آخرین اخبار سیاست خارجی

توافق هسته ای جدید با ایران,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

۱۵ ماه فرصت نهایی غرب برای یک توافق هسته ای جدید با ایران

سید حسین موسویان: بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، شورای امنیت پرونده هسته‌ای ایران را تا اکتبر ۲۰۲۵ باید بسته شود. قبل از آن زمان، اروپا می‌تواند از مکانیسم…

ادعای نشریه انگلیسی درباره تحرکات اتحادیه اروپا علیه سپاه تحرکات اتحادیه اروپا علیه سپاه,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
نشریه انگلیسی فایننشال تایمز به نقل از منابع نزدیک به نشست هفته گذشته شورای وزیران اتحادیه اروپا ادعا کرد که دیپلمات‌ها به بهانه ادعای بی‌اساس مشارکت نظامی ایران در جنگ اوکراین، در حال بررسی گزینه‌های قانونی برای شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک سازمان تروریستی هستند. 

به  گزارش ایرنا؛ فایننشال تایمز چاپ لندن روز دوشنبه در گزارشی مدعی شد که افزودن سپاه به آنچه فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اتحادیه اروپا نامید، «از حمایت فرانسه و آلمان برخوردار است که عضو توافق هسته‌ای ایران هستند.»

 

چهار مقام آگاه در گفت‌ وگو با این نشریه انگلیسی ادعا کرده‌اند: پاریس و برلین در نشست هفته پیش شورای وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا حمایت خود را از شناسایی سپاه به عنوان سازمان تروریستی ابراز کرده‌اند.

 

بر همین اساس طبق گزارش ادعایی فایننشال تایمز، «سرویس حقوقی اتحادیه اروپا قرار است ظرف سه هفته آینده نظر خود را درباره ابعاد قانونی این اقدام در اختیار ۲۷ کشور اروپایی قرار دهد.»

 

این نشریه انگلیسی با بیان اینکه شناسایی نهاد نظامی یک کشور مستقل به عنوان سازمان تروریستی توسط سایر دولت‌ها امری غیرعادی است، نوشت که بریتانیا هم در حال بررسی افزودن نام سپاه به عنوان «قدرتمندترین تشکیلات امنیتی دولتی ایران» در فهرست سازمان‌های تروریستی است. «مواضع آلمان و فرانسه هم به این دلیل مهم است که این دو کشور - در کنار بریتانیا، روسیه و چین - امضاکنندگان توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های جهانی هستند.»

 

بر اساس این گزارش، فرانسه درصدد است که تعدادی از قرارگاه‌های سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی اضافه شود، تا کل این سازمان. وزارت خارجه آلمان هم گفته است «نه تنها موانع سیاسی، بلکه موانع قانونی زیادی برای افزودن سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی وجود دارد».

 

این درحالیست که طبق مقررات اتحادیه اروپا، این بلوک نمی‌تواند یک سازمان را بدون حکم دادگاه یک کشور عضو به عنوان نهاد تروریست معرفی کند. استناد اتحادیه اروپا به احکام احتمالی دادگاه‌های کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا از جمله انگلیس هم چندان ساده نیست.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------