آخرین اخبار سیاست خارجی

بورل و امیرعبداللهیان،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

بورل: در صدد نیستیم روابط اتحادیه اروپا با ایران دچار مشکل شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعاتی قبل با جوزپ بوررل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا بصورت تلفنی گفتگو کرد. به گزارش تسنیم، در این…

آمریکا: ایران از یک خواسته‌ی کلیدی خود در توافق احیای برجام صرف نظر کرده / اگر به توافق نزدیک شده ایم، به همین خاطر است مقام ارشد دولت آمریکا,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
سی ان ان نوشت: یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که ایران رسماً از یک تقاضای کلیدی و خط قرمزی خود که نقطه‌ی اختلاف بزرگی در مذاکرات بود، صرف نظر کرده است. 

به گزارش انتخاب ؛ به گفته‌ی این مقام آمریکایی، ایران در پاسخ روز دوشنبه خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای احیای برجام، خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت امور خارجه آمریکا نشده است.

 

این مقام با اشاره به اینکه ایالات متحده مکرراً و به طور مداوم این درخواست را رد کرده، گفت: «در نسخه فعلی متن، آنچه آن‌ها مطالبه می‌کردند، کنار گذاشته شده است؛ بنابراین اگر به توافق نزدیک‌تر هستیم، به همین دلیل است.»

 

این مقام گفت که ایرانی‌ها همچنین از درخواست‌های خود برای لغو تحریم چندین شرکت مرتبط با سپاه صرف نظر کرده اند.

 

این مقام مسئول افزود: «رئیس‌جمهور قاطعانه و ثابت قدم بوده است که نام سپاه پاسداران ایران از لیست تروریسم حذف نشود.»

 

این مقام البته گفت که «در حالی که فاصله تا توافق نزدیکتر از دو هفته پیش است، اما نتیجه نامشخص است، زیرا برخی شکاف‌ها باقی مانده است. رئیس جمهور بایدن فقط توافقی را تایید می‌کند که منافع امنیت ملی ما را تامین کند.»

 

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت آمریکا گفت که پیشرفت از این نقطه به بعد ممکن است کند باشد، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر شتاب بیشتری نسبت به سال گذشته وجود دارد.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------