جشنواره کشتی شتر: میراثی از فرهنگ یوروک ترکیهقوانین جشنواره کشتی شترها, تاریخچه جشنواره کشتی شترها, زمان برگزاری جشنواره کشتی شترها

جشنواره کشتی شترها چیست

 

آشنایی با جشنواره سنتی موسوم به "کشتی شتر" در غرب ترکیه 

جشنواره کشتی شترها یک جشنواره ی ترکی است که در سواحل کشور ترکیه برگزار می شود. تماشای جشنواره هایی که به سنت و فرهنگ کشوری تعلق دارد از زیباترین بخش های هر سفری است.تصمیم گرفتیم در این مطلب در مورد یکی از جالب ترین و پرطرفدارترین جشنواره های سنتی یعنی جشنواره کشتی شترها صحبت کنیم.

اگر شما هم از علاقه مندان جشنواره هستید و می خواهید اطلاعات خود را در مورد آن افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

در این جشنواره که نوعی جشنواره ی ورزشی است دو شتر نر را برای کشتی گرفتن، در مقابل هم قرار می دهند.

 

اگر علاقه مند دیدن این بازی هستید باید بدانید عموما این بازی ها در منطقه ی دریای اژه ی ترکیه برپا می شود و اصلی ترین منطقه ی این بازی ها سلجوق نام دارد. این جشنواره، فصل خاصی دارد که طی این فصل، این کشتی در استان های مختلف این منطقه برگزار می شود تا اینکه مرحله ی نهایی این بازی ها در هفته ی دوم فروردین انجام و جشنواره تمام می شود.

 

جشنواره کشتی شترها, کشتی شترها, جشنواره کشتی شتر ترکیه

عکس های جشنواره کشتی شترها

 

جشنواره کشتی شترها چیست؟

جشنواره ی کشتی شترها یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین جشنواره های ورزشی است که هر ساله در کشور ترکیه برگزار می شود. این جشنواره یا فستیوال که از قدمتی 2000 ساله برخوردار است از دو هزار سال پیش در بین قبایل ترک باستان آغاز شده است. همان طور که اشاره نمودیم منطقه ی دریای اژه و سلجوق، اصلی ترین مکان برگزاری این بازی ها هستند اما شهرهای دیگر ترکیه مانند ازمیر، کوش آداسی، موغلا، دنیزلی و مانیسا نیز این فستیوال را برپا می کنند.

 

از آنجایی که ترک ها اعتقاد دارند این بازی ها از دوران پادشاهان عثمانی برایشان به یادگار مانده لذا تلاش می کنند با برپایی هر ساله ی ﺁن در جای جای کشور خود، این میراث و سنت ارزشمند را زنده نگه دارند. در حال حاضر این جشنواره ها به صورت کاملا مفصل برگزار می شوند و دارای قوانین و ویژگی های خاصی هستند.

 

البته نکته ی حائز اهمیت در مورد جشنواره کشتی شترها این است که این فستیوال، زمین و مکان خاصی ندارد و می توان آن را در هر زمین وسیع و صافی مثل میدان های معروف شهر و یا زمین های کشاورزی برپا کرد.

 

همان طور که اشاره نمودیم کشتی شترها با جنگ میان دو شتر نر، آغاز می شود. اما این جنگ زمانی شروع می شود که در مقابل این شترها یک شتر ماده قرار می دهند و با تحریک کردن شترهای نر، این کشتی آغاز می شود. پس در واقع این کشتی، نبردی برای یافتن جفت است. این پدیده بین شترها در طبیعت هم اتفاق می افتد پس قبل از اینکه عشایر اقدام به چنین کاری کنند در طبیعت، رخ داده است.  

 

جشنواره سنتی کشتی شترها, عکس های جشنواره کشتی شترها, کشتی شترها در ترکیه

قوانین و مقررات جشنواره کشتی شترها

 

قوانین جشنواره کشتی شترها

در این نبرد شترها از گردن خود به عنوان اهرم استفاده می کنند و به حریف خود فشار وارد می کنند تا زمانی که حریف را مجبور به سقوط کنند. بر اساس قوانین این جشنواره، شتری که بر زمین افتاد یا از میدان فرار کرد بازنده و شتری که سرپا است و یا در زمین بازی باقی ماند برنده اعلام می شود. از دیگر قوانین جشنواره کشتی شترها این است برای اینکه شترها در این نبرد، زخمی نشوند پوزه بند مخصوصی به آن ها می بندند. 

