آخرین اخبار سیاست خارجی


گفتگوهای برجام ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

چرا نماینده روسیه در مذاکرات وین،پسرخاله شده؟/ همه کشورها با کارت «برجام» بازی می‌کنند

روزنامه اطلاعات نوشت:دور دیگری از گفتگوهای برجام در وین آغاز شده است. آمریکایی‌ها و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان اذعان دارند که این گفتگوها بی‌حاصل نبوده و…

واکنش روسیه به انقضای تفاهم فنی آژانس و ایراناخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
دیپلمات ارشد روسیه در واکنش به گزارش اخیر مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره انقضای تفاهم فنی این نهاد بین‌المللی با ایران در خصوص بازرسی از فعالیت‌های صلح آمیز اتمی ایران، ابراز امیدواری کرد که این تفاهم به زودی تمدید شود.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز جمعه در توئیتی نوشت:‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز از ایران تائیدیه دریافت نکرده که تفاهم موقت درباره راستی آزمایی (از برنامه اتمی ایران) ادامه می‌یابد.

 

وی افزود: امیدوارم پاسخ مثبت به زودی اعلام شود تا از ابهام هایی که می‌تواند پیامدهای منفی طولانی مدت غیر موجه به همراه دارد جلوگیری شود.

 

۳۱ اردیبهشت گذشته، توافق همکاری سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان یافت. تهران و آژانس اوایل اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران در چارچوب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ ها و صیانت از حقوق ملت ایران» تعهدات داوطلبانه برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد.

 

مقرر گردید که اگر تحریم های آمریکا ظرف سه ماه به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد. خرداد ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران بار دیگر حسن نیت به خرج داد و با درخواست آژانس برای ضبط داده‌های دوربین ها به مدت یک ماه دیگر (سوم تیر) موافقت کرد.

 

این درحالیست که «رافائل گروسی» امروز (جمعه) به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که در خصوص تمدید تفاهم با ایران، پاسخی از تهران دریافت نکرده است. وی ادعا کرد که تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت در ایران و گردآوری بی‌وقفه داده توسط تجهیزات این نهاد بین‌المللی، ضروری است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------