آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی

شرایط دریافت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی بازنشستگان اعلام شد

شرایط و ضوابط دریافت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی بازنشستگان اعلام شد. به گزارش تسنیم، شرایط و ضوابط دریافت تسهیلات 10 میلیون…


منفعت برق رایگان برای کشور چه خواهد بود؟ اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,برق رایگان
طرح برق امید کمتر از یک ماه و نیم دیگر وارد مرحله اجرا می شود که نه تنها برای کم مصرف ها بلکه برای صنعت برق و حتی اقتصاد کشور در دراز مدت منفعت به دنبال دارد. 

به گزارش ایسنا، چندین سال است که وزارت نیرو پرچم مدیریت مصرف را به دست گرفته و با اعمال سیاست های تشویقی و آموزشی سعی در کاهش مصرف برق دارد، به تازگی نیز دست به حرکتی جذاب برای مشترکان کم مصرف زده است.

 

رایگان شدن قبض برق ۸.۵ میلیون مشترک برق خانگی خبری بود که موجب خوشحالی کم مصرف ها و حتی ایجاد انگیزه برای پر مصرف ها شده است چرا که طبق وعده داده شده پر مصرف ها نیز می توانند با ایجاد تغییر در رویه مصرف خود برق مجانی را تجربه کنند.

 

در حال حاضر ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته "زیرالگو" و "بیش ازالگو" تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می‌کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند که کم مصرف ها تخفیف صد درصدی را دریافت خواهند کرد.

 

البته مشترکان خوش مصرف هم می‌توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف‌ها رسانده و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره‌مند شوند چراکه تعرفه‌های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، به طور مثال اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خود را کم کنند، ۲۰ درصد از هزینه برقشان کم می‌شود و اگر ۲۰ درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش ۴۰ درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.

 

 حفظ سرمایه ۸۰۰۰ میلیارد تومانی

اما سوالی که در اینجا ذهن را به خود مشغول می کند در حوزه ضرر و زیان صنعت برق از اجرای این طرح و راهکارهای جبرانی آن است که متولی زاده مدیرعامل توانیر روز گذشته در این رابطه  توضیح داد: طرح برق امید ممکن است در ابتدا هزینه‌هایی را به صنعت برق وارد کند، اما قطعا منافع آن بسیار بیشتر از هزینه‌های اجرای طرح خواهد بود، کمااینکه در بخش برنامه‌های مدیریت بار صنایع و خانگی در پیک تابستان امسال نیز، پاداشی در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان داده شد که در نگاه نخست به نوعی ایجاد هزینه برای صنعت برق محسوب می‌شد، اما عملاً و با نگاهی عمیق‌تر دیدیم که از سرمایه گذاری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی برای ایجاد ظرفیت‌های جدید جلوگیری کرد.

 

وی سهم بخش خانگی از پیک مصرف را حدود ۵۰ درصد و ۳۳ درصد از مصرف انرژی کل کشور عنوان و اضافه کرد: با کنترل و بهینه سازی مصرف برق بخش خانگی، می توان تاثیر بسیاری بر میزان مصرف انرژی و کنترل پیک کشور گذاشت.

 

متولی زاده ادامه داد: در این طرح مشترکانی که بتوانند خود را با الگوهای تعیین شده تطبیق دهند، از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد، اما در صورتی که مصرفشان بالاتر رود، باید هزینه را به صورت کامل بپردازند.

 

تغییر رویکرد صنعت برق

همچنین مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق در سخنانی با بیان اینکه رویکرد و نگرش صنعت برق و وزارت نیرو تغییر کرده است، گفت: در گذشته رویکرد مبتنی بر پاسخگویی به تقاضا و عرضه به میزان ایجاد شده بود؛ به این معنا که هرچه نیاز مصرف افزایش می‌یافت، ظرفیت بیشتری هم باید ایجاد می‌شد.

 

رجبی مشهدی ادامه داد: با این حال اکنون شاهد تغییر رویکرد و نگرش در داخل صنعت برق هستیم چرا که مدیریت عرضه و تقاضا به صورت توامان بکارگرفته شده و در همین راستا طرح های مدیریت بار در تابستان اجرا می‌شود.

 

رئیس کارگروه اطلاع رسانی ستاد برق امید با بیان این که باید تلاش کنیم در سال های آینده هم رشد پیک به یک درصد محدود شود، اظهار کرد: منابع انرژی ما نامحدود نیست و این تغییر رویکرد نیز ناشی از همین محدودیت در منابع است و طرح برق امید بزرگترین قدم در این تغییر رویکرد به شمار می‌رود که به عنوان فراگیرترین طرح در حوزه مدیریت مصرف، باعث درگیر شدن همه مشترکان خانگی خواهد شد.

 

تحقق حتی بخشی از اهداف طرح برق امید، موفقیت بسیار بزرگی برای کشور خواهد بود

نگاه مجلس نیز به این طرح مثبت بوده تا جایی که منصورشکرالهی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره طرح برق رایگان و هدف این طرح برای کاهش ۱۰درصدی مصرف برق به ایسنا گفت: حتی اگر بخشی از اهداف طرح برق امید محقق شود، موفقیت بسیار بزرگی برای کشور خواهد بود.

 

وی با بیان این که طرح برق امید، موجب کاهش چندهزارمیلیارد تومانی هزینه ساخت نیروگاه های جدید و پستها و خطوط انتقال برق می شود خاطرنشان کرد: کلیات طرح برق امید، طرح مناسبی است که با توجه به ذینفع بودن بخش قابل توجهی از مردم، مورد حمایت نمایندگان مجلس خواهد بود.

 

نماینده کهنوج، منوجان، رودبارجنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس با تاکید بر ضرورت تشریح جزئیات طرح برای نمایندگان و اقناع افکار عمومی گفت:  براساس آمارها، شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر بالاتر از متوسط جهانی است.

 

شکرالهی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های منابع انرژی، مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی فعلی کشور که تامین، انتقال و توزیع منابع انرژی از جمله برق را با محدودیتها و مشکلات زیادی مواجه کرده است، مدیریت مصرف انرژی برق از اهمیت بسیاری برای نظام حکمرانی و اداره کشور برخوردار است.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دراین طرح کاهش ۱۰ درصدی مصرف بخش خانگی، هدف گذاری شده که حتی اگر بخشی ازآن نیز تحقق یابد، کار بزرگی صورت گرفته و گام بسیار مهمی درمسیر مدیریت مصرف برق کشور برداشته شده است.

 

شکرالهی تاکید کرد: اجرای این طرح و تحقق هدف در نظر گرفته شده برای آن، درعین حال باعث کاهش چندهزارمیلیارد تومانی هزینه های اجرایی طرحهای احداث نیروگاه، پستها و خطوط انتقال برق خواهد شد.

 

این عضو کمیسیون انرژی مجلس همچنین بر لزوم توجه به موضوع مشترکان پرمصرف پرداخت و یاداور شد: با این حال در کنار این موضوع، مساله مهم دیگر، مشترکین پرمصرف است که غالباً از طبقات برخوردار جامعه هستند.

 

شکراالهی اظهار کرد: برای این موضوع باید تدبیری اندیشیده شود، به نحوی که هزینه‌های برق این گروه از مشترکین با شیب معقولی به سمت هزینه تمام شده سوق پیدا کند که البته این مورد قبلا در قوانین بالادستی مانند هدفمندی یارانه‌ها نیز لحاظ و هدفگذاری  شده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------