۱۰ درصد واحدهای مسکونی خالی از سکنه است/ بانک ها با پول مردم خانه لوکس می‌سازند اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلام این‌که ۱۰ درصد واحدهای مسکونی کشور خالی از سکنه هستند،‌گفت: بانک‌ها و هلدینگ‌های ساختمانی با پول مردم بخش عمده‌ای از خانه‌های لوکس را می‌سازند. 

حسام عقبایی در گفت‌ؤگو با تسنیم با بیان این‌که بحث خانه‌های خالی به عنوان یکی از معضلات و مشکلاتی است که در تمام دنیا به آن توجه می‌شود، اظهار کرد: اگردر کشورهای توسعه یافته که مشکل مسکن هم ندارند، افرادی باشند که بخواهند خانه‌ای را تولید و احتکار بکنند و تصورشان بر این باشد که برایشان سودی و منافعی و سیاستی داشته باشد قوانین مالیاتی سنگینی وضع شده است.

 

وی ادامه داد: بر اساس این قوانین مالیاتی ضرر خالی نگه داشتن خانه بسیار بیشتر از اجاره ندادن آن است. لذا وجود چنین قوانینی در کشور ما در بحث خانه‌های خالی ضرورت دارد. البته یک قوانینی وضع شد ولی وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها و سایر نهادهای ذی‌ربط آنرا به گردن هم انداختند و در نهایت هم گفتند که شناسایی خانه‌های خالی سخت است.

 

وی با بیان این‌که در خصوص خانه‌های خالی و مالیات بر خانه‌های خالی اقدامی صورت نگرفته است، افزود:‌ بر اساس بانک مرکزی و مرکز آمار ایران اعلام کرده 2 میلیون و 500 ، 600 هزار واحد مسکونی خالی ما در کشور داریم. در ایران تقریبا 25میلیون واحد مسکونی وجود دارد یعنی 10 درصد از خانه‌هایی که در کشور وجود دارد، خالی است. به نظرم خالی بودن 10 درصد از خانه‌های کشور یک امر طبیعی است یعنی 10 درصد از خانه‌های کشور باید خالی باشد که روند جابجایی‌ها و تغییر و تحولات در کشور صورت بگیرد این نکته اول.

 

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: نکته دوم این‌که این تعداد خانه خالی، واحدهای مسکونیقابل بهره‌برداری به مفهوم تزریق آن به جامعه در جهت تعادل بازار نیست.

 

عقبایی توضیح دلایل این مسئله توضیح داد:‌ به دلیل اینکه مثلا در یک استانی مثل تهران که پایتخت است و قاعدتا باید سازه‌هایش از سازه‌های مرغوب‌تر و مناسب‌تری از نظر جغرافیایی برخوردار باشد و مشتری‌های آن نیز بیشتر باشد بیش از نیمی از 500 هزار خانه خالی یعنی 250 هزار واحد خارج از شهر تهران است. در واقع در بافت‌ها و حاشیه‌هایی است که نه مترو دارد، نه برق، نه آب، نه گاز، نه مدرسه دارد نه مسجد. از این رو به‌عنوان مثال متقاضی برای واحد مسکونی در یکی از فارهای پرند که هیچ نوع امکاناتی ندارد و جزو آمار خانه‌های خالی آمده وجود ندارد.

 

وی یادآور شد: بخش دیگری از این خانه‌های خالی در همین تهران که در شهر تهران قرار دارد در زمره خانه‌های خالی است که خانه‌های بزرگ و لوکس و مدرن و شیک و بزرگ در برج‌ها و ساختمان‌های مارک‌دار و به اصطلاحا لاکچری در نقاط شهر است.  اگر این واحدها به شبکه عرضه وارد بشود مخاطبین اصلی ما که دهک‌های ضعیف و متوسط هستند حتی قدرت اجاره کردن اینها را هم ندارند چه برسد قدرت خرید.

 

«اساسا به نظرم در شرایط فعلی با توجه به آمار و بررسی میدانی ورود این نوع خانه‌ها به شبکه عرضه اولا با مشکل مواجه است ثانیا عرضه شدن آنها خیلی دردی از توده مردم که به خانه نیاز دارند درمان نمی‌کند» عقبایی با بیان این‌که مطلب گفت: حال سئوال اینجاست که این خانه‌های لوکس و لاکچری را چه کسی ساخته است. باید در پاسخ بگویم که بانک‌ها و هلدینگ‌های ساختمانی که با پول مردم بخش عمده‌ای از خانه‌های لوکس را می‌سازند که باید از چنین ساخت و سازهایی با اعمال قوانین جلوگیری به عمل آید.

 

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: سازمان بازرسی، مجلس و دولت محترم باید از ورود بانک‌ها به چنین ساخت و سازها جلوگیری کنند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------