مرداب دیوک؛ سرزمین افسونگر کجاست؟مرداب دیوک

مرداب دیوک

 

جواهر پنهان در دل جنگل های کلاردشت: مرداب دیوک

در این مقاله از بیتوته، شما با زیبایی‌های مرداب دیوک آشنا خواهید شد. مرداب دیوک یکی از مکان‌های طبیعی و زیبای استان مازندران است که با مناظر خیره‌کننده و طبیعت بکر خود معروف است.

مرداب دیوک کجاست؟

در آغوش رشته کوه البرز، جایی در میان انبوهی از درختان تنومند و سر به فلک کشیده، مرداب دیوک مانند نگینی درخشان می درخشد. این تالاب رویایی، با چشمه سحرآمیز و طبیعتی بکر، یکی از رازهای پنهان کلاردشت به شمار می رود که روح هر طبیعت گردی را به وجد می آورد.

 

رسیدن به مرداب دیوک مستلزم کمی همت و البته عشق به طبیعت است; اما باور کنید که پایتان بهشتی زمینی این چنین را لمس کند، مطمئناً حسرت راه رفته را نخواهید خورد.

 

قصه یی از دل جاذبه های مازندران: شکل گیری مرداب دیوک

داستان شکل گیری مرداب دیوک به هزاران سال پیش باز می شود. بر اثر زمین لرزه های متعدد و رانش زمین، سدی طبیعی در مسیر جریان آب های جاری به وجود آمد که باعث شد مسیر و انباشت عمیق آب در این منطقه شد. به مرور زمان، این پدیده ی طبیعی، مرداب دیوک را با تمام رمز و رازهایش خلق کرد.

 

تصاویر مرداب دیوک

تصاویر مرداب دیوک

 

دنیایی پوشیده از راز: رمز و رازهای نهفته در مرداب دیوک

مرداب دیوک مانند نگینی پنهان، همیشه مورد توجه گردشگران کنجکاو و ماجراجویان بوده است. افسانه های زیادی در دل روستاهای اطراف مرداب دیوک پیچیده است که بر رمزآلودگی این منطقه می افزاید. برخی بر این باورند که در اعماق این تالاب، موجودات عجیب و غریبی زندگی می کنند و برخی دیگر نیز مرداب دیوک را با افسانه های جن و پری گره زده اند. اما از این افسانه ها گذشته، این واقعیت است که مرداب دیوک اکوسیستم منحصر به فرد را در خود جای داده است که زیستگاه گونه های مختلف جانوری و گیاهی به شمار می رود.

رقصی از رنگ در دل طبیعت: پوشش گیاهی اطراف مرداب دیوک

مسیر رسیدن به مرداب دیوک از دل جنگل های انبوه کلاردشت می گذرد. در این مسیر، با تماشای درختان سر به فلک کشیده، راش های بلند قامت، م پوشی انبوه از سرخس ها و گونه های مختلف گل های وحشی، احساس می کنید تابلویی نقاشی شده اید. در کنار این پوشش گیاهی غنی، جا به جا حضور پر رنگ خزه ها طراوت و سرزندگی خاصیت را به مرداب دیوک بخشیده است.

سمفونی حیات: دنیای جانوری اطراف مرداب دیوک

با کمی دقت و دقت در سکوت، می توانید در اطراف مرداب دیوک شاهد حضور جانوران مختلف باشید. قورباغه هایی که با صدای دلنشین شان، کنسرت شبانه برپا می کنند، مارمولک های چابکی که بر روی تنه درختان می خزند، انواع پرندگان خوش صدا و شاید هم اگر خوش شانس باشید، می توانید از سمندرهای زیبا را در کنار مرداب دیوک ببینید. 

 

بهترین زمان سفر به مرداب دیوک

بهترین زمان سفر به مرداب دیوک

 

بهترین زمان سفر به مرداب دیوک

منطقه کلاردشت و جنگل‌هایش در هر فصل از سال، زیبایی بی‌نظیر و خاص خود را نمایان می‌کنند. این منطقه، در هر فصل با رنگ‌ها و زیبایی‌های متفاوتی برای بازدیدکنندگان خود پذیرایی می‌کند. در بهار، جنگل‌های کلاردشت با غرق شدن در سبزه‌ها و جوانه‌های تازه از باطراوت درختان خود، دیدی شگفت‌انگیز به مخاطبان ارائه می‌دهند. وقتی تابستان فرا می‌رسد، برگ‌های درختان جنگلی با پررنگ‌ترین رنگ‌ها به زیبایی و شکوه خود جلوه می‌دهند، و در طول روز، نور خورشید باعث درخشش ذرات طلایی بر سطح مرداب می‌شود. وقتی فصل پاییز فرا می‌رسد، برگ‌های سبز به هزار رنگ درآمده و طیفی از رنگ‌های زرد، سبز، سرخ و قهوه‌ای مرداب را تحت تأثیر قرار می‌دهند و منظره‌ای رویایی و دلنشین را خلق می‌کنند. با این حال، در فصل زمستان، بارندگی و سرما ممکن است باعث کمی دشواری در جنگل‌نوردی شود، اما در کل، مرداب دیوک در تمام فصول سال مقصدی بسیار دلپذیر و رویایی برای بازدید است.

 

آرامشی دلنشین: برپایی کمپ در نزدیکی مرداب دیوک

اگر اهل کمپ زدن هستید، برپایی کمپ در نزدیکی مرداب دیوک می توانید خاطره فراموش نشدنی برایتان رقم بزند. تصور کنید زیر سقف آسمان پر ستاره، در کنار آتش گرم و صدای دلنشین طبیعت، به خوابی عمیق فرو بروید و با طلوع خورشید و منظره ی مرداب دیوک که در پرتوهای طلایی خورشید می درخشد، از خواب بیدار شوید.

 

عکاسی در دل طبیعت: شکار لحظه های ناب در مرداب دیوک

مرداب دیوک با چشم اندازهای بدیع و منحصر به فردش، بهشت ​​عکاسان طبیعت است. انعکاس نور خورشید بر روی سطح آب، مه غلیظی که در صبحگاه مرداب دیوک را فرا می‌گیرد، رنگ‌های پاییزی جنگل و حضور جانوران مختلف، سوژه‌های ناب و فراموش نشدنی را برای عکاسی خلق می‌کنند.

 

دغدغه های دوستداران طبیعت: حفظ و حراست از مرداب دیوک

مشکل مرداب دیوک مانند دیگر چیزهای طبیعی، با خطر مواجه است. حضور گردشگران بدون آگاهی از اصول طبیعت گردی، ریختن زباله در محیط زیست و عدم وجود امکانات رفاهی مناسب، از جمله عواملی هستند که مرداب دیوک را تهدید می کنند.

 

 

مسیر دسترسی به مرداب دیوک

مسیر دسترسی به مرداب دیوک

 

مسیر دسترسی به مرداب دیوک

برای رسیدن به زیبایی‌های مرداب دیوک، ابتدا باید از جاده چالوس به سمت کلاردشت حرکت کنید. در حین سفر، وقتی به شهر مرزن‌آباد می‌رسیدید، باید به سمت کلاردشت و سپس به سمت عباس‌آباد ادامه دهید. در این مرحله، حدود ۵ کیلومتر از ابتدای جاده عباس‌آباد باید رانندگی کنید تا به یک سه‌راهی برسید. سپس از سمت راست بروید و مسیر روستای پیشنبور را ادامه دهید.

 

سفر به مرداب دیوک

سفر به مرداب دیوک 

سفر به مرداب دیوک: نکاتی که باید بدانید

 برای سفر به مرداب دیوک به وسایل مناسب طبیعت گردی مانند کفش مناسب، لباس گرم، کوله پشتی، آب آشامیدنی و غذا نیاز دارد.

• نکات مهم 

• به دلیل عدم وجود امکانات رفاهی در مرداب دیوک ، تمام محصولات خود را با خود برگردانید. • از روشن کردن آتش در مرداب دیوک خودداری کنید.

• به سکوت مرداب دیوک احترام بگذارید و از ایجاد صدای صوتی خودداری کنید.

• از مسیرهای مشخص شده برای پیاده روی استفاده کنید و به طبیعت آسیب نزنید.

 

سوالات متداول درباره مرداب دیوک

۱. مرداب دیوک کجاست؟

مرداب دیوک در استان مازندران، شهرستان کلاردشت و در نزدیکی روستای پیمبور واقع شده است.  

 

۲. آیا رفتن به مرداب دیوک سخت است؟

رسیدن به مرداب دیوک نیازمند کمی جسمانی و علاقه به طبیعت گردی است. با توجه به اینکه باید مسیری چند ساعته را در جنگل طی کنید، داشتن کفش مناسب و مناسب برای پیاده روی نیاز است. اما مطمئن باشید زیبایی های مسیر و در نهایت، تماشای مرداب دیوک، سختی راه را برایتان جبران خواهد کرد.

 

3. برای رفتن به مرداب دیوک به راهنما نیاز دارید؟

اگرچه مسیر رسیدن به مرداب دیوک مشخص است، اما با توجه به اینکه منطقه ای نسبتاً بکر و خلوت به شمار می رود، همراه داشتن راهنما است. برای خصوصیاتی که اولین بار در این منطقه سفر می کنند، می توانند مفید باشند. راهنما می تواند برای نشان دادن مسیر، اطلاعات جالبی در مورد منطقه و مرداب دیوک در اختیار شما قرار دهد.

 

۴. آیا در نزدیکی دیوک امکانات رفاهی وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر در نزدیکی دیوک امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. بنابراین لازم است تا برای رفتن به این منطقه، تجهیزات مورد نیاز مانند آب آشامیدنی، غذا، لباس مناسب و لوازم اولیه را به همراه داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که حتماً غذاهای خود را جمع آوری کرده و با خود به محل های مناسب دفع کنید.

 

۵. چه چیزهایی در هنگام رفتن به مرداب دیوک باید رعایت کنید؟

مهمترین نکته در هنگام رفتن به مرداب دیوک، رعایت نکات ایمنی و حفظ محیط زیست است. به این دلیل که آیا نسبتاً خلوت است، بهتر است با گروه به این منطقه سفر کنید و نکاتی را که باید روشن نکنید آتش در هر جایی به جز محل های تعیین شده، رعایت احترام به حیات و  عدم آسیب زدن به گیاهان و درختان  است. جمع آوری زباله ها را مد نظر داشته باشید.

 

سخن پایانی مقاله درباره ی مرداب دیوک

مرداب دیوک گنجینه ای ارزشمند در دل طبیعت ایران است. حفظ و حراست از این تالاب زیبا، وظیفه ی همه ی ماست. با سفر به مرداب دیوک و نکات مربوط به طبیعت گردی، می تواند در حفظ این زیبایی خدادادی برای نسل های آینده سهیم باشد.

  

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

  

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------