«صادرات» از نان شب واجب‌تر است/ فعال شدن رایزنان بازرگانی در ۱۵ کشور همسایه اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,صادرات
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: «صادرات» از نان شب واجب‌تر است و علاوه بر ارزآوری، باعث تقویت توان داخل، رونق اشتغال و همچنین کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی خواهد شد. 

به گزارش تسنیم، حسین مدرس خیابانی در نشست خبری صبح امروز خود با تشریح برنامه‌های خود به‌عنوان قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اظهار کرد: ما در ساختار جدید دو محور اصلی بازرگانی داخلی و خارجی را در اختیار داریم و برای هریک برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌ایم.

 

«تأمین کالا، توزیع، نظارت و رسانه»، 4 رکن تنظیم بازار/ تمرکز برای تنظیم بازار 100 قلم کالای اساسی

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره برنامه‌های خود برای بهبود وضعیت بازرگانی داخلی کشور گفت: در این بخش مهمترین مطالبه، موضوع تنظیم بازار و به عبارت دیگر تأمین کالا، توزیع و نظارت بر این فرایند است و ما معتقدیم در کنار این سه رکن اصلی، رسانه قرار دارد؛ چراکه امروز رسانه‌ها ظرفیت بالایی برای کنترل و اداره این سه رکن را دارند و ما در نظر داریم با تمرکز بر این 4 رکن، آرامش را بر بازار و زندگی مردم حاکم کنیم.

 

وی ادامه داد: در حوزه تنظیم بازار، اولویت‌هایی را در نظر گرفته‌ایم و معتقدیم شرایط امروز ما با گذشته که تنها چند کالا به‌عنوان کالاهای اساسی شناخته می‌شد، متفاوت است؛ لذا با شناسایی اولویت‌های کالایی، منابع مالی و انسانی و برنامه‌ریزی‌های خود را برای تنظیم بازار این کالاها متمرکز خواهیم کرد.

 

مدرس خیابانی گفت: در حال حاضر 100 قلم از انواع کالاها در 9 گروه کالایی که عمدتاً اقلام خوراکی است و علاوه بر آن کالاهای صنعتی، لوازم خانگی و نهاده‌ها را شامل می‌شود، به‌عنوان کالاهای دارای اولویت در نظر گرفته‌ایم و تنظیم بازار این اقلام در کانون توجهات ما قرار دارد.

 

تنظیم بازار نباید باعث ضربه به تولید شود/ کمبود کالا به دلیل عدم برآورد درست از تولید و مصرف کالا است

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تأکید بر اهمیت «تأمین کالا» برای تنظیم بازار گفت: از نظر ما فراوانی کالا مقدم بر قیمت کالاست و هم اکنون بین 90 تا 95درصد کالاهای کشور در داخل تأمین می‌شود و این یعنی برای تنظیم بازار نمی‌توانیم اصل تولید را نادیده بگیریم.

 

وی خاطرنشان کرد: این یعنی برای تنظیم بازار مجاز نیستیم اقداماتی انجام دهیم که تولید در کشور ضربه بخورد و حتی اجازه نداریم برای تنظیم بازار، سرعت جریان تولید کالا در کشور را کُند کنیم.

 

مدرس خیابانی با تأکید بر اینکه بخش بزرگی از کمبودهای کالایی در کشور به دلیل عدم پیش بینی و برآورد درست از میزان تولید و مصرف آن کالاهاست، گفت: ما برای حل این مشکل،‌ برنامه‌ریزی مناسبی خواهیم داشت تا نوسانات تولید را کنترل کنیم.

 

وی با بیان اینکه تنظیم بازار در کشور یک موضوع فرابخشی است، افزود: وزارت صمت و جهاد کشاورزی نمی‌توانند به تنهایی موفق به تنظیم بازار شوند و برای تنظیم درست و منطقی بازار باید تمام 14 دستگاه مسئول اعم از بانک مرکزی، وزارت راه و دستگاه‌های دیگر نیز به کمک بیایند تا فرایند تنظیم بازار و توسعه صادرات به‌درستی اعمال شود.

 

تعیین اولویت‌های هفتگی برای سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از توانمندسازی اصناف و الکترونیکی کردن شبکه توزیع خبر داد و گفت: هدف ما در شبکه توزیع، کاهش هزینه‌ها به نفع مصرف‌کنندگان است و ما در نوسازی و توانمندسازی شبکه توزیع، این هدف را دنبال می‌کنیم.

