آخرین اخبار سیاست خارجی


اخاخبار,اخبار سیاست خارجی,سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

آمریکا: به دنبال مذاکره با ایران هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن همچنان به «فشار حداکثری» به ایران ادامه می‌دهد اما به مذاکره با جمهوری اسلامی برای یک توافق بهتر علاقمند است. به گزارش فارس،…


مشاور امنیت ملی آمریکا: عراق را ترک خواهیم کرد/ ترور سردار سلیمانی امکان مذاکره را افزایش داده استاخبار,اخبار بین الملل,رابرت اوبراین
مشاور امنیت ملی آمریکا امروز (یکشنبه) اعلام کرد، کشورش قصد دارد نیروهای خود را طبق سیستم و زمان مشخص شده در توافقنامه میان واشنگتن و بغداد از عراق خارج کند.

به گزارش ایسنا، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با "فاکس نیوز" در خصوص آینده حضور نظامی آمریکا در عراق گفت: کاری که ما باید انجام دهیم این است که مطابق توافق‌نامه خود با بغداد و به گونه‌ای که داعش کاملاً از بین برود، عراق را ترک کنیم.

 

وی مدعی شد: داعش را زیر نظر گرفتیم و در حال حاضر با جدیت برای رهایی از بقایای داعش تلاش می‌کنیم.

 

 ترور سردار سلیمانی امکان مذاکره را افزایش داده است

«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که امروز منتشر شده به دفاع از ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخته و مدعی شده است که این اقدام آمریکا شانس مذاکره با ایران را افزایش داده است.

 

اوبراین در مصاحبه با «آکسیوس»، با بیان اینکه این اقدام «بازدارندگی ما را به حالت قبل بازگردانده»، در مورد تبعات این ترور بر دیپلماسی با ایران، گفته است که با «حذف سلیمانی از میدان نبرد... فکر می‌کنم احتمال اینکه بنشینیم با ایرانی‌ها و با آن‌ها به توافقی برسیم، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.»

 

او در توجیه این ادعا، گفت: «فکر می‌کنم ایرانی‌ها دریافته‌اند که خواهان تقابل نظامی با ایالات متحده نیستند و اینکه کارزار فشار حداکثری پایان نمی‌یابد.»

 

وی مدعی شد که سردار سلیمانی در تلاش بوده است با افزایش میزان درگیری با آمریکا، واشنگتن را به کاستن از حجم فشارها به ایران وادارد. 

 

اوبراین افزود: «فکر می‌کنم آن روزها به سر آمده است... تصور می‌کنم که ایرانی‌ها دارند آرام می‌شوند.» 

 

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بخش دیگری از این مصاحبه به اعتراضات چند هفته پیش مردم عراق در برابر سفارت آمریکا در بغداد پرداخت و به صراحت از تلاش آمریکا برای ارعاب معترضان عراقی از طریق قدرتنمایی نظامی صحبت کرد.

 

وی گفت: «ما خیلی سریع داشته‌های هوایی خود، [بالگردهای] آپاچی را به هوا بلند کردیم، تا آن جمعیت بفهمند که این سفارت را نمی‌توانند اشغال کنند. ما نمی‌‌خواستیم بگذاریم تهران ۱۹۷۹ (تسخیر سفارت آمریکا) تکرار شود. نمی‌خواستیم بگذاریم [حمله به سفارت آمریکا در] بنغازی تکرار شود.»

 

او در ادامه مدعی شد که واشنگتن اطلاعاتی در اختیار داشته که نشان می‌داده سردار سلیمانی با سفر به دمشق، بیروت و بغداد در تدارک انجام حمله‌ای علیه نیروهای آمریکایی بوده است.

 

این ادعای این مقام آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق گفته است که سردار سلیمانی به دعوت بغداد و با هدف انتقال پیامی به عراق، به این کشور سفر کرده بود.

 

اوبراین هدف حضور هزاران نیروی آمریکایی در منطقه غرب آسیا را هم «ایجاد بازدارندگی» در برابر ایران خواند و گفت تهران «باید پیش از حمله به ایالات متحده و منافعش در آن منطقه، به دقت فکر کند.»

