واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا به اعدام محسن شکاری در ایران/ احضار سفیر ایران در آلمان و انگلیسمحسن شکاری،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به اعدام یکی از معترضان در ایران واکنش نشان دادند.

به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در واکنش به اجرای اولین حکم اعدام در ارتباط با اعتراضات اخیر در ایران، فرد اعدام شده را یک معترض و اعدام او را یک "اقدام تشدید کننده وحشتناک" خواند و مدعی شد که حکومت ایران مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

 

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه در تداوم دخالت در امور داخلی ایران ادعا کرد: اعدام محسن شکاری نشان دهنده تشدید وحشتناک تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفان و اعتراضات است.

 

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در تداوم دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، اجرای این حکم را "ناعادلانه و بیرحمانه "خواند و مدعی شد: این یک تلاش منفی برای ارعاب مردم شجاع ایران است.

 

این مقام دولت بایدن مدعی شد: ما حکومت ایران را برای خشونت بیرحمانه ای که علیه مردم خود روا می‌دارد، پاسخگو می‌کنیم.

 

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا نیز در تداوم دخالت های آمریکا در امور داخلی ایران در واکنش به این اعدام مدعی شد: ما از اعدام محسن شکاری وحشت زده‌ایم.  پیام ما به ایران روشن است: به این سرکوب بیرحمانه پایان دهید. ما به تلاش برای پاسخگو کردن حکومت ایران ادامه خواهیم داد.

 

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز ادعا کرد: اعدام محسن شکاری پس از یک دادگاه ساختگی، تشدید وحشتناک تلاش برای سرکوب مخالفان است. ما به هماهنگی با متحدان و شرکا برای مقابله با نقض حقوق بشر ایران ادامه می دهیم.

 

واکنش اتحادیه اروپا به اعدام محسن شکاری

پیتر استانو، سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در توییتی مداخله جویانه نوشت: اتحادیه اروپا با قوی‌ترین الفاظ اعدام محسن شکاری را محکوم می‌کند و می‌خواهد که از اجرای مجازات اعدام جلوگیری شود و مراحل قانونی برای حفظ حقوق طی شود.

 

بورل: از اعدام محسن شکاری وحشت‌زده شدم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توييتى با مداخله در امور ایران نوشت: از اعدام محسن شکاری نخستين فرد مرتبط با اعتراضات در ايران وحشت‌زده شدم.

 

او افزود: ما در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره ایران بحث خواهیم کرد. ما بر رسیدگی به اعتراض‌ها توسط مقام‌ها و لزوم رعایت حقوق اساسی مردم تأکید داریم. اتحادیه اروپا در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است. 

 

واکنش لوکزامبورگ به اجرای حکم اعدام محسن شکاری

وزارت خارجه لوکزامبورگ به نقل از ژان آسلبرن، وزیر خارجه این کشور روز پنج‌شنبه در توییتی مدعی شد: اعدام محسن شکاری 23 ساله تشدید سرکوب ایران علیه زنان و مردانی است که برای حقوق اساسی‌شان اعتراض می‌کنند.

 

واکنش استرالیا به اعدام محسن شکاری

پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا گفت که کشورش از گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اعدام محسن شکاری در ایران «به شدت ناراحت» است.

 

او در ادامه با درخواست از ایران برای توقف فوری اعدام‌ها، گفت که استرالیا به تلاش برای پاسخگو کردن ایران، از طریق سیستم چندجانبه و با همکاری شرکای خود، ادامه خواهد داد.

 

وزیر خارجه ایرلند: روز دوشنبه در اتحادیه اروپا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران تصمیم می‌گیریم

سایمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند پیش‌بینی کرد که در جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده، تحریم‌ها علیه ایران افزایش یابد.

 

کاونی پس از گفتگو با آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان گفت: «من فکر می‌کنم که ما شاهد اقدامات قوی و متحد اتحادیه اروپا خواهیم بود و این اتحادیه تحریم‌ها را به اشخاص و نهادهای بیشتر گسترش دهد.

 

آلمان، سفیر ایران را احضار کرد
یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد که وزارت امور خارجه آلمان در پی اجرای حکم اعدام محسن شکاری، یکی از بازداشت‌شدگان اخیر در جریان ناآرامی‌ها، سفیر ایران در آلمان را فراخوانده است.

 

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داده انگلیس سفیر ایران در لندن را احضار کرده است.

 

خبرگزاری قوه قضاییه (میزان)، دیروز از اعدام محسن شکاری یکی از بازداشت‌شدگان اخیر در خیابان ستارخان تهران خبر داده بود.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022