آخرین اخبار اقتصادی


اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,

تکلیف جدید بانک مرکزی برای واردکنندگان کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی

رفع تعهد ارزی واردکنندگان کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی، تنها در صورت توزیع در شبکه مشخص شده و قابل ردیابی از سوی دولت،…


چرا سازمان مالیاتی به سراغ حسابهای بانکی خریداران سکه رفت؟/استعلام قیمت سکه در روز تحویل از بانک مرکزی



 اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,سازمان مالیاتی
معاون مالیاتهای مستقیم سازمان مالیاتی، با اشاره به دلایل سازمان مالیاتی برای بررسی حسابهای بانکی مودیان، گفت: برای تشخیص مالیات با توجه به معیار قیمت در روز تحویل از سایت بانک مرکزی استعلام انجام می‌شود.

نادر جنتی در گفتگو با  تسنیم، با بیان اینکه، کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی بنا به حکم صریح بندهای  ٢و ٤ ماده  یک قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به فعالیتهای اقتصادی خود مشمول مالیات میباشند، گفت:  از طرفی به استناد مواد ١ و ١١ قانون مالیتهای مستقیم، افراد مکلفند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت یک سال خود را ابراز و اظهار نمایند، بر این اساس اشخاصی که مبادرت به خرید و فروش سکه می‌نمایند نیز مکلفند اظهارنامه مربوط به این نوع فعالیت  خود را تا مهلت مقرر قانونی (اشخاص حقیقی تا پایان خرداد و اشخاص حقوقی تا پایان تیرماه ) به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند.

 

معاون مالیاتهای مستقیم سازمان مالیاتی ادامه داد، با این توصیف این نوع فعالیت نیز مشمول مالیات می‌باشد چرا که هر فعالیتی که معاف از مالیات باشد معافیت آن را قانون  به صراحت اعلام و تصریح نموده است، مثل ماده ٨١ که کلیه فعالیت های کشاورزی دامداری و دامپروری را از پرداخت مالیات معاف نموده است و یا همینطور ماده ١٤١ که فعالیت های صادراتی و ماده ١٤٥ که سود سپرده‌های بانکی را معاف از مالیات اعلام و تصریح نموده است.

 

به گفته این مقام مسئول در سازمان مالیاتی، چون بنا به حکم اصل ٥١ قانون اساسی هیچ مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون و معافیت مالیاتی را نیز قانون مشخص و تعیین می‌کند.

 

با این توصیف خرید و فروش سکه به استناد بندهای ٢و٤ ماده ١ و ماده ٩٣ قانون مالیاتهای مستقیم مشمول مالیات است و هیچ معافیتی برای آن در قانون پیش بینی نشده است.

 

جنتی گفت: بر همین اساس از سوی سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای تبصره ماده ١  قانون دستور العملی به منظور تسریع و تسهیل در انجام امور مالیاتی اشخاصی که کمتر از ٢ عدد سکه خرید و فروش نموده باشند صادر کرده که مطابق آن اینگونه افراد نیازی به ارائه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند و مالیات آنان به صورت مقطوع تعیین شده است.

 

معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی یادآوری کرد، اشخاص حقیقی که کمتر از  ٢

 

سکه خرید و فروش کرده‌اند با محاسباتی که انجام شده با اعمال معافیت ماده ١ ١ درآمد آنها  به حد نصاب درآمد مشمول مالیات نمی‌رسد و بنابراین افراد مذکور معاف از مالیات هستند.

 

وی افزود،  اشخاصی که طبق آمار بانک مرکزی بیشتر از ٢  قطعه سکه خریداری کرده‌اند اظهارنامه‌شان با دیگر فعالیتهای آنان که اطلاعات آن در پایگاه اطلاعاتی سازمان موجود است از جمله تراکنش های بانکی و ... یکجا  مورد بررسی و رسیدگی مالیاتی قرار می گیرند.

 

جنتی ادامه داد، پایگاههای اطلاعات مالیاتی سازمان امور مالیاتی یکی از ابزارهای مهم راستای آزمایی اطلاعات اظهار شده از سوی مودیان  مالیاتی  است.

 

وی در خصوص نحوه تشخیص قیمت فروش با توجه به معیار روز تحویل در دستور العمل جدید سازمان مالیاتی گفت: از اطلاعات موجود در یکی از سایتهای بانک مرکزی  آرشیو روزانه قیمتهای فروش سکه در اختیار سازمان مالیاتی قرار دارد و از این معیار برای تشخیص قیمت در روز تحویل استفاده می‌شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------