 

وی با اشاره به لزوم برخورد جدی با هرگونه گرانفروشی در بازار گفت: بخش سوم مورد اهمیت برای ما در موضوع تنظیم بازار،‌ نظارت است. متأسفانه در یک سال گذشته وزن اصلی فعالیت سازمان حمایت، بر موضوع قیمت‌گذاری متمرکز و از وزن فعالیت این سازمان بر نظارت کاسته شده بود؛ لذا مقرر شده است هر هفته 5 اولویت کاری در دستور کار این سازمان قرار گیرد تا موضوع نظارت و مقابله با تخلفات درباره این 5 موضوع بصورت متمرکز پیگیری شود.

 

مدرس خیابانی با بیان اینکه 3میلیون واحد صنفی کشور نقش بسزایی در کنترل بازار دارند، گفت: باید بازرسان اصناف وارد میدان شوند و قطعاً بدون حضور آن‌ها واقعاً با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

«صادرات» از نان شب واجب‌تر است/ واردات کالاهایی که تولید داخلی دارند ممنوع!/ رایزنان بازرگانی در 15 کشور همسایه فعال می‌شوند

 

وی با تشریح اولویت‌ها و برنامه‌های کاری خود در بخش تجارت خارجی و توسعه صادرات گفت: امروز «صادرات» از نان شب واجب‌تر است و علاوه بر ارزآوری، باعث تقویت توان داخل، رونق اشتغال و همچنین کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی خواهد شد و ما باید از فرصت امروز کشور برای توسعه صادرات خود و در مقابل مدیریت واردات کشور به‌خوبی استفاده کنیم تا از وابستگی درآمدهای کشور به نفت بکاهیم.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان اینکه «ما واردات کالاهایی را که تولید مشابه داخلی دارند را قبول نداریم»، گفت: در مقابل واردات، جهت‌گیری صادراتی ما به سمت کشورهای همسایه است و نخستین اولویت ما در این بخش، ارتقای مراودات تجاری و صادرات به 15 کشور همسایه است.

 

مدرس خیابانی گفت: برای تحقق این هدف، مقرر شده تا به‌سرعت تعداد رایزنان بازرگانی کشور در 15 کشور همسایه فعال شوند و از سایر ابزارهای خود از جمله برگزاری‌ نمایشگاه‌ها در کشورهای همسایه برای توسعه صادرات کشور استفاده کنیم.

 

تعیین تکلیف قیمت نان تا یک ماه آینده/ نباید شوک قیمتی به مصرف‌کنندگان وارد شود

 

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره افزایش قیمت نان گفت: ما معتقدیم «نان» یک کالای صرفاً اقتصادی نیست، بلکه یک کالای اجتماعی است و به همین منظور اگر قرار باشد احیاناً افزایش قیمتی برای نان صورت گیرد، نباید این افزایش قیمت به شکلی باشد که شوک قیمتی به مصرف‌کنندگان وارد کند.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی افزود: تا یک ماه آینده قیمت نان در کشور مشخص می‌شود و سناریوهای متفاوتی برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه شوک قیمتی به مصرف‌کنندگان طراحی شده است.

 

70درصد ارز دولتی در اختیار وزارت جهاد، 23درصد در اختیار وزارت بهداشت و 6درصد در اختیار وزرات صمت

 

مدرسی خیابانی در پاسخ به انتقاداتی درباره عدم همراهی وزارت صمت برای تأمین کاغذ مورد نیاز بازار گفت: پیش از هر چیز باید بدانیم که از مجموع ارز تخصیصی 4200تومانی، 70درصد، در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای نهاده‌های دامی است، 23درصد در اختیار وزارت بهداشت به‌منظور واردات داروست، یک‌درصد در اختیار وزارت ارشاد برای تأمین کاغذ و 6درصد هم در اختیار وزارت صمت برای واردات لاستیک است. علاوه بر این، تأمین ارز در اختیار وظایف و مسئولیت‌های بانک مرکزی است و ما اختیاری در این بخش نداریم.

 

وی اضافه کرد: البته برای تأمین ارز روزنامه 80میلیون دلار در قالب دو بخش 40میلیون دلاری تخصیص یافته است و در حوزه تأمین ارز دفترچه دانش آموزی و کتب درسی نیز 50هزار تن کاغذ چاپ وجود دارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------