دستبردهای هیجانی با وینچستر! اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز

 

 اعضای یک باند سرقت مسلحانه نقابدار که مدعی هستند فقط به خاطر هیجانات جوانی به فروشگاه های مواد غذایی دستبرد می زدند پس از یک ماه تلاش گسترده کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی در چنگ قانون گرفتار شدند و راز چندین فقره زورگیری و سرقت مسلحانه را فاش کردند.

 

فرمانده انتظامی خراسان رضوی روز گذشته پس از دستگیری آخرین عضو این باند مخوف در عملیات ضربتی کارآگاهان پلیس آگاهی و در گفت وگویی اختصاصی با خراسان گفت: در راستای ابلاغ ویژه به بخش های تخصصی نیروهای انتظامی برای برخورد قاطعانه با جرایم مسلحانه و عاملان اخلال در نظم عمومی، پرونده های شرارت و انواع جرایمی که با سلاح‌های سرد و گرم انجام می شود، به طور ویژه و شبانه‌روزی در دستور کار ماموران انتظامی قرار می گیرد و پلیس برای «آرامش شهروندان» از همه توان خود به منظور ردیابی باندهای تبهکاری تا رسیدن به نتیجه کامل استفاده می کند.

 

سردار محمدکاظم تقوی افزود: در عین حالی که با تدابیر اتخاذ شده و هماهنگی های صمیمانه اضلاع سه گانه پیشگیری از وقوع جرم (پلیس، دستگاه قضا و اصناف) سرقت های مسلحانه در مراکز حساس تجاری مانند بانک و طلافروشی به صفر رسیده است اما سرقت های بامدادی از چندین فروشگاه مواد غذایی که توسط چند جوان نقابدار و طی دو شب در مشهد رخ داد، نیروهای انتظامی را برای دستگیری اعضای این باند «پرایدسوار» به تکاپو واداشت چرا که باورمندان به «امنیت» در خراسان رضوی نباید احساس ناامنی کنند.

 

کلیددار امنیت سرزمین خورشید با اشاره به ماجرای سرقت های مسلحانه اعضای باند ادامه داد: اولین دستبرد مسلحانه به یک فروشگاه مواد غذایی در بولوار شهید رستمی مشهد و در ساعت 2 بامداد بیست و دوم آذر هنگامی رخ داد که راننده یک دستگاه پراید سفید رنگ، خودرو را در حاشیه خیابان پارک کرد و دو سرنشین نقابدار آن که یکی از آن ها سلاح وینچستر را در دست می فشرد از خودرو پیاده شدند و به سراغ متصدی فروشگاه رفتند که در حال چیدن نوشابه ها درون یخچال بود!

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی تصریح کرد: دزدان مسلح به محض ورود به فروشگاه و برای ایجاد رعب و وحشت، با لگد شانه های تخم مرغ و برخی اقلام خوراکی را کف فروشگاه ریختند که مغازه دار با دیدن دزدان نقابدار و لوله اسلحه ای که او را نشانه گرفته بود، از ترس فقط سکوت کرد. در این هنگام یکی از سارقان 20 ساله، او را به پشت پیشخوان کشید و با تهدید به مرگ از او خواست هیچ حرکتی نکند! این جوان 20 ساله سپس حدود 300 هزار تومان موجودی دخل فروشگاه را برداشت و به همراه همدستش که سلاح در دست داشت در حالی با پراید فرار کردند که جوان 19 ساله پشت فرمان منتظر آنان بود و بدین ترتیب اولین پرونده دستبرد مسلحانه با گزارش متصدی فروشگاه، تشکیل شد.

 

وی ادامه داد: حدود یک ساعت بعد در حالی که هنوز نیروهای انتظامی مشغول تحقیقات میدانی در بولوار شهید رستمی بودند ناگهان جوانی از منطقه قاسم آباد با پلیس 110 تماس گرفت و اظهار کرد که طعمه زورگیران مسلح شده است.

 

این جوان به پلیس گفت: سرنشینان نقابدار یک دستگاه پراید که فقط چشم هایشان دیده می شد با تهدید اسلحه وینچستر و چاقو گوشی تلفن همراهم را زورگیری کردند و گریختند! سردار تقوی اضافه کرد: این جوان عابر به دلیل شدت ترس از زورگیران مسلح نتوانسته بود مشخصات آنان یا شماره پلاک خودرو را به خاطر بسپارد اما با توجه به شباهت ظاهری متهمان با سارقان مسلح فروشگاه مواد غذایی، این ماجرا نیز در تجزیه و تحلیل های اطلاعاتی مورد توجه جدی نیروهای انتظامی قرار گرفت.

 

رئیس پلیس خراسان رضوی با اشاره به سومین سرقت مسلحانه در بامداد بیست و دوم آذر خاطرنشان کرد: حدود 30 دقیقه بعد نیز گزارش مشابهی به پلیس رسید که نشان می داد دو جوان نقابدار مسلح به یک فروشگاه مواد غذایی در خیابان راهنمایی مشهد دستبرد زده اند و با تهدید متصدی فروشگاه مبلغی را بین 70 تا 100 هزار تومان (بنا به ادعای مال باخته) از درون دخل سرقت کرده اند.

 

سردار سرتیپ دوم محمدکاظم تقوی درباره چهارمین دستبرد مسلحانه بیست و دوم آذر نیز تصریح کرد: بعد از این ماجرا، دزدان نقابدار که با پلاک جعلی خودرو حرکت می کردند وارد بولوار امامت مشهد شدند و به یک فروشگاه مواد غذایی دیگر دستبرد زدند. آنان باز هم اسلحه وینچستر را به سوی دو نوجوان فروشنده گرفتند و با سرقت 150 هزار تومان پول درون دخل، گوشی تلفن همراه دو نوجوان را نیز زورگیری کردند و سپس با برداشتن دو کارتن کیک از محل گریختند. فرمانده باتجربه انتظامی خراسان رضوی که سابقه فرماندهی مشهد را نیز در کارنامه افتخارات انتظامی خود دