تمدید 'وضعیت فاجعه' در ایالت ویکتوریای استرالیااخبار,اخبار حوادث,آتش سوزی در استرالیا
مقامات در ایالت ویکتوریا پیش از اینکه وضعیت آتش‌سوزی را به "خطرناک و متغیر" تغییر دهند، دوباره "وضعیت فاجعه" در این ایالت اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، با اینکه بحران آتش‌سوزی در استرالیا از حدود چهار ماه پیش شروع شده اما آتش سوزی در ایالت ویکتوریا به بدترین وضعیتش به نسبت ماه‌های گذشته رسیده است.

 

شعله‌های آتش تا کنون ۱.۲ میلیون هکتار در این ایالت را سوزانده و جان سه نفر را گرفته است. همچنین تعداد کشته‌ها در کل استرالیا به ۲۷ نفر رسیده است. بیش از ۶.۳ میلیون هکتار در سراسر استرالیا در آتش سوخته است. مساحت یک هکتار تقریبا برابر با یک زمین فوتبال است.

 

در جنوب استرالیا و ایالت نیوساوت ولز که آتش جان و خانه‌های شهروندان را تهدید می‌کند، هم هشدار صادر شده است.

 

استرالیا در سال ۲۰۱۹ میلادی گرم‌ترین و خشک‌ترین سال را از زمانی که رکوردهای هواشناسی در این کشور ثبت شده، تجربه کرده است. اداره هواشناسی استرالیا دو دلیل را عامل پدید آمدن این وضعیت می‌داند: "تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین".

 

به گزارش بی‌بی‌سی، مسئولان از مردم خواسته‌اند مناطق کوهستانی و شرقی منطقه را ترک کنند. پیش‌بینی می‌شود دمای هوا به ۴۱ درجه برسد و با بادهای شدید و رعد و برق و طوفان بدون باران همراه شود. به گفته مقامات، این وضعیت موجب بدتر شدن آتش‌سوزی و شروع آتش‌های جدید خواهد شد. در ایالت نیوساوت ولز هم این نگرانی وجود دارد که با پیوستن دو آتش‌سوزی بزرگ، یک آتش‌سوزی عظیم ایجاد شود. ‌

 

نخست وزیر ایالت ویکتوریا وضعیت فاجعه را که برای هفت روز در این ایالت اعلام شده بود، ۴۸ ساعت دیگر تمدید کرد. با این کار مقامات مسئول وضعیت اضطراری امکانات بیشتری برای مقابله با آتش‌سوزی خواهند داشت.

 

به دنبال از کنترل خارج شدن آتش‌سوزی در شهر وی‌وون بی، شهری در جزیره کانگورو در جنوب استرالیا، مسئولان دستور تخلیه داده‌اند. ‌آتش جان دو شهروند و ۲۵ هزار کوآلا را در این منطقه گرفته است. این جزیره برای داشتن مجموعه‌ای بی‌نظیر از گونه‌های جانوری شهرت دارد.

 

روز گذشته (پنج‌شنبه) شعله‌های آتشی که از کنترل خارج شده بود،‌ یک پارک حیات وحش در این جزیره را تهدید کرد. در این پارک بیش از ۶۰۰ گونه حیوان زندگی می‌کند و در چند هفته گذشته کوآلاهای بسیاری که در نقاط دیگر در آتش‌سوزی آسیب دیده بودند به این پارک منتقل شدند.

 

بر اساس گزارش‌های محلی، بعضی از کارکنان این پارک با وجود هشدار برای تخلیه از این کار سرباز زدند به امید اینکه بتوانند از حیوانات محافظت کنند.

 

اسکات موریسون،‌ نخست وزیر استرالیا، که به دلیل نوع برخورد با این بحران مورد انتقاد قرار گرفته است، این هفته قول داد که برای جبران خسارات، دو میلیارد دلار استرالیا به بودجه‌ کمتری که پیش‌تر متعهد شده بود، اختصاص دهد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------