مذاکرات اعضای اوپک درمورد کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایراناخبار,اخبار اقتصادی,اوپک
وزیر نفت عربستان گفت اعضای اوپک در اجلاس روز پنجشنبه خود در مورد افزایش تولید و صادرات نفت شیل آمریکا، کند شدن اقتصاد جهان و کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران گفتگو کرده اند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، اوپک از عراق و نیجریه که عضو این گروه هستند و تولید بالای نفت دارند، خواست میزان تولید خود را همگام با اهداف اوپک پایین بیاورند. اوپک سعی می‌کند در بحبوحه افزایش تولید عربستان و کند شدن اقتصاد جهان، جلوی عرضه بیش از حد نفت را به بازار بگیرد. قیمت نفت در هفته های اخیر به زیر 60 دلار در هر بشکه رسیده که بسیار پایین‌تر از اوج 75 دلار در هر بشکه سال 2019 است چون ترس از رکود جهانی بیشتر از نگرانی در مورد کاهش عرضه ایران و ونزوئلا است.

 

یک کمیته کنترل بازار متشکل از اعضای اوپک و متحدانش در روز پنجشنبه قبل از نشستی که در دسامبر برگزار می شود، در ابوظبی دیدار کردند.

 

به خاطر تحریم‌های ایران و ونزوئلا، ائتلاف اوپک و متحدانش بیش از 1.2 میلیون بشکه در روز تولید خود را کاهش داده است، ولی برخی از اعضا مثل عراق و نیجریه بیشتر از سهمیه خود تولید کرده اند.

 

عراق دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک روز پنجشنبه قول داد تولید خود را 175 هزار بشکه در روز تا ماه اکتبر پایین بیاورد در حالی که نیجریه قرار است تولیدش را 57 هزار بشکه در روز کاهش دهد.

 

دو منبع اوپک گفتند که تبعیت بیشتر اعضای این ائتلاف باعث کاهش بیش از 400 هزار بشکه در روز تولید نفت می شود.

 

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که به جای خالد الفالح به عنوان وزیر نفت عربستان منصوب شده است، اعلام کرد عربستان همچنان کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد اوپک تولید خواهد کرد.

 

وی گفت عربستان به طور داوطلبانه کمتر از 10 میلیون بشکه در روز تولید خواهد کرد.

 

عبدالعزیز گفت در اجلاس روز پنجشنبه در مورد افزایش تولید و صادرات نفت شیل آمریکا، کند شدن اقتصاد جهان و کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران گفتگو شده است.

 

وی گفت هر گونه تصمیم گیری رسمی در مورد کاهش بیشتر تولید اوپک و متحدانش در اجلاس آینده این گروه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

اوپک، روسیه و سایر اعضای غیر اوپک در دسامبر سال گذشته میلادی توافق کردند تولید نفت را 1.2 میلیون بشکه در روز معادل 1.2 درصد عرضه جهانی نفت از ژانویه سال جاری میلادی کاهش دهند.

 

سهم اوپک از این کاهش تولید 800 هزار بشکه در روز است که توسط 11 عضو آن به جز ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی می شود.

 

در روز چهارشنبه پس از یک گزارش مبنی بر اینکه دونالد ترامپ قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران را تسهیل کند، قیمت نفت 2 درصد کاهش یافت. این کار باعث تقویت عرضه جهانی نفت خام در زمانی می شود که نگرانی در مورد تقاضای انرژی وجود دارد.

 

در حالی که صادرات نفت ایران طی سال گذشته به خاطر تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش یافته، عراق تولید خود را طی سال‌های اخیر افزایش داده است.

 

عراق در ماه‌های اخیر 4.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده در حالی که هدف آن 4.512 میلیون بشکه در روز بود. نیجریه 1.84 میلیون بشکه در روز در ماه اوت تولید کرد در حالی که طبق اهدافش باید 1.685 میلیون بشکه در روز تولید می کرد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------