 

همچنین برای اینکه عدالت در این نبرد، رعایت شود تمام شترها بر اساس معیارها و فاکتورهای دقیقی، دسته بندی می شوند. مثلا شترهای تک کوهانه در یک دسته و شترهای دو کوهانه در دسته ی دیگری قرار می گیرند. نکته ی مهم دیگری که در این جشنواره وجود دارد این است که شترهای مورد استفاده در این نبرد، شترهای معمولی نیستند و از قبل برای این کار، آموزش دیده اند.

 

شترهایی که در این فستیوال، مورد استفاده قرار می گیرند شترهای تولو نام دارند. این شترها از جفت و ترکیب شدن شترهای تک کوهانه با شترهای دو کوهانه به وجود آمده اند و مخصوص همین مسابقات هستند و اصلا برای همین فستیوال، پرورش داده می شوند.

 

قوانین جشنواره کشتی شترها, تاریخچه جشنواره کشتی شترها, زمان برگزاری جشنواره کشتی شترها

عکس های جشنواره کشتی شترها

 

زمان برگزاری جشنواره کشتی شترها

عموما هر سال، از پاییز یا همان ماه نوامبر تا بهار یا همان پایان ماه مارس، حدود 30 فستیوال کشتی شترها در منطقه ی دریای اژه برگزار می شود. در این مسابقات حدود 100 شتر جنگنده شرکت می کنند که تقریبا می توان گفت هر شتر در 10 مسابقه شرکت می نماید. این مسابقات در روزهای یکشنبه و عموما در استادیوم های فوتبال برگزار می شود و مدت زمان هر مسابقه، حدود 10 دقیقه است.

 

در پایان فصل جشنواره هم، یک مسابقه ی قهرمانی برگزار می شود که طی آن، بهترین شترها با هم رقابت می کنند. در حال حاضر این فستیوال، مورد استقبال توریست ها قرار گرفته است به گونه ای که مهم ترین بخش صنعت گردشگری آناتولی غربی، به شمار می رود.

 

البته این مسابقات چند سالی با انتقاد سازمان حفاظت از حیوانات مواجه شد اما از آنجایی که شترها در حالت طبیعی و در طبیعت هم، با هم کشتی می گیرند این مسابقات، مجاز اعلام شد. امکان دارد یک شتر با یک جیغ یا نعره سبب سقوط شتر دیگری شود. مربیان برای اینکه شترها آسیبی نبینند در کنار آن ها می مانند.

 

ویژگی های جشنواره کشتی شترها

این جشنواره در ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است به خصوص که الان، به عنوان قطب گردشگری این کشور هم، محسوب می شود. به همین دلیل این جشنواره از ویژگی هایی برخوردار است که عبارتند از:

• اگر شتری بیش از حد حریف خود را خسته و یا او را از پای درآورد برنده اعلام می شود.

 

• هر کدام از شترها دارای نامی هستند که صاحبشان برایشان انتخاب کرده است.

 

• در بسیاری از مواقع، هر دو شتر، برابر هستند لذا هر دو برنده اعلام می شوند.

 

• جنبه ی اصلی برپایی این فستیوال، سرگرم کردن تماشاچیان و قدرت آزمایی شترها است و این مسابقه دارای جایزه ی آنچنانی نیست. در واقع جایزه ی این جشنواره به صاحب شتر برنده، یک قالیچه ی نمادین است.

 

• برای اینکه شترها خسته و یا زخمی نشوند مدت زمان این مسابقات 10 تا 15 دقیقه است.

در این جشنواره، علاوه بر این مسابقات، فعالیت های جانبی دیگری همچون موسیقی های محلی و غرفه های غذا هم برپا می شود. 

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------