آداب و رسوم مردم اهوازآداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

آداب و رسوم مردم اهواز

 

آداب و رسوم مردم اهواز چگونه است؟

در اهواز اقوام مختلفی مانند عرب‌های ایران و مردم بختیاری وجود دارند که هرکدام آداب و رسوم و زبان خود را دارند. این شهر به‌ علت بودن اقوام گوناگون دین‌های مختلفی را دارد. مردم اهواز نیز مانند دیگر شهرها دارای آداب و رسوم خود هستند که در این مطلب به تعدادی از این آداب و رسوم می پردازیم.

برخی از آداب و رسوم مردم اهواز

گرگیعان

از آداب خیلی دور است که هر ساله در نیمه رمضان در اهواز انجام می‌شود. در این شب بچه های عرب با پوشیدن لباس‌های عربی به خیابان‌ها می آیند و کیسه‌های کوچکی را که قبلا درست کرده‌اند به گردن می‌ اندازند و سرودهای فولکوریک این شب را می خوانند، جلو در خانه های همسایگان می روند و از آنان طلب عیدی و شیرینی می‌کنند. با گفتن این شعر ها ما آمدیم ما آمدیم، کیسه را بگشا و در آن برای ما هدیه‌ای بگذار.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها,آداب و رسوم اهوازی ها

آداب و فرهنگ اهوازی ها

 

عید فطر

عید فطر یکی از عید های مهمی است که در بیشتر شهرهای کشور مراسم گوناگونی برای این روز اجرا می شود. آداب و فرهنگ روز عید فطر با دیگر شهرها فرق می کد. بیشتر مردم این شهر عرب هستند و رسم و رسوم جالبی در این روز دارند. 2 روز پیش از آمدن عید فطر کارهای گوناگونی به وسیله عرب های اهوازی انجام می گیرد.

 

قبل از آمدن عید فطر منزل را نظافت می کنند و آلودگی ها  پاک می کنند که به این روز ام الوسخ می گویند. یک روز مانده به عید فطر هم ام الحلس می گویند و در این روز افراد این شهر موها و چهره خود اصلاح می کنند. عید فطر در بین اهوازی ها بسیار مهم است تا جایی که یک هفته قبل و بعد از آن به انجام مراسم گوناگون مثل دید و بازدید بزرگترها می پردازند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها,آداب و رسوم مردم اهواز چگونه است

رسوم شهر اهواز

 

قهوه خوری 

یکی دیگر  از آداب و فرهنگ اهوازی ها مراسم قهوه خوری یا دله است. این رسم در بین افراد عرب اهواز دارای اهمیت زیاد و جایگاه مخصوصی است. بهتر است بدانید که این رسم در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نشانه فرهنگی این مراسم دله قهوه است که یک ابزار و وسیله مهم به حساب می آید که اعراب اهوازی از آن برای پذیرایی در میهمانی و همایش های بین المللی استفاده می کنند.

 

این ظرف که برای دم کردن قهوه ساخته شده است به طور نمادین در میدان شهر اهواز گذاشته اند. همه مراحل آماده کردن قهوه در چنین روزی از آداب و رسوم ویژه ای برخوردار است و حتی پذیرایی از میزبان و شیوه برخورد طرف مقابل هم اهمیت دارد. مثلا در زمان پذیرایی مهمان باید با دست راست خود فنجان قهوه را بردارد وگر نه  نشانه بی احترامی به میزبان می باشد. بعد از پایان خوردن قهوه دست شان را تکان می دهد که علامت کافی بودن قهوه برای یک بار می باشد.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, چگونگی آداب و رسوم مردم اهواز

آداب و رسوم اهوازی ها

 

چهارشنبه‌سوری

این مراسم در اهواز هم مثل بیشتر جاهای ایران در آخرین سه‌شنبه شب سال انجام می‌شود. این مراسم اغلب با اتفاقاتی مثل آتش‌سوزی و آسیب‌دیدگی‌های جسمی هم همراه‌ است.  از دیگر آئین‌های چهارشنبه سوری که در اهواز انجام می‌شود مراسم قاشق‌زنی می‌باشد که بیشتر بچه ها به آن می‌پردازند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها,چندآداب و رسوم مردم اهواز

آداب و رسوم مردم اهواز چگونه است

 

رسوم مندائیان

مندائیان یا صابئین پیروان یحیی و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران هستند که در خوزستان صبّی می‌نامند.

