دزدان به رمز یکبار مصرف بانک ها هم رکب زدند/ سرقت یک میلیاردی فقط در 60 ثانیه!اخبار,اخبار حوادث,سرقت از کارت بانکی
4 مرد در فضای مجازی با استفاده از زمان دریافت رمز یک بار مصرف از طعمه هایشان اقدام به کلاهبرداری میلیونی کردند.

به گزارش رکنا، سرهنگ "تورج کاظمی" رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: 27 بهمن ماه سال گذشته خانمی 30 ساله ساکن تهران حوالی پیروزی با ارائه شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای (ناحیه 31 تهران) به پلیس فتا مراجعه و اظهارداشت برای شارژ سیم کارت تلفن همراه ایرانسلم وارد سایتی شدم که با قیمت ارزان تر شارژ می فروخت بنابراین پس از طی مراحلی و وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، عملیات بانکی ناموفق شد؛ در کمتر از یک دقیقه متوجه شدم که از حساب بانکی ام 5 میلیون ریال به سرقت رفته است.

 

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پرونده های مشابه دیگری نیز به این پلیس فتا ارجاع شد، توضیح داد: مهندسان پلیس فتا در تحقیقات اولیه دریافتند متهم با ساخت درگاه جعلی بانک در مدت کمتر از مهلت رمز یک بار مصرف از حساب قربانیان سرقت را انجام می داد.

 

دستگاه های کارت خوان در اختیار دزد 60 ثانیه ای

وی با بیان اینکه مأموران پلیس فتا در تحقیقات بعدی پلیسی متوجه شدند مبالغ سرقتی به حساب فردی به نام (ح - هـ) واریز شده است، گفت: فرد مزبور پس از دستگیری، اعتراف کرد یکی از دوستانش تعدادی دستگاه کارت خوان به نام وی گرفته و در ازای آن ماهیانه مبلغی به عنوان کارمزد به حسابش واریز می کند.

 

رئیس فتا پایتخت خاطرنشان کرد: پس از اعترافات متهم، ماموران پلیس، با تلاش پلیس، تلاش مأموران متهم دوم پرونده و مخفیگاه وی شناسایی شد و ماموران موفق شدند وی را در مخفیگاهش دستگیر و تعدادی تجهیزات و ابزار آلات سرقت از مخفیگاهش کشف کنند.

 

وی اظهار داشت: در ادامه تحقیقات پلیسی کارآگاهان دریافتند با باندی از سارقان فضای مجازی مواجه هستند و در ادامه موفق شدند2 متهم دیگر نیز که با همکاری سایر متهمان از کاربران فضای مجازی سرقت می کردند شناسایی کنند.

 

پولشویی به طرق مختلف از جمله خرید طلا با پول سرقتی

این مقام سایبری با بیان اینکه دو متهم دیگر این باند نیز در عملیات مختلفی شناسایی و دستگیر شدند، گفت : متهمان با مشاهده مدارک و مستندات پلیس صراحتاً به بزه انتسابی خود اقرار کردند و اظهار داشتند با پولشویی به طرق مختلف از جمله خرید طلا وجوه سرقتی را از چرخه بانک خارج و در نهایت طلای خریداری شده را فروخته شده و مبلغ آن را بین خودمان تقسیم می کردیم.

 

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه اکنون 16 پرونده در این خصوص در پلیس فتا در حال رسیدگی است، خاطر نشان کرد: کارشناسان وجوه سرقتی را یک میلیارد ریال برآورد کرده اند.

 

وی با بیان اینکه مجرمان فضای مجازی با تکنیک‌های مهندسی اجتماعی اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی طعمه هایشان می‌کنند، اظهار داشت: طراحی صفحات جعلی یکی از مهم‌ترین نمونه‌های شگردهای کلاهبردارانه در فضای مجازی به حساب می‌آید؛ بنابراین ضروری است کاربران فضای مجازی خریدهای اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر و مهم و دارای نماد الکترونیکی اعتماد انجام دهند.

 

آنتی ویروس را جدی بگیرید

وی با تأکید بر اینکه شهروندان موقع انجام عملیات اینترنتی بانکی باید رایانه‌شان را به سیستم عامل و آنتی ویروس به روز مجهز کنند و مطمئن شوند که از درگاه اصلی بانک https استفاده می‌کنند، بیان داشت: مردم در خریدهای آنلاین باید دقت داشته باشند در دام فیشرها (درگاه های جعلی بانک) گرفتار نشوند. چرا که این افراد صفحات جعلی شبیه به صفحه اصلی ایجاد کرده و به طور عمده به دنبال سرقت اطلاع ات مهم بانکی کاربران هستند.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی