زنگنه در اوپک: ایران تحت سخت‌ترین تحریم‌های آمریکا در ۳ سال گذشته بوده است/ وزیر انرژی عربستان: به دوستی با زنگنه افتخار می‌کنمبیژن زنگنه،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
وزیر نفت ایران گفت: ایران در سه سال گذشته تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار داشته و با وجودی که صنعت نفت از این تحریم‌ها آسیب دیده اما تولید و صادرات نفت ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، «بیژن زنگنه» در صد و هشتاد و یکمین نشست اوپک، با قدردانی از « محمد بارکیندو» دبیر کل اوپک، برای مستندی که به پاس زحمات زنگنه تدارک دیده بودند، ادامه داد: دلیل زیربنایی موفقیت اوپک این است کهاوپک تنها سازمان اقتصادی در کشورهای در حال توسعه است که تاثیرات مستقیمی بر اقتصاد جهانی دارد.

 

وی افزود: اصل طلایی اوپک کلید موفقیت های برجسته در ۶۰ سال گذشته بوده است. در واقع درک و پذیرش نیاز برای همکاری در اوپک در کنار ثابت اقتصادی و مناقشات سیاسی اصل طلایی اوپک است.

 

وزیر نفت تاکید کرد: توافق همکاری با یکدیگر در داخل اوپک برای حفظ منافع ملی و روابط میان اعضای اوپک با توجه به نوسانات و تنش ها کلید مخفی در مداوت همکاری ها در اوپک است .همزمان همه ما از یک عضو اوپک بودن نفع بردیم.

 

زنگنه گفت: طی ۶۰ سال گذشته رعایت اصل طلایی باعث شده تا اوپک بتواند در بهبود شرایط برای  کشورها موفق باشد. اهمیت تا انجا بوده وزرای نفت کشورهای عضو اوپک دومین وزیر خارجه کشورها به شمار می رفتند. 

 

به گفته زنگنه، سیاست ایران همواره متمرکز بر بهبود همکاری و همگرایی بین اعضای اوپک و همکاری با تولید کنندگان و مصرف کنندگان بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه اولین بار در کنفرانس ۱۰۳ اوپک در جاکارتا به عنوان وزیر نفت ایران در نشست اوپک شرکت کرده، افزود: از ان زمان تا کنون بازار جهانی نفت بالا و پایین های زیادی را تجربه کرده و از ۷ دلار تا بالای ۱۰۰ دلار بوده است.

 

وزیر نفت گفت: اوپک با رعایت به اصل طلایی، گذشته طلایی داشته و نه تنها منافع اعضا را تامین کرده بلکه اقدامات مهمی برای ثبات بازار داشته است تا سرمایه گذاری کافی برای تولید نفت انجام شود.

 

وی ادامه داد: با تشکیل اوپک پلاس مطمئنم با همین ذکاوت که اوپک اختراع شد و به موفقیت رسیده، در همین مسیر ادامه خواهد داد.

 

زنگنه افزود: ایران تحت سخت ترین تحریم های آمریکا در ۳ سال گذشته بوده و صنعت نفت هم متضرر شده اما ما ایرانی ها هنوز زنده هستیم و تحت زورگویی کوتاه نمی اییم.

 

وی با اشاره به اینکه با وجود تحریم ها تولید سلامت و صادرات نفت را داریم، گفت: با رویکار آمدن دولت سیزدهم بازنشسته خواهم شد و از همه خواهش می کنم لطف ها و همکاری زمان من را به وزیر نفت بعدی نیز انجام دهند.

 

زنگنه تاکید کرد:  تشکر می کنم و تواضع برای حمایت ها و توجه به من کردید و خدمانی که برای کشورم انجام دادید. از وزرای نفت عضو اوپک تشکر می کنم.

