آخرین اخبار سیاست خارجی


برجام ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین

مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین آمریکا و اسرائیل هفته گذشته بر سر طرح جایگزین یا "طرح ب" برای مقابله با برنامه‌های اتمی…

اعلام آمریکا برای برداشته‌شدن تحریم‌های بخشی و اصرار ایران بر لغو کلیه تحریم‌هاسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در جلسه این کمیسیون، گفت که بر اساس گزارش ارائه‌شده در مورد تحریم‌های بخشی، منطق جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده و طرف آمریکایی اعلام کرده که می‌تواند این تحریم‌ها را بردارد اما در مورد اجزای تحریمی، مسائلی همچنان باقی مانده است.

به گزارش ایسنا، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز(یکشنبه، ۲ خرداد) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی در راستای انجام وظایف نظارتی خود، از هیات مذاکره‌کننده برای ارائه آخرین وضعیت مذاکرات وین دعوت کرد که این جلسه با حضور آقای عراقچی رییس این هیات تشکیل شد.

 

وی توضیح داد: در این جلسه آقای عراقچی گزارشی درباره روند مذاکرات ارائه کرد. همان‌طور که ما گزارش‌هایی درباره مذکرات پیشین گرفته بودیم، این‌بار هم از نحوه پیگیری چهارچوب‌های اصلی سیاست‌های قطعی جمهوری اسلامی ایران گزارش‌هایی گرفتیم. ما چند سیاست مهم را دنبال می‌کنیم؛ سیاست اصلی، لغو کلیه تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی برای لغو این تحریم‌هاست و پس از آن جمهوری اسلامی آماده است تا به تعهدات سابق خود در اجرای برجام بازگردد. این، مطالبه نمایندگان است که این سیاست‌های اصلی و همه اجزای آن با دقت دنبال شود.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای عراقچی توضیحاتی درباره روند گفت‌وگوها ارائه کرد. در این مذاکرات، با توجه به منطق ایران برای رفع تحریم‌ها، هیات مذاکره‌کننده توانسته‌اند بخش زیادی از تحریم‌ها را به مرحله‌ای برسانند که طرف‌های غربی و آمریکایی تایید کنند که باید رفع شود اما همچنان بخش مهمی از تحریم‌ها باقی مانده است که این موضوع در ادامه مذاکرات دنبال خواهد شد و مطالبه نمایندگان نیز این است که کلیه تحریم‌ها باید لغو شود.

 

عمویی ادامه داد: بر اساس گزارش ارائه‌شده در مورد تحریم‌های بخشی، منطق جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده و طرف آمریکایی اعلام کرده که می‌تواند این تحریم‌ها را بردارد اما در مورد اجزای تحریمی، مسائلی همچنان باقی مانده است، به‌خصوص درباره ادعاهایی در موضوعات منطقه‌ای و حقوق بشر. در این چارچوب خواسته نمایندگان از هیات مذاکره‌کننده این است که کلیه تحریم‌ها باید لغو شود.

 

وی اضافه کرد: یکی از موضوعات در حال گفت‌وگو، بحث راستی‌آزمایی است. خواسته جمهوری اسلامی برداشته شدن موثر تحریم‌ها و نه فقط روی کاغذ است. از این جهت اصرار بر اجرای دقیق راستی‌آزمایی یکی دیگر از خواسته‌های نمایندگان بود که آقای عراقچی گزارش داد که گفت‌وگوها در جریان است. لذا در روند مذاکرات موضوعات جدی باقی‌ مانده است و باید اصرار شود در این موضوعات خواسته‌های اساسی جمهوری اسلامی مدنظر باشد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------