آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی,تولید نفت روسیه

رویترز: عربستان و روسیه برای کاهش عمده تولید نفت توافق کردند

منابع رسانه ای از توافق میان عربستان و روسیه درباره کاهش تولید نفت خبر می دهند. به گزارش مهر به نقل از النشره، منابع رسانه…


مشترکین برای پرداخت حق انشعاب و قبوض آب و برق نگران نباشند اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,وزیر نیرو
وزیر نیرو گفت: با وجود اینکه در سبد هزینه‌های خانوار سرجمع بهایی که برای آب و برق پرداخت می‌شود، درصد بسیار ناچیزی است اما به همکارانم توصیه کرده‌ام اگر چنانچه با تاخیر در پرداخت بهای آب و برق مواجه می‌شوند حداکثر همراهی را با مشترکان داشته باشند. 

به گزارش برنا؛ رضا اردکانیان، وزیر نیرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرایط خاص این روز‌ها و تاثیری که رعایت ملاحظات بهداشتی روی کسب و کار مردم گذاشته و حتی در بخش‌هایی ممکن است منجر به تغییراتی شود که بعد از کنترل شرایط و دوران پساکرونا هم نتوانند به کسب و کار قبلی برگردند، این مشکلات جزو دغدغه‌های وزارت نیرو به عنوان عضوی از مجموعه دولت مطرح است.

 

وی تصریح کرد: با وجود اینکه در سبد هزینه‌های خانوار سرجمع بهایی که برای آب و برق پرداخت می‌شود، درصد بسیار ناچیزی است و حتی زیر یک درصد است، اما به همکارانم توصیه کرده‌ام اگر چنانچه با تاخیر در پرداخت بهای آب و برق مواجه می‌شوند حداکثر همراهی را با مشترکان داشته باشند و سعی کنیم از این طریق دوران نسبتا پرفشار را برای بخشی از مشترکان کمی سهل کنیم.

 

اردکانیان گفت: با توجه به اتکای قابل ملاحظه منابع درآمدی آب و برق به وصولی مشترکان و اتکای بسیار کم آن به بودجه عمومی کشور، فشار هر نقصان قابل ملاحظه‌ای در دریافت این وصولی‌ها به مردم و مشترکان وارد می‌شود. چرخ صنعت آب و برق با اتکای به این منابع درآمدی می‌چرخد و آب و برق فراهم می‌شود.

 

وی افزود: سعی کردیم از ظرفیت‌های دیگر در اختیار از جمله مسئولیت وزارت نیرو به عنوان رییس ایرانی کمیسیون همکاری‌های اقتصادی اوراسیا استفاده کنیم.

 

اردکانیان گفت: این روز‌ها به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در تماس نزدیک و مستمر با مقامات کشور‌هایی اعم از روسیه، قطر، ارمنستان و دیگر کشور‌ها برای تدارک تجهیزات مورد نیاز هستیم. امروز اولین فروند هواپیمای حامل کمک‌های بهداشتی از سوی دولت قطر عازم ایران است.

 

وی ادامه داد: در ارتباط با بخش‌های تولیدی کشور بویژه نیاز آن‌ها به انرژی هم از مدیرعامل توانیر می‌خواهم حداکثر انعطاف، همراهی و استمهال را در ارتباط با دریافت مطالبات آن‌ها داشته باشند تا در شرایط مناسب‌تر مشترکان به تعهدات خود عمل کنند.

 

اردکانیان همچنین درباره آمادگی وزارت نیرو برای مواجهه با سیلاب‌های احتمالی آتی خاطرنشان کرد: تا دهم اسفند امسال مجموع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی (اول مهر)، افزون بر ۱۸۴ میلیمتر بوده که به نسبت متوسط دراز مدت بیش از ۲۳ درصد افزایش دارد و نسبت به سال گذشته هم به عنوان یکی از پربارش‌ترین سال‌ها در نیم قرن اخیر کمی کاهش دارد که این کاهش هم جبران خواهد شد.

 

وی افزود: با توجه به شرایط ابتدای سال جاری، تمهیدات مورد نیاز برای مدیریت مخازن سد‌های کشور که ظرفیت کلی آن‌ها حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب است به عمل آمده است. ستاد ملی مدیریت سیلاب در شرکت مدیریت منابع آب کار خود را شروع کرده و ستاد‌های استانی هم فعال هستند.

 

وزیر نیرو افزود: حدود ۴۰ درصد مخازن سد‌های ما خالی است و امیدواریم با سیلاب‌های محتمل ابتدای سال آتی هم که در اثر افزایش دما و ذوب شدن سطح وسیعی از پوشش برف موجود به وقوع می‌پیوندد بتوانیم در مخازن موجود کشور آن‌ها را به نحو مناسبی تسکین دهیم.

 

وی ادامه داد: در همه جای کشور مخازن کافی نداریم و باید به این فکر باشیم که ساختن سد فقط برای تولید انرژی، تنظیم آب بخش کشاورزی و مصرف شرب نیست بلکه نقش آن در کنترل سیلاب تعیین کننده است؛ چه بسا در مناطقی اصلی‌ترین هدف از احداث سد‌های مخزنی کنترل سیلاب بوده و سایر هدف‌ها در پس آن قرار گیرد.

 

اردکانیان همچنین با تاکید بر ضرورت لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها و رفع تصرفات حریم و بستر آن‌ها گفت: از محل اعتبارات سال ۹۸ که در اختیار ما قرار گرفته اعم از عمرانی و یا جبران خسارات سیل قبلی، علاوه بر انجام ۱۵۷۰ کیلومتر لایروبی جدید، ۹۸ کیلومتر ساماندهی رودخانه‌ها به نتیجه رسیده و ۵ هزار کیلومتر نقشه حدود بستر تهیه شده که با این میزان، در مجموع هم اینک ۵۶ هزار کیلومتر از رودخانه‌های کشور دارای نقشه حد بستر هستند.

 

وی افزود: تقریبا ۵۰ درصد اعتبارات به استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان و بقیه به ۱۵ استان خسارات دیده کشور داده شده است.

 

اردکانیان افزود: با اعتباراتی که دولت در بودجه ۹۹ پیش بینی کرده و امید است این روز‌ها با تمهیدات اندیشیده شده با کمک نمایندگان قبل از پایان سال بودجه مصوب سال آینده را داشته باشیم اعتبارات ما حدود ۴ برابر سال ۹۸ خواهد بود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------