 

وی در پایان در پاسخ به اینکه چرا آمریکا مسئولیت ترور را بر عهده گرفت و امکان انکار این حمله را برای خود باقی نگذاشت، گفت کشورهای زیادی امکان انجام چنین حمله‌ای را نداشتند و ضمنا «دلیلی برای عدم تملک این [حمله] وجود نداشت.»

 

 خواستار تغییر نظام در ایران نیستیم

«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز»، گفت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با فارسی توئیت کردن حمایت خود از اعتراضات در ایران را نشان داده است و همچنان به حمایت‌های خود ادامه خواهد داد.

 

خبرنگار فاکس‌نیوز به جلسه کنگره با مقامات کاخ سفید درباره حمله تروریستی به خودروی حامل سردار «قاسم سلیمانی» اشاره کرد که در این جلسه مقامات کاخ سفید نتوانستند حتی یک مدرک درباره حمله قریب‌الوقوع از سوی ایران به سوی چهار سفارتخانه آمریکایی ارائه دهند. اوبراین در پاسخ به این سوال گفت: «من گزارش سازمان‌های اطلاعاتی را دیده‌ام و این گزارش (درباره خطر حمله به مناطق دیپلماتیک آمریکا) بسیار قوی بود و تهدید جدی علیه دیپلمات‌های آمریکایی و همچنین نظامیان آمریکایی که در پایگاه‌های منطقه حضور دارند، وجود داشت.»

 

مجری فاکس‌نیوز در ادامه این مصاحبه به سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت که آمریکا تاکنون بیش از ۱۰۰۰ شرکت و فرد ایرانی را تحت تحریم‌ها قرار داده و اعلام کرده که هدف از این تحریم‌ها این است که ایران همانند دیگر کشورها رفتار کرده و برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند، اما «شاهد آن هستیم که ایران مرحله به مرحله برنامه هسته‌ای خود را تسریع می‌بخشد. آیا سیاست فشار حداکثری آمریکا طی ماه‌های گذشته در رسیدن به هدف خود موفق بوده است؟»

 

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ گفت: «سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران کارایی خود را نشان داده و رشد اقتصادی ایران منفی ۱۰ درصد شده است و این کشور که پیشتر روزانه سه تا ۴ میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد صادرات نفتی‌اش به شدت کاهش یافته است. ایران هیچ گزینه‌ای جز اینکه به میز مذاکره بازگردد ندارد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافق وحشتناکی بود که تعدادی از محدودیت‌های آن پس از گذشت زمان متوقف می‌شد و بر اساس این توافق تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در پایان سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد و ایران می‌تواند جنگنده‌ها و تانک‌های پیشرفته و دیگر تسلیحات را خریداری کند.»

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران مجبور خواهد بود که به میز مذاکره بازگردد، مدعی شد: «اینها هیچ راه دیگری برای به دست آوردن پولی که نیاز دارند، پیدا نخواهند کرد.»

 

مجری فاکس نیوز در ادامه گفت که در مصاحبه‌ای که با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران انجام شده، وی تأکید کرده تا زمانی که آمریکا تحریم‌ها را بر ندارد، مذاکره‌ای با واشنگتن انجام نخواهد شد. اوبراین در پاسخ به این موضوع گفت: «رئیس جمهور آمریکا کاملا شفاف بوده که آمریکا خواستار تغییر رژیم در ایران نیست. ما خواستار آن هستیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و حمایت از گروه‌های تروریستی را متوقف کند و فکر می‌کنم که طی روزهای آینده حمایت‌های بیشتری از سوی متحدان خود به خصوص کشورهای اروپایی در این زمینه شاهد خواهیم بود.»

 

مجری فاکس‌نیوز در ادامه درباره طرح پارلمان عراق درباره خروج نیروهای آمریکایی پرسید که اوبراین پاسخ داد: «این قطعنامه الزام‌آور نبوده است و تنها نمایندگان شیعه پارلمان این طرح را تصویب کرده در حالی که نمایندگان سنی و نمایندگان کُرد در زمان رای گیری در پارلمان حضور نداشته‌اند.»

 

وی در ادامه گفت: «هدف ما این است که از عراق خارج شویم و رئیس‌جمهور نیز پیش‌تر گفته بود که می‌خواهیم از خاورمیانه خارج شویم اما باید به شیوه‌ای خارج شویم که اطمینان حاصل شود که گروه داعش کاملا از بین رفته باشد.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------