 

***

 

وزیر انرژی عربستان: به دوستی با زنگنه افتخار می‌کنم
عبدالعزیز بن‌سلمان امروز (پنجشنبه، دهم۰ تیرماه) در افتتاحیه صد و هشتاد و یکمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک،) پس از پخش نماهنگی به مناسبت آخرین حضور بیژن زنگنه در نشست‌های این سازمان، اعلام کرد: به دوستی با زنگنه افتخار می‌کنم.

 

وی افزود: زنگنه دوست شخصی من است و از زمانی که به اوپک ملحق شدم، دوست یکدیگر بوده‌ایم. من همیشه دوستی با ایشان را معنی‌دار می‌دانم.

 

وزیر انرژی عربستان با بیان اینکه دوستی با آقای زنگنه همواره راهبردی بوده است، ادامه داد: ما خود را به اوپک محدود نکردیم و توانستیم موفقیت‌هایی به دست آوریم.

 

وزیر انرژی عربستان در پایان خطاب به زنگنه یادآور شد: به دوستی با آقای زنگنه افتخار می‌کنم و  افتخار می‌کنم شما من را دوست خود بدانید؛ دوست دارم این دوستی را تا زمانی که زنده هستم ادامه دهم.

 

وی با بیان اینکه با وجود تناقض‌ها موفقیت‌های زیادی را در طول سال‌ها همکاری بدست آوردیم، گفت: واقع گرایی، فهم و درک ایشان در اهمیت جدا کردن مسائل مختلف بسیار کمک کننده بوده است.

 

***

 

دبیرکل اوپک خطاب به بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران: موفقیت ما بدون فداکاری و ذکاوت دیپلماتیک شما چیزی که امروز هست نبود
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در یکصد و هشتاد و یکمین نشست عادی خود با پخش نماهنگی، از حضور چندساله بیژن زنگنه در وزاتخانه‌های نفت و نیرو ایران قدردانی کرد.

 

این نماهنگ که به مناسبت آخرین حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت در نشست وزیران نفت و انرژی اوپک تهیه شده است امروز (پنجشنبه، دهم تیرماه) همزمان با یکصد و هشتاد و یکمین نشست عادی این سازمان پخش شد.

 

محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک در این نماهنگ گفت: «در این لحظه تاریخی، می‌خواهم چند دقیقه از وقت شما را صرف قدردانی عمیق و نوستالژی درباره مشارکت‌های تاریخی بیژن زنگنه از جمهوری اسلامی ایران در اوپک در طول دوره کاری طولانی و درخشان ایشان کنم. در واقع، ما به دلیل خدمات جانانه ایشان به این سازمان در طول سال‌های متمادی به عنوان رئیس هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران بسیار قدردانیم.

 

زنگنه در دوران تصدی وزارت نیرو از ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۷ و سپس به عنوان وزیر نفت از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ و از ۲۰۱۳ تاکنون، خدمات متمایزی به کشور خود و این سازمان ارائه داده و با شخصیت با وقار خود، ویژگی‌های منحصر به فردی در راهبری و تخصص دیپلماتیک نمایان کرده، ایشان نمونه بارز نجابت و تجسم صداقت است.

 

شما به‌عنوان طولانی‌ترین رئیس هیئت نمایندگی یک کشور عضو اوپک، در میان همتایان خود در این صنعت و در دبیرخانه احترام بالایی دارید. دانش علمی و تخصص صنعتی شما بسیاری از نشست‌های وزیران، سمینارهای اوپک و رویدادهای صنعتی که در آنها شرکت کرده‌اید را تحت تأثیر قرار داده و غنی کرده است.

 

به عنوان ریش‌سفید نشست اوپک و نشست‌های وزارتی اوپک و غیر اوپک (اوپک پلاس)، رهبری با وقار و حضور قدرتمند جنابعالی تأثیری قابل توجه ایجاد کرده است، به‌ویژه در چالش برانگیزترین دوران در دهه‌های گذشته. من به شما اطمینان می‌دهم که موفقیت ما بدون فداکاری، احساس کار گروهی و ذکاوت دیپلماتیک شما، چیزی که امروز هست، نبود. همه ما از دانش و چشمه خرد شما بهره‌مند شدیم.

 

به‌تازگی اوپک از رهبری و مشارکت شما بهره بی‌نظیری برد که به حصول اعلامیه همکاری اوپک و غیراوپک منجر شد که در واقع به چشم‌اندازی بدیع برای ایجاد چارچوبی مؤثر به‌منظور همکاری در زمینه انرژی جهان بدل شد. این همکاری برجسته همچنان تأثیر عمیقی بر صنعت نفت جهان دارد و به آن کمک می‌کند تا با موفقیت در جهت‌یابی و غلبه بر چالش‌های جهانی مانند همه‌گیری کرونا فائق آید.

 

در حالی که برای بزرگداشت شصتمین سالروز تأسیس اوپک در سپتامبر ۲۰۲۱ در بغداد آماده می‌شویم، من به ویژه از مشارکت‌های تاریخی جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو بنیانگذار اوپک و تعهد بی‌حد و حصر آن به اصول ابتدایی این سازمان قدردانی می‌کنم.

 

تحت هدایت توانمند شما، هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته نقشی برجسته‌ در امور اوپک داشته و اغلب به‌دلیل خلاقیت در جست‌وجوی سازش و یافتن راه‌حل‌های مناسب در میان کشورهای عضو شناخته شده است. به نمایندگی از اوپک، برای شما عمر طولانی، رضایت‌خاطر، سلامتی و موفقیت‌های مداوم در آینده آرزو می‌کنم.»

 

محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان نیز در بخشی از این نماهنگ گفت: «دوست عزیزم، همکار گرامی، آقای زنگنه. این روز برای بسیاری از ما یک روز غم‌انگیز است، اما من تصمیم دارم آن را برای شما جشن بگیرم. می‌خواهم از سهم شما در صنعت و کمک‌های شما تجلیل کنم و بیشتر از همه، تا آنجا که به من مربوط است، سهم شما در توسعه خودم است.

 

من هنگامی که تازه‌کار و وزیر شده بودم، با شما قدم‌زدن را آغاز کردم و شما هرگز برای حمایت از من فروگذار نبودید. صحبت‌های‌مان را به عنوان مشاوره و مذاکرات‌مان را به عنوان نصیحت در نظر گرفته‌ام. باور کنید در طول حدود ربع قرن که ما یکدیگر را می‌شناسیم، شما مرا نصیحت کرده‌اید و در پیشرفت من مؤثر بوده‌اید.

 

من صمیمانه متشکرم و می‌خواهم برای شما بازنشستگی خارق‌العاده آرزو کنم که در آن از وقت زندگی خود لذت ببرید. این آغاز آرامش است. این نخستین بار برای خودتان بودن است و من فکر می‌کنم شما باید آنچه را که به دست آورده‌اید جشن بگیرید.

 

شما نه تنها به اوپک، بلکه به بسیاری از ما که به صادرات نفت خام خود به بازار وابسته هستیم، کمک کرده‌اید. خرد شما، آرامش شما، ارزیابی شما از شرایط دشوار به‌واقع بسیار تأثیرگذار بوده است و من آن را کمکی بسیار گرانبها می‌نامم.»

 

در این نماهنگ بخشی از سخنان وزیر نفت در نشست‌ و سمینارهای اوپک پخش شد و راوی این نماهنگ بیان کرد که بیژن زنگنه در حالی دوره تصدی خود را به‌عنوان وزیر نفت به پایان می‌رساند که دوره‌ای بسیار موفق در انرژی ایران به پایان می‌رسد، با این حال، میراث مثبتی که زنگنه برای ایران و اوپک به جا گذاشته است، تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت. راوی همچنین یادآور شد که در زمان تصدی زنگنه، ایران میزبان بسیاری از رویدادهای مهم اوپک بود. مهمترین آن یکصدوسی و پنجمین نشست وزارتی اوپک بود که شانزدهم مارس سال ۲۰۰۵ میلادی در شهر باستانی اصفهان برگزار شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی