آخرین اخبار اقتصادی

معرفی پلتفرم و همراه بانک ملت نسخه ایفون

دانلود اپلیکیشن‌های بانک ملی رفاه و ملت برای آیفون با لینک مستقیم

اپلیکیشن‌های بانک ملی، رفاه و ملت به‌عنوان پلتفرم‌های مرجع بانکداری دیجیتال، ابزارهایی ضروری برای مشتریان بانکی در دنیای…

تورم مصالح ساختمانی در تابستان ۱۴۰۲ / ساخت و ساز افزایش یافت؟مرکز آمار ایران ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
مرکز آمار ایران امروز تورم مربوط به نهاده‌های ساختمانی در تابستان ۱۴۰۲ را منتشر کرد. بر این اساس قیمت نهاده‌های ساختمانی نسبت به فصل پیش از خود، افزایشی ۱.۹ درصدی را تجربه کرده است. 

 به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی طی تابستان ۱۴۰۲ را منتشر کرده است که بر اساس آن، بازار مصالح ساختمانی در این بازه زمانی با رشد قیمت روبرو بوده است.

 

اگرچه آمار دقیقی از ساخت و ساز در این فصل در دسترس نیست، اما شاید از این نسبت بتوان نتیجه‌گیری کرد که در بازه فصل تابستان، تقاضا برای ساخت و بازسازی مسکن تا حدودی افزایش داشته است.

 

تورم فصلی مصالح ساختمانی

بررسی‌ها نشان می‌دهد شاخص نهاده‌های ساختمانی در تابستان١٤٠٢ نسبت به فصل قبل از خود یعنی بهار سال جاری افزایشی ١,٩ درصد را پشت سر گذاشته است. این شاخص نسبت به فصل قبل  ١١.٧ واحد درصد کاهش داشته است.

 

در این بازه و در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم فصلی با ٢٠,٦ درصد مربوط به گروه اجرایی گچ و گچکاری بوده است.

 

مرکز آمار ایران ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

تورم نقطه به نقطه مصالح ساختمانی

همچنین درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نشان‌دهنده آن است که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل یعنی در تورم نقطه به نقطه ٤٧,٣ درصد افزایش داشته که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ٣٩.٧ درصد یعنی ٧.٦ واحد درصد صعود داشته است.

 

در این فصل، بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه اجرایی یراق آلات درب و پنجره با ٧٤,٧ درصد و کمترین تورم نقطه به نقطه با ٢٩.٦ درصد مربوط به گروه اجرایی نقاشی بوده است.

 

تورم سالانه مصالح ساختمانی

در فصل تابستان ١٤٠٢ درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی تهران در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ٤٣,٥ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ٣٩.٢ درصد یعنی ٤.٣ واحد درصد افزایش را تجربه کرده است.

 

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم سالانه با ٦٣ درصد مربوط به گروه اجرایی شیشه  و کمترین تورم با ٣٣.٩ درصد مربوط به گروه سنگ بوده است.

 

این در حالی‌ست که قیمت نهاده‌های ساختمانی در بهار ۱۴۰۲ در مقایسه با آمار فصل قبل یعنی زمستان ۱۴۰۱ کاهشی معادل ۲۱,۶ درصد یا ۸,۰ واحد درصد را پشت سر گذاشته بود.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------