آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی,حسن قالیباف اصل

رئیس سابق بورس مشاور وزیر اقتصاد در امور تامین مالی شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی حسن قالیباف اصل را به سمت مشاور وزیر در امور تأمین مالی منصوب کرد. به گزارش ایسنا، در حکم…

یارانه نقدی در سال آینده، ۷۲ هزار تومان تعیین شد اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,هادی قوامی
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در جلسه امروز مقرر شد در تقسیم مبلغ مورد نظر برای طرح یارانه معیشتی که بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان می شود، تجدید نظر صورت گرفته و ۸۰ درصد از این مبلغ به صورت یکسان میان تمامی ۷۸ میلیون ایرانی که یارانه نقدی دریافت می کنند، توزیع شود و یارانه نقدی به ۷۲ هزار تومان برسد.

به گزارش ایرنا؛«هادی قوامی» سخنگوی کمیسیون تلفیق صبح امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد.

 

قوامی خبر از ترکیب مبالغ یارانه نقدی و طرح یارانه معیشتی داد و گفت: ضمن بررسی ردیف ۲۳ تبصره ۱۴ ماده واحده لایجه بودجه سال آینده کشور مقرر شد در تقسیم مبلغ مورد نظر برای طرح یارانه معیشتی که بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان می شود، تجدید نظر صورت گرفته و ۸۰ درصد از این مبلغ به صورت یکسان میان تمامی ۷۸ میلیون ایرانی که یارانه نقدی دریافت می کنند، توزیع شود.

 

وی علت اتخاذ این تصمیم را نارضایتی های گسترده درخصوص نحوه بررسی حساب های افراد جهت تعلق یارانه معیشتی عنوان کرد و افزود: بر این اساس تمامی ۱۸ میلیون نفری که یارانه معیشتی دریافت نمی کنند در سال آینده به مانند تمامی ایرانیانی که ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی را دریافت می کنند، مبلغ دریافتی یارانه هایشان با افزایش ۲۷ هزار تومان به ۷۲ هزار تومان خواهد رسید.

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی همچنین درباره ۲۰ درصد باقی مانده اعتبار طرح یارانه معیشتی خاطر نشان کرد: مقرر شد ۲۰ درصد از منابع این طرح نیز خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد که حدود ۷ میلیون نفر می شود تعلق بگیرد. در نتیجه این افراد حدود ۵۰ هزار تومان بیشتر از از سایر یارانه بگیران، یارانه دریافت خواهند کرد.

 

وی با اشاره به درآمدهای جدول ردیف ۱۴ لایجه بودجه سال آینده گفت: در مجموع جمع کل منابع حاصل از مواد در نظر گرفته شده در جدول ۱۴، رقم ۲۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که از آنجا که این درآمد در سرجمع بودجه عمومی که رقم ۴۸۴ هزار میلیارد تومان است، درنظر گرفته نشده است، رقم قابل توجهی در بودجه سال آینده خواهد بود. 

 

وی افزود: برخی نمایندگان، طبق توصیه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، درخواست داشتند که درامد های حاصل از جدول ۱۴ در سرجمع بودجه وارد شود که پس از بررسی در کمیسیون نمایندگان بنا به مصالحی به این پیشنهاد رای ندادند.

 

قوامی همچنین با اشاره به ایام دهه فجر تاکید کرد: خبر خوبی که مطابق با محتویات این جدول می توان به مردم شریف ایران داد این است در صنعت برق، در سال ۱۳۵۷ حدود ۷ هزار مگاوات برق تولید می شده است که امروز به بیش از ۱۰ برابر، یعنی بیش از ۷۴ هزار مگاوات تولید انرژی برق با ظرفیت سازی که در داخل کشور اتفاق افتاد شکل پیدا کرده است. که این مورد در ردیف منابع درآمدی هدفمندی ۲۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ خواهد بود.

 

سخنگوی کمیسیون همچنین اعلام کرد: از مصارف جدول ۱۴ بودجه، رقم ۸ هزار میلیارد تومان بازپرداخت تعهدات طرح های بهینه سازی مصرف انرژی و حمایت از حمل و نقل عمومی است. بر این اساس بسیاری از تاکسی های حمل و نقل عمومی که فرسوده شده بودند و در سال های گذشته منابعی برای نوسازی آن ها وجود نداشت، در سال آینده از محل این اعتبار می تواند نسبت به نوسازی آن ها اقدام شود.

 

وی همچنین درباره احتمال افزایش فروش نفت، تغییر قسمت ارز و نفت و همچنین کاهش مصرف داخلی افزود: مقرر شد در صورت افزایش درآمد نفت به دلایل ذکر شده، نسبت به بودجه پیش بینی شده در لایجه سال آینده، ما به التفاوت حاصله به یارانه نان و خرید تضمینی گندم اضافه شود.

 

قوامی از دیگر مصوبات مهم کمیسیون تلفیق را مربوط به معافیت های مدارس از پرداخت هزینه های انرژی مصرفی دانست و گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق اجرای معافیت مدارس از پرداخت هزینه های گاز، هزینه های برق مصرفی و هزینه های آب مصرفی تکلیف شد که بر این اساس جمعا حدود ۱۰۰ میلیار تومان اعتبار برای این مصارف در نظر گرفته می شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------