پوشاندن عیوب و آسیب دیدگی های دندان با لومینیرز دندانمعایب لومینیرز دندان, عوارض استفاده از روکش لومینیرز, روش انجام لومینیرز دندان

پوشاندن آسیب دیدگی های دندانی 

 

لومینیرز دندان چیست؛ تفاوت آن با ونیر و کامپوزیت

راههای مختلفی برای پوشاندن آسیب دیدگی های دندانی وجود دارد، یکی از آنها لومینیرز است که اگر فرصت زیادی برای ترمیم آن ندارید می توانید لومینیرز دندان را امتحان کنید. لومنیرز پوششی نازک است که در اکثر مواقع ناراحتی خاصی را برای بیمار به همراه ندارد. در ادامه به تقسیر این روش درمانی می پردازیم.

لومینیرز:

لومینیرز یک پوشش نازک از جنس پرسلن (پلی اتیلن) است که برای اصلاح مشکلات دندانی استفاده می شود. عملکرد لومینرها شبیه به روکش های چینی است. از آنجا که دندانپزشک نیازی به تغییر دادن دندان اصلی بیمار ندارد مینای دندان طبیعی کمتر آسیب می بیند و یک روش غیرتهاجمی محسوب می شود، این امکان برای بیمار فراهم می شود.

 

روکش هایی که در لومینیرز استفاده می شود از پوسته های ظریف چینی است که به قسمت خارجی دندان متصل می شود و ظاهر مطلوبی را بدون  تراش دادن دندان اصلی برای بیمار فراهم می کند، از این طریق بیمار می تواند آن را به راحتی از روی دندان هایش بردارد.

 

افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که؛ دندان های آنها به اندازه کافی مینا داشته باشند و امکان نصب لومینیرز در آنها وجود داشته باشد از همین طریق امکان ماندگاری لومینیرزها نیز افزایش می یابد. از آنجا که این روش درمانی روی قسمت سطحی دندان را می پوشاند می تواند بدرنگی، بدشکلی، فاصله بین دندانها، کوتاه و نامرتب بودن دندان ها را رفع کند.

 

 مراحل نصب لومینیرز, تفاوت لومینیرز و ونیر, مزایای لومینیرز دندان

لومینیرز دندان چگونه است

 

لومینیرزها به علت چسبیدن به دندان؛ شباهت زیادی به ناخن های مصنوعی دارند. از این روش درمانی نمی توان برای تغیر فرم یا سایز دندان استفاده کرد زیرا یکی از خصوصیات لومینیرز برجسته شدن دندان و درنتیجه آسیب به لثه ها است، به همین دلیل بسیاری از دندان پزشکان لمینت را بر لومنینیرز ارجحیت می دهند.

 

از جمله کارایی های دیگر لومنینرز می توان به؛ کاهش فواصل بین دندانی، اصلاح خط لبخند، اصلاح روکش ها، اصلاح و تغییر رنگ دندان های تیره شده، اصلاح فرم و شکل دندان های پوسیده یا شکسته، پرکردگی های نامناسب و نا زیبایی و اصلاح دندان های تخریب شده در اثر بالا رفتن سن اشاره کرد.

 

در ابتدا برای اجرای لومینیرز باید دندان ها را قالب گیری کرد و در جلسه بعد مراجعه، درمان نهایی اتفاق می افتد و پوشش اصلی نصب خواهد شد. در این روش دندان نیازی به زیرسازی ندارد لذا از تزریق مواد بی حسی یا دریل دندانی استفاده نمی شود. در مدت آماده سازی لومینیرزها نیازی به روکش های موقت نیست در نتیجه؛ حساسیت مشخصی بعد از درمان برای فرد ایجاد نمی کند.

 

عوارض استفاده از روکش لومینیرز, روش انجام لومینیرز دندان, پوشاندن آسیب دیدگی های دندانی

لومینیرز دندان چگونه نصب می شود

 

مراحل نصب لومینیرز چیست؟

برا نصب قطعات لومینیرز به دست کم دو جلسه نیاز است که بعد از مشاوره صورت می گیرد. باید اشاره کرد جلسه اول درمانی به سرعت انجام می شود زیرا نیازی به اصلاح یا آماده سازی دندان وجود ندارد. دندانپزشک تنها یک قالب از دندان بیمار می گیرد و این قالب را به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند تا بعد از  ۲ تا ۴ هفته آماده شوند. تولید کنندگان این محصول ادعا می کنند که لومینیرزها می توانند تا ۲۰ سال ماندگار باشند اما باید توجه داشت هنوز اطلاعت دقیقی از این موضوع در دسترس نیست.

 

تفاوت لومینیرز و ونیر چیست؟

هر دو روش ونیر و لومینیرز می توانند به زیبایی لبخند کمک کنند اما نصبشان با یکدیگر متفاوت است و تاثیراتی که بر روی دندان نیز ایجاد می کنند مختلف است. دندان هر شخص با دیگری متفاوت است و برای اطمینان از بهترین روش باید قبل از انجام هر کدام از این گزینه ها مزایا و معایب آنها را بررسی کنید. 

 

ونیر روش درمانی سنتی است که برای اصلاح مشکلات دندانی از آن استفاده می شود و دارای ضخامتی حدودا نیم میلی متر است. ونیر روشی دائمی است که به جلوی دندان نصب می شود و دوام، استحکام و ماندگاری بیشتری به دندان می دهد همچنین ونیر نسبت به لک شدن مقاوم است.

 

ونیر دارای شباهت زیادی به روکش دندان است البته این تفاوت وجود دارد که؛ هنگام استفاده از روکش بخش جلوی دندان پوشانده می شود و کل سطح دندان با روکش پوشانده می شود، بنابراین روکش می تواند کل ساختار دندان را حفاظت کند، در مقابل لومینیرز پوششی نازک است که می تواند بخش زیربنایی دندان را محافظت کند.

 

لومنیرز نسبت به ونیر سنتی ضخامت کمتری دارد و دقیقا روی بخش اصلی دندان قرار می گیرد. لومینیرز روشی بدون درد است و این موضوع یک مزیت برای آن نسبت به ونیر محسوب می شود، زیرا در استفاده از روکش ها مقداری از ساختار دندان برداشته می شود که این خود دلیلی بر تحمیل درد بر بیمار است.

 

مزایای لومینیرز دندان چیست؟

این روش درمانی نیازی به آمادگی قبلی دندانی ندارد و بدون درد صورت می گیرد، همچنین احتیاجی به استفاده از بی حسی در آن نیست.

مراحل نصب لومینیرزها در اولین جلسه درمانی به سرعت و آسان صورت می گیرد و تنها کافی است دندانپزشک سطح دندان ها را پولیش کند تا تمیز باشند سپس از دندان ها جهت ساختن قالب می گیرد.

این روش نیازی به استفاده از روکش موقت ندارد زیرا در آن هیچ تراشی بر روی دندان داده نمی شود.

 

 لومینیرز دندان چیست, لومینیرز دندان چگونه است, مراحل نصب لومینیرز

معایب استفاده از لومینیرز دندان

 

معایب لومینیرز دندان چیست؟

علی رغم تمام مزایایی که لومینیرز به همراه دارد، نمی توان از معایب آن صرف نظر کرد، در صورتی که فرد از این معایب آگاهی داشته باشد می تواند با دید بهتری این روش را انتخاب یا از آن چشم پوشی کند. از جمله معایب این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مشخص شدن لکه های تیرگی در دندان پایه:

این روش می تواند مشکلات و رنگ دندانی را اصلاح کند اما در صورت وجود پرکردگی ها یا لکه هایی به رنگ تیره قابلیت اصلاح ندارد، زیرا این پوشش بسیار نازک است.

 

احساس ضخیم شدن دندان همراه با پوشش:

درست است که روکش های لومینیرز بسیار نازک هستند، اما در هر صورت بیمار متوجه اندک فاصله ای که قبل و بعد از اجرای روکش ایجاد شده می شود. گاهی ممکن است تمیز کردن و شستن فاصله بین دندان ها بعد از نصب لومینیرز دشوار باشد به همین دلیل احتمال بیماری های لثه ای افزایش می یابد.

 

این مشکل اغلب در وینر دیده نمی شود زیرا دندان پزشک با تراشیدن سطح مینای دندان و سپس نصب روکش ضخامت را تا حدی کاهش می دهد. دندانپزشک وظیفه دارد قطعات لومینیرز را به مناسب ترین حالت انتخاب کرده و سپس نصب کند، به همین دلیل انتخاب دندانپزشک ماهر برای این کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

لومینیرز دندان چیست, لومینیرز دندان چگونه است, مراحل نصب لومینیرز

عوارض و خطرات استفاده از روکش لومینیرز

 

عوارض استفاده از روکش لومینیرز چیست؟

این روش درمانی نیز مانند تمام روش هایی که وجود دارند، ممکن است عوارض خاصی را برجای بگذارند، البته باید اشاره کرد این عوارض فقط درصد کمی از بیماران را درگیر می کنند و به یک اندازه و درصد هم نیست. از جمله عوارض ناشی از لومینیرز دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

عدم مطابقت رنگ لومینیزر با رنگ اصلی دندان ها:

گاهی ممکن است بیمار بعد از انجام این روش احساس کند رنگ قطعات استفاده شده با رنگ دندان های دیگر بسیار متفاوت است.

عواملی مختلفی می توانند این تفاوت را شکل دهند از جمله؛ تاثیر رنگ ماده چسبنده، سایه روکش و رنگ دندانی که روکش لومینیرز روی آن نصب می شود. در این باره نباید از مهارت و تجربه دندانپزشک نیز غافل شد.

 

حساسیت بافت لثه به روکش های لومینیرز:

ممکن است بافت لثه به مواد جدید خارجی سازگار نداشته باشد، بنابراین بعد از نصب روکش لومینیرز امکان تورم و درد لثه برای این افراد وجود دارد. در صورت بروز هرگونه علائم حساسیت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا درمان مناسب صورت بگیرد.

 

امکان وارد شدن صدمه به روکش:

بافت دندانی نسبت به روکش ها مقاومت بیشتری دارند لذا برای افرادی که دائما در حال ساییدگی و فشردن دندان هایشان هستند یا دندون قروچه می کنند، احتمال شکستگی و آسیب به روکش دندانی وجود دارد. در این صورت بیمار نمی تواند کاندید مناسبی جهت انجام روکش لومینیرز باشد. در صورتی که شما این مشکلات را دارید بهتر است از قبل این موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا او بتواند بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب کند.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023