مشاغل عمومی در کشور زنانه‌تر شده است اشتغال زنان,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
گروهی از مزد و حقوق‌بگیران وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی که از طریق دولت حقوق و دستمزد دریافت کرده‌اند، طبق تعریف، کارکن بخش دولتی نام می‌گیرند. شواهد آماری نشان می‌دهد که در زمستان 1402، سهم اشتغال زنان در بخش دولتی، تقریبا دو برابر این سهم نسبت به گروه مردان اعلام شده است. 

 در استان کهگیلویه و بویراحمد از هر 10 بانوی در حال کار، بالغ بر 6 نفر در بخش عمومی فعالیت داشته‌اند. بدین ترتیب این استان بیشترین سهم از اشتغال بانوان در بازار کار را به خود اختصاص داده است

 

به گزارش اکوایران، مشاهدات نشان می‌دهد که زنان، در استان‌های مختلف سهم یکسانی از جذب در بخش دولتی نداشته‌اند. «کهگیلویه و بویراحمد» با کسب سهم 61درصدی بیشترین و «آذربایجان غربی» با سهم 18.2درصدی کمترین سهم از اشتغال بانوان در بخش عمومی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

پیشی گرفتن اشتغال زنان در بخش دولتی از مردان

همچنین گروهی از مزد و حقوق‌بگیران که از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و دیگر موسسات عمومی مانند شهرداری‌ها دستمزد و حقوق دریافت می‌کند، طبق تعریف، کارکن بخش عمومی خطاب می‌شوند. شواهد آماری حاکی از آن است که در زمستان 1402 از مجموع 24.1 میلیون نفر جمعیت 15ساله و بیشتر شاغل در کشور، 14.6درصد مشغول فعالیت در بخش عمومی بوده و سایر افراد بخش خصوصی را برای فعالیت برگزیده‌اند. بررسی‌های بیشتر گویای آن است که سهم مردان و زنان شاغل در بخش دولتی با یکدیگر یکسان نبوده است. به بیان دقیق‌تر در زمستان 1402، از مجموع زنان شاغل در بازار کار 25درصد جذب بخش دولتی شده‌اند. این بدان معناست که در این برهه، یک چهارم زنان شاغل در کل کشور، کارمند دولت بوده‌اند. شمار زنان شاغل در بخش دولتی در زمستان سال گذشته نسبت به فصل مشابه در سال 1401 افزایش 0.4درصدی را تجربه کرده است. در مقابل سهم مردان شاغل در بازار کار در این دوران کمتر شده و در سطح 12.7درصدی قرار گرفته است. بنابراین زنان شاغل برای ورود به بخش دولتی تمایل و موفقیت بیشتری از خود برجای گذاشته‌اند.

 

آنچه تاکنون مطرح شده، مربوط به اشتغال بانوان کل کشور بوده است. همچنین شواهد آماری نشان می‌دهد که در 18 استان، نسبت زنان شاغل در بخش عمومی به کل جمعیت شاغل در سن کار، بیشتر از میانگین کشوری آن بوده است.

 

«کهگیلویه و بویراحمد» رکوردار سهم اشتغال زنان در بخش عمومی

در زمستان 1402، سهم اشتغال بانوان در بخش عمومی در بازه 18.2 تا 61درصدی نوسان داشته است. در استان «کهگیلویه و بویراحمد» از هر 10 بانوی در حال کار، بالغ بر 6 نفر در بخش عمومی فعالیت داشته‌اند. بدین ترتیب این استان بیشترین سهم از اشتغال بانوان در بازار کار را به خود اختصاص داده است. در جایگاه دوم این رتبه‌بندی «خراسان جنوبی» با کسب سهم 42.2درصدی قرار گرفته و ایلام نیز با سهم 41.4درصدی، پله سوم را از آن خود کرده است. در سایر استان‌ها سهم اشتغال زنان در بخش عمومی کمتر از 40درصد برآورد شده است.

 

    در زمستان 1402، از مجموع زنان شاغل در بازار کار 25درصد جذب بخش دولتی شده‌اند. این بدان معناست که در این برهه، یک چهارم زنان شاغل در کل کشور، کارمند دولت بوده‌اند

سهم کمتر از 20درصدی زنان از جذب دولت در 4 استان

در استان «آذربایجان غربی» در زمستان 1402 از هر 100 بانوی شاغل در بازار کار، نزدیک به 18 نفر در بخش عمومی فعالیت داشته‌اند. بدین ترتیب این استان کمترین سهم از اشتغال بانوان در بخش دولتی را در کل کشور به خود اختصاص داده است.

 

بانوان «کرمانی» هم با ثبت سهم 18.6درصدی و «گیلانی‌ها» نیز با کسب سهم 19.6درصدی به ترتیب دومین و سومین استان‌هایی بوده‌اند که کمترین سهم از جذب زنان شاغل را به بازار کار را داشته‌اند. در اردبیل نیز این رقم کمتر از 20درصد گزارش شده است. در سایر استان‌ها از هر 100 بانوی شاغل در بازار کار در زمستان 1402 حداقل 20 نفر کارکن بخش عمومی بوده‌اند.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------