قیمت مرغ به کانال ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسیداخبار,اخبار اقتصادی,قیمت مرغ
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده به ۱۳ هزار تومان و مرغ گرم به ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به اینکه قیمت مرغ تغییرات اندکی نسبت به روزهای قبل داشته است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۱۷ هزار و ۵۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.

 

وی افزود: با توجه به وضعیت کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می شود که قیمت مرغ هفته آینده نوسانی نداشته باشد.

 

حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۴ هزار تا ۱۵ هزار تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده را ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان شدید نهاده های دامی، عرضه با نرخ های فعلی به زیان مرغداران است.

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی همچنان آشفته است، بیان کرد: در حال حاضر کنجاله سویا با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان در بازار عرضه می شود که این امر تولیدکنندگان را وادار به کشتار مرغ قبل از رسیدن به وزن واقعی خود می کند‌.

 

وی افزود: هم اکنون بخش عمده نهاده های مورد نیاز مرغداران از بازار سیاه تامین می شود، در حالی که با تخصیص ارز دولتی بخش عمده ذرت و کنجاله با نرخ مصوب به دست تولیدکنندگان می رسد.

 

حجت با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: عدم حمل به موقع نهاده علت اصلی اختلاف قیمت مصوب با بازار آزاد است و از ان جا که مرغدار با موجود زنده سر و کار دارد، چاره ای جز تامین نهاده با نرخ بالا ندارند.

 

این مقام مسئول با اشاره به اختلاف ۵ برابری قیمت کنجاله سویا نسبت قیمت کنجاله سویا نسبت به نرخ مصوب بیان کرد: با توجه به تامین ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز مرغداران با نرخ مصوب، مابقی از بازار آزاد تامین می شود که این امر در افزایش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد.

 

وی با انتقاد از جهش چشمگیر قیمت ریز مغذی ها در بازار گفت: قیمت ریز مغذی ها همچون متیونین و لیزین و سایر مکمل ها نسبت به مدت مشابه سال قبل چندبرابری رشد داشته که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه های تولید شده است.

 

این مقام مسئول متوسط نرخ هر قطعه جوجه یکروزه را ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان شدید هزینه های تولید و عدم رغبت مرغداران به جوجه ریزی، قیمت جوجه افت محسوسی داشته است.

 

به گفته حجت، با وجود انکه ۴۰ تا ۵۰ درصد نهاده های دامی از کانال دولت و مابقی بازار آزاد تامین می شود، به همین خاطر عرضه با نرخ های مصوب بیانگر استمرار زیان ۴ ماهه اخیر مرغداران است، در حالیکه اگر مسئولان دولتی از نرخ واقعی حمایت کنند، تولیدکننده با اطمینان خاطر بیشتری به تولید ادامه می دهد.

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر اصلاح قیمت مرغ بیان کرد: اگر قیمت مصوب بر مبنای کارشناسی اعلام شود، تولیدکنندگان با افتخار می پذیرند چرا که تولیدکنندگان به هیچ عنوان به دنبال افزایش قیمت نیستند.

 

وی در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار وجود ندارد، از این رو انتظار می رود مسئولان تنظیم بازار برمبنای واقعیت و هزینه تمام شده تولید، قیمت واقعی مرغ را اعلام کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------