 

غسل تعمید

صابئین مندایی، هر یکشنبه در کنار رودخانه کارون غسل تعمید می‌بینند. تعمید اصلی‌ترین آیین مندائیان است که در زبان مندائی، «مصویا» گفته می‌شود. تعمید تنها باید به وسیله روحانی مندائی انجام شود. انجام تعمید کلا در هر وقتی مستحب است. شخص روحانی مندایی داخل آب می‌رود و آنگاه شخص تعمید شونده در آب می‌نشیند. اگر بچه باشد، همراه شخص دیگری درون آب می‌رود. با خواندن «بوثه» ای آب روی سر فرد ریخته می‌شود. آنگاه فرد از آب بیرون آمده، روی صندلی، کرسی یا تخته‌ای می‌نشیند و روحانی بار دیگر از «گنزاربا» می‌خواند. آنگاه فرد دعای توبه یا حفاظت را می‌خواند و نان و آب مقدس را می‌خورد.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

چگونگی آداب و رسوم مردم اهواز

 

ازدواج

آیین ازدواج در صبح یکشنبه شروع می‌شود و عروس و داماد هر کدام دو بار توسط روحانی تعمید می‌شوند. پس از انجام تعمیدها عروس و داماد از جای تعمید که لب رودخانه‌ است به مکان اجرای مراسم ازدواج می‌روند. آیین عروسی مندایی آیینی همراه بر عهد گرفتن از عروس و داماد، خوردن غذای مشترک آئینی و رد و بدل کردن آئینی برخی هدیه ها است.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

آداب و رسوم مردم اهواز

 

زرتشتیان

در اهواز اقلیت دینی زرتشتی مثل دیگر زرتشتیان ایران، در جشن‌ها و مراسم گوناگون دور هم جمع می شوند و آداب و رسوم خود را برگزار می‌کنند.

 

جشن سده

در روز دهم بهمن ماه هر سال زرتشتیان اهواز دور هم جمع می شوند و با آتش روشن می کنند و سرود می خوانند و نیاش آیین جشن سده را اجرا می کنند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

آداب و رسوم اهوازی ها

 

جشن فروردینگان

این جشن در روز نوزده فروردین ماه به یاد درگذشتگان برگزار می‌شود و با پخت خوراک و نان از مهمانان جشن پذیرایی می‌کنند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

آداب و رسوم مردم اهواز چگونه است

 

درگذشت اشو زرتشت

زرتشتیان اهواز در سالگرد درگذشت پیامبر خود اشوزرتشت دور هم جمع می شوند و به نیایش میکنند و برای شادی روح درگذشتگان خیرات می دهند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

چگونگی آداب و رسوم مردم اهواز

 

اردیبهشتگان

از جشن‌های دوازده‌گانهٔ سال ایران باستان اردیبهشتگان است و از جمله جشن‌های آتش است. زرتشتیان اهواز هر سال دوم اردیبهشت دور هم جمع می‌شوند و آن را جشن می‌گیرند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

چند آداب و رسوم مردم اهواز

 

جشن گهنبار

یکی از با شکوه ترین جشن‌های مردمی زرتشتیان گهنبار است. زرتشتیان در این جشن‌ها اهورامزدا را ستایش می کنند و از او برای داده‌ها و آفریده‌های نیک اش سپاسگزاری می کنند.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

برخی از آداب و رسوم مردم اهواز

 

جشن مهرگان

مهرگان یکی از قدیمی ترین جشن‌های ایرانی است که مانند دیگر جاها در اهواز نیز برپا می‌شود.

 

آداب و رسوم مردم اهواز, آداب و فرهنگ اهوازی ها, فرهنگ شهر اهواز

آداب و رسوم مردم اهواز

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------