آخرین اخبار سیاست خارجی

توقف نفتکش توسط سپاه،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

سپاه پاسداران کشتی اماراتی را توقیف کرد

العربیه به نقل از شرکت امنیت دریایی انگلیس از توقیف یک نفتکش با پرچم «توگو» و تحت مدیریت امارات در ۶۱ مایلی بوشهر خبر داد. به گزارش مهر به نقل از العربیه، شرکت امنیت…

پیام‌ فروش جنگنده‌های سوخو ۳۵ روسیه به ایران جنگنده‌های سوخو ۳۵ روسیه,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
رسانه انگلیسی میدل ایست آی نوشت: ایران انتظار دارد تا اوایل بهار جنگنده‌های سوخو-35 روسیه را دریافت کند. شهریار حیدری، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران، هفته گذشته گفت که تهران علاوه بر هواپیماهای جنگی سوخو-۳۵، تجهیزات نظامی دیگری از جمله سامانه‌های پدافند هوایی، سامانه‌های موشکی و بالگردها را به روسیه سفارش داده است. 

 به گزارش انتخاب ؛ در ادامه این مطلب آمده است: حمیدرضا عزیزی، کارشناس ژئوپلیتیک و امنیت خاورمیانه در یک موسسه مطالعاتی آلمانی می‌گوید: اظهارات حیدری اولین تأیید رسمی بر خرید جنگنده‌های سوخو 35 توسط ایران است.

 

ایران 24 فروند از پیشرفته ترین جت های روسیه را سفارش داده است. با این حال و با وجود اعلام ایران، روسیه هنوز چنین معامله‌ای را تایید نکرده است.

 

عزیزی به میدل ایست آی گفت: در طرف روسی، بیشتر شایعاتی در سطح کانال‌های غیررسمی مانند تلگرام درباره این مبادلات نظامی وجود داشته و به همین ترتیب، در طرف ایرانی هم فرماندهان عالی رتبه نظامی، هنوز چنین مسئله‌ای را تایید نکرده‌اند.

 

عزیزی گفت: برخلاف اظهارات گذشته، این بار صحبت ها در مورد هواپیماهای جنگنده «جدی تر» است. این اولین بار است که این بعد از انتشار چنین گزارش‌هایی، روسیه و ایران آنها را رد نمی‌کنند.»

 

با کاهش سریع ذخایر موشکی روسیه، مسکو به ایران روی آورده است تا به روشی سریع و مقرون به صرفه، جلوی پیشرفت های نظامی اوکراین و از دست دادن قلمرو بیشتر را بگیرد.

 

گزارش ها حاکی از آن است که روسیه صدها پهپاد ایرانی خریداری کرده و هزار فروند دیگر نیز سفارش داده است. عزیزی گفت: آخرین معامله یعنی هواپیماهای جنگنده، در صورت تحقق این فروش، به این معنی است که "همکاری نظامی ایران و روسیه وارد مرحله کاملاً جدیدی شده است که در تاریخ روابط دو طرف بی سابقه است."

 

تغییر موازنه قوا

روسیه در گذشته نسبت به برتری نظامی ایران در منطقه محتاط بوده است. عزیزی گفت: سیاست روسیه در خاورمیانه همواره بر حفظ تعادل بین ایران و رقبایش مانند عربستان سعودی، اسرائیل و سایرین استوار بوده است.

 

در حالی که ایران و روسیه برای مدت طولانی روابط خوبی داشته اند و در جنگ سوریه در دهه گذشته شریک بوده اند، انزوای جهانی مسکو بر سر اوکراین، با توجه به اتکای فزاینده روسیه به ایران، این روابط را به سمتی نامشخص سوق می‌دهد.

 

عزیزی گفت: «تنها چیزی که ایران عملاً در حوزه نظامی فاقد آن است و واقعاً نیاز به ارتقاء آن دارد، قدرت هوایی است که دلیل آن کمبود هواپیماهای جنگنده پیشرفته است».

 

کمبود نیروی هوایی البته در درجه اول باعث پیشرفت پهپادها و موشک‌های ایران در دهه‌های اخیر شده است.

 

تعداد جت های موجود در این قرارداد تنها تا حدی پاسخگوی نیازهای ایران است. عزیزی گفت: باید در نظر داشت که تعداد هواپیماهای جنگنده ای که ممکن است روسیه در اختیار ایران قرار دهد چندان قابل توجه نیست. بنابراین، این فروش به شکل قابل توجهی قدرت هوایی ایران را تقویت نخواهد کرد.»

 

با این حال، این توافق می تواند به این معنا باشد که روسیه ممکن است به طور فزاینده ای با ایران در مورد مسائل منطقه ای همسو شود، یا می تواند منجر به سوگیری کشورهای منطقه بر علیه روابط نزدیک فزاینده بین دو کشور شود.

 

عزیزی می‌گوید «مطمئناً این مسئله باعث تغییر در نوع نگاه و مواجهه با مسکو خواهد شد. گزارش‌ها در مورد جنگنده‌های سوخو۳۵ هر چه که باشد، واضح است که هر دو طرف در حال تلاش برای ارتقای همکاری‌های نظامی خود هستند».

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------