایی هستند که در اطراف ما وجود دارند. از این رو، چوب ها می توانند در ابعاد مختلف وسایل منزل و وسایل دکوری خانه، مورد استفاده قرار بگیرند. خیلی از افراد هستند که سازه های چوبی را به صورت کاملا ساده دوست دارند و خیلی از افراد هم ترجیح می دهند که از هنرهای میناکاری برای تزیین آن ها استفاده کنند.

 

البته که هنر میناکاری روی چوب، هنری است که طرفداران خاص خودش را دارد و می تواند مورد پسند عموم نباشد. اما در هر صورت حتی اگر کسی یک ظرف چوبی میناکاری شده را برای خودش نخرد، نمی تواند چشم نواز بودن هنر به کار رفته بر روی آن را انکار نماید. 

 

میناکاری روی چوب نیز مانند میناکاری روی سفال، روی برنج، روی مس و سایر مواد مختلف، انواع مختلفی دارد و می تواند به روش های متفاوتی انجام شود. پس در ادامه با هم برویم و با انواع میناکاری ها آشنا شویم تا بتوانیم درک بهتری از هنر میناکاری روی چوب داشته باشیم :

 

هنر میناکاری, مینا کاری برجسته روی چوب, میناکاری به صورت نقاشی روی چوب

مینا کاری روی چوب 

 

انواع میناکاری 

مینا کاری برجسته

در این نوع میناکاری، مهم نیست که طرح ها بر روی چه ماده و ورقه ای انجام می شوند. تمامی طرح های ایجاد شده باید کاملا برجسته باشند و وقتی دست بر روی طرح ها کشیده می شود باید برجستگی طرح کاملا حفظ شود. برای درست کردن میناکاری های برجسته از لعاب های رنگی هم می توانند استفاده کنند که پس از اینکه این طرح ها آماده شد، آن را داخل کوره می گذارند تا آماده شوند. 

 

عکس میناکاری روی چوب, تابلو چوبی مشبک میناکاری, میناکاری روی چوب

مینا کاری روی چوب انواع مختلفی دارد 

 

میناکاری سیمی

این روش مانند روش قدیمی زیاد مرسوم نیست و یکی از قدیمی ترین روش های میناکاری محسوب می شود. در این روش، مقتول ها را به حالت های دلخواه در می آورند و طی حرارت 1000 درجه سانتی گراد، بر روی سطح مورد نظر می چسبانند. پس از اینکه قطعات مفتولی بر روی سطح کار جوش خورد، روی آن ها را با لعاب شیشه ای می پوشانند.

 

پس از اینکه لعاب خودش را گرفت، از رنگ های پودری مخصوص میناکاری استفاده می کنند و دوباره داخل کوره قرار می دهند. البته عموما رنگ مفتول ها بر اثر قرار گرفتن در حرارت خیلی بالا، تیره می شود که این مورد را نیز با اسیدکاری سطح، به رنگ های اولیه بر می گردانند. این روش در هنر امروز زیاد مرسوم نیست اما یکی از زیباترین روش های میناکاری نیز معرفی می شود. 

 

 مینا کاری برجسته روی چوب, میناکاری به صورت نقاشی روی چوب

میناکاری روی چوب به صورت نقاشی

 

میناکاری به صورت نقاشی

در این روش اصلا نقش برجسته وجود ندارد و از حالت نقاشی عادی برای کشیدن طرح بر روی سطح استفاده می کنند. ظروف و سازه های میناکاری شده با نقاشی عموما چندین بار در کوره قرار می گیرند و حرارت می بینند تا طرح های نقاشی به صورت کامل بر روی سطح مورد نظر نقش ببندند. 

 

میناکاری مرصع 

در این روش برای اینکه طرح را در بیاورند از روش کار مرصع کاری استفاده می نمایند. متریال استفاده شده در میناکاری مرصع، موادی مانند یاقوت و انواع نگین است که با چسباندن این مواد در کنار یکدیگر، طرح های مختلفی را با توجه به سلیقه ی هنرمند ایجاد می کنند و سپس طرح اصلی نهایی را به صورت برجسته بر روی سطح مورد نظر، اجرا می نمایند. 

 

میناکاری روی چوب, هنر میناکاری روی چوب, هنر میناکاری

  میناکاری بر روی میز چوب 

 

رایج ترین نوع میناکاری بر روی چوب، کدام روش است؟

همه می دانیم که چوب ها یک سطح تقریبا منعطفی هستند که انواع کارهای هنری را می توان بر روی ان انجام داد. یعنی، میناکاری به صورت نقاشی، به صورت مرصع و حتی به صورت میناکاری سیمی نیز بر روی یک سطح چوب امکان پذیر است. اما طبیعتا چوب ها متریالی هستند که میناکاری های برجسته می توانند یکی از بهترین انتخاب های هنر میناکاری بر روی آن ها باشند.

 

سطح تقریبا نرم چوب ها، ظرفیت این را دارند که انواع طرح های ریز و درشت را با قلم های مختلف بر روی آن ها اجرا نمایند. برای استفاده از هنر میناکاری برجسته بر روی چوب، گاهی اصلا به شمایل و شکل ها و طراحی های شلوغ قدیمی نیازی نیست و این طرح ها می توانند به ساده ترین شکل های امروزی بر روی سطح مورد نظر پیاده سازی شوند. 

 

کاربرد میناکاری بر روی چوب, آموزش میناکاری روی چوب, انواع میناکاری بر روی چوب

میناکاری روی چوب یکی از هنرهای باستانی است. 

 

همان طور که در ابتدای محتوا نیز خدمت تان عرض کردیم، میناکاری هنری است که ممکن است به دلایل شلوغی نقش و نگارهایی که دارد، در دنیای مد امروز، مورد استقبال عموم قرار نگیرد با این حال، چیزی که طبیعتا اجرا می شود این است که هنرمندان این کار نیز هنر خود را با هنر روز مطابقت می دهند و سعی می کنند تا سازه های میناکاری که انجام می دهند به صورتی باشد که بتواند گواه سلیقه ی هنری این برهه از تاریخ قرار گیرد. بنابراین هنوز هم میناکاری روی چوب، می تواند یکی از بهترین انتخاب هایی باشد که اهالی هر برای ظروف و سازه های دکوری شان انتخاب می نمایند. 

 

عکس میناکاری روی چوب, تابلو چوبی مشبک میناکاری, میناکاری روی چوب

کاربرد میناکاری بر روی چوب

 

کاربرد میناکاری بر روی چوب چیست؟

هنر میناکاری هنر بسیار منعطفی است و این انعطاف باعث می شود تا از این هنر بر روی سازه های مختلف با کاربردهای متفاوت به روش های مختلفی اجرا شود. انواع ظروف چوبی شکلات خوری، شیرینی خوری، بشقاب، پارچ، میوه خوری، انواع تابلوهای چوبی میناکاری شده، انواع میزهای چوبی میناکاری شده، انواع بوفه های و کنسول های چوبی میناکاری شده و هزار و یک سازه ی چوبی که می توانیم از هنر اصیل میناکاری برای جلوه دادن بیشتر، بر روی این سازه های استفاده نماییم.

 

چیزی که درباره ی سازه ها و انواع ظروف میناکاری شده، بسیار واضح است، اصیل بودن این هنر است. در واقع کنسول ها، میزها و صندلی های چوبی که هنر مینا کاری بر روی آن ها اجرا شده، می توانند یکی از خاص ترین و منحصر به فرد ترین نوع میزها و صندلی ها و انواع کنسول ها و بوفه ها، در نوع خودشان در سطح دنیا باشند. 

 

هنر میناکاری, مینا کاری برجسته روی چوب, میناکاری به صورت نقاشی روی چوب

میناکاری بر روی جعبه چوبی

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 آشنایی با هنرهای دستی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------