سوغات و صنایع دستی زاهدانسوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,درباره صنایع دستی زاهدان

صنایع دستی زاهدان

 

صنایع دستی زاهدان

صنایع دستی قسمت بیشتر از سوغات سیستان و بلوچستان را تشکیل می‌دهد که در این میان صنایع دستی زاهدان با توجه به استفاده از رنگ‌های مختلف، می‌تواند مورد خوبی برای شما باشد. به همین علت این صنایع دستی با ارزش طرفدارن ویژه خود را دارد؛ البته که به صورت کلی صنایع دستی زاهدان، بیان‌گر تاریخ و فرهنگ این شهر هست.

سوزن دوزی

سوزن دوزی یا به زبان خود مردم زاهدان، بلوچی دوزی از هنرهای گذشته مردم این شهر مرزی است که در گذشته به آن سوچن دوزی هم می‌گفتند و این هنر در سازمان یونسکو ثبت شده است.

 

این هنر که از آن در لباس مردان و زنان، رومیزی و … استفاده می‌شود که از هنر سرزمین بلوچستان است که گذشته ای طولانی دارد؛ البته ناگفته نماند که سوزن دوزی تنها سوغات زاهدان نیست و در دیگر شهرها، از چابهار گرفته تا سراوان می‌توانید نقش های این هنر را در همه جای این سرزمین ببینید.

 

سوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,آشنایی با صنایع دستی زاهدان

سوزن دوزی یکی از صنایع دستی زاهدان

 

آینه دوزی از بهترین سوغات زاهدان

افراد بلوچستان اعتقاد دارند که آینه انعکاس حقیقتها است و همین مسئله باعث شده تا آینه دوزی به یک فرهنگ سرشار در این قسمت گسترده تبدیل شود.

 

مردمان بلوچ از این هنر برای زینت لباس، خانه ها و مرکب نوعروسان استفاده می‌کنند؛ چنانچه تجربه سفر به استان سیستان به خصوص شهر زابل را داشته باشید با طرح‌های مختلفی از آینه روبرو می‌شوید که با ترکیب هنر‌هایی مانند ابریشم دوزی و قیطان دوزی ترکیبی چشم نواز را برای شما آشکار می‌کند.

 

سوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,شناخت صنایع دستی زاهدان

آشنایی با آینه دوزی زاهدان

 

گز بافی زاهدان

گز بافی یکی از هنرهای متداول در استان سیستان بلوچستان است و علل آن وجود درختان گز و بوته هایی است که بسیار در این منطقه به چشم می خورند. به نوعی استفاده موثری است از آنچه که طبیعت به آنها داده است. برای بافت وسایل حصیری از این چوب های خشک، اول آن ها را در آب میگذارند تا انعطاف پذیر شوند و بعد سبدهایی را در شکل های گوناگون می سازند. این سبدهای بافته شده از گز را میتوان به عنوان سوغات از زاهدان تهیه کرد.

 

سوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,آشنایی با صنایع دستی زاهدان

شناخت گز بافی زاهدان

 

معرق کاری زاهدان

یکی دیگر از صنایع دستی شهر زاهدان معرق کاری می باشد. معرق هنری است که در خیلی از شهرهای ایران انجام می شود. هنرمندان سیستانی نیز در زمینه این هنر زیبا فعالیت دارند. استان سیستان را با توجه به شواهد تاریخی که از شهر سوخته پیدا شده می توان یکی از نخستین جاهای پیدایش معرق دانست. وسایل معرق کاری شده طرفداران زیادی دارد. از جمله آثار معرق که در زاهدان وجود دارد، می توان به عصا، قلیان و … اشاره کرد.

 

سوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,درباره صنایع دستی زاهدان

آشنایی با معرق کاری زاهدان

 

سفالگری

سفال گری در اکثر شهرهای ایران از قدیم رایج بوده، زاهدان هم جز آن شهرهایی است که محصولات سفالی به وسیله هنرمندان بومی آن تولید می‌شده و امروزه هم می‌توانید این محصولات را در بازارهای قدیمی شهر به عنوان سوغات زاهدان تهیه کنید.

 

سوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,شناخت صنایع دستی زاهدان

سفالگری از صنایع دستی زاهدان

 

حصیربافی

زنان و مردان محلی شهر زاهدان هنوز خیلی از وسایل مورد نیاز خود را مثل سبد، ظروف و زیرانداز در خانه تهیه و تولید می‌کنند. همین طور برای زیباتر کردن حصیربافی از نخ‌ها رنگی، آینه دوزی و سکه دوزی معروف خود روی آن‌ها استفاده می‌کنند.

 

سوغات و صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,آشنایی با صنایع دستی زاهدان

حصیر بافی از صنایع دستی زاهدان

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 آشنایی با هنرهای دستی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------