تصویب افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس/ زنگنه:کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان با توافق آوریلاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
منابع آگاه به رویترز اعلام کردند وزیران نفت گروه اوپک پلاس در نشست رسمی روز پنج شنبه با افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ژانویه موافقت کردند.

به گزارش ایسنا، این گروه به منظور حل اختلاف نظراتی که میان تولیدکنندگان بزرگ در مذاکرات چند روز گذشته در جریان بود، با تسهیل تدریجی محدودیت عرضه موافقت کرد.

 

پیش از این منابع آگاه در اوپک پلاس خبر داده بودند که مذاکرات روی پیشنهاد افزایش ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت به بازار در ژانویه متمرکز شده و احتمالا در ماه‌های بعد افزایش تولید به میزان مشابه انجام خواهد گرفت.

 

این گروه در آوریل موافقت کرده بود تولیدش را در ژانویه ۲۰۲۱ به میزان دو میلیون بشکه در روز معادل دو درصد از مصرف جهانی افزایش دهد. اما در پی موج دوم شیوع ویروس کرونا و ضعیف شدن روند احیای تقاضا برای نفت، اوپک پلاس به بررسی ادامه محدودیت عرضه ۷.۷ میلیون بشکه در روز در ماه‌های نخست سال آینده پرداخته بود. در ابتدا مذاکرات به تاخیر سه ماهه افزایش تولید متمرکز بود، اما این گزینه روز دوشنبه در پی اختلاف شدید میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی به مانع برخورد کرد. از آن زمان نمایندگان به دنبال یافتن راهکاری برای پیشبرد مذاکرات بودند.

 

قرار بود مذاکرات رسمی وزیران گروه اوپک پلاس روز سه شنبه برگزار شود، اما به دلیل عدم توافق میان تولیدکنندگان به روز پنج شنبه موکول شد و نشست روز پنج شنبه هم تقریبا با دو ساعت تاخیر برگزار شد. به گفته نمایندگان، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی برخلاف معمول ریاست این نشست را برعهده نگرفت و آن را بر عهده الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گذاشت.

 

نواک در سخنان آغازین نشست گفت: ما درک می‌کنیم که همه چشم‌ها به ما دوخته شده است. مطمئنم که تصمیم منطقی و محکمی خواهیم گرفت.

 

این توافق برخلاف انتظار بازار نفت برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز است. با این حال پیشنهاد مذکور مانع فروپاشی همبستگی اوپک پلاس می‌شود که در روز‌های اخیر در پی تنش میان اعضای بزرگ این گروه شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خطر افتاده بود.

 

زنگنه خبر داد:کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان با توافق آوریل ۲۰۲۰ اوپک‌پلاس

وزیر نفت گفت: توافق کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک در آوریل ۲۰۲۰ سبب کاهش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت در جهان شد و با هدف حفظ ثبات نسبی به‌وجود آمده در بازار، اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس مذاکره و تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه عصر امروز (پنجشنبه، ۱۳ آذرماه) پیش از آغاز رسمی دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی عضو وغیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس، ابراز کرد: در صدوهشتادمین نشست اوپک که شامگاه سه‌شنبه (۱۱ آذرماه) برگزار شد، درباره تمدید توافق کاهش تولید به اجماع رسیدیم، اما این نشست به‌عنوان تنفس و به‌منظور مذاکره با اعضای اوپک‌پلاس تعطیل شد و امیدواریم در نشست امروز اوپک‌پلاس، مذاکرات به نتیجه برسد و نهایی شود.

 

وی گفت: اصل بر این است که به‌منظور حفظ ثبات نسبی بازار، مقدار کاهش تولید بیشتر از رقم ۵ میلیون و ۷۰۰ میلیون بشکه‌ای باشد که براساس توافق اوپک‌پلاس در آوریل ۲۰۲۰ قرار شده بود از ابتدای ۲۰۲۱ در دستور کار اعضا قرار گیرد.

 

وزیر نفت با اشاره به تأثیرگذاری کرونا بر رشد اقتصادی جهان، ادامه داد: اگرچه تحلیل‌ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی که به‌دنبال شیوع کرونا به منفی چهار درصد رسید، در سال ۲۰۲۱ به مثبت چهار درصد برسد، اما اینها همه برآوردهاست و باید دید درواقعیت رشد اقتصادی جهان چه مسیری را طی خواهد کرد.

 

زنگنه با بیان اینکه اصرار اوپک بر آن است که کاهش تولید به‌ویژه در ماه‌های ابتدایی ۲۰۲۱ بیش از میزان توافق‌شده از پیش باشد، گفت: اگرچه بحث جبران ازسوی بعضی از اعضا که مطابق برنامه تولید خود را کاهش ندادند مطرح است، اما به هر حال باید این نکته رانیز مدنظر داشت که از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون و به‌واسطه تصمیم اوپک‌پلاس، در مجموع یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه نفت کمتری درجهان عرضه شده است.

 

وی افزود: اگر امشب به نتیجه نرسیم، مذاکرات باز هم ادامه می‌یابد. 

 

بر اساس این گزارش، یکصدوهشتادمین نشست اوپک ۱۱ آذرماه برگزار و در پایان، هرگونه تصمیم‌گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به نشست با اعضای غیراوپک موکول شد؛ جلسه‌ای که دقایقی پیش از طریق ویدئوکنفرانس آغاز به‌کار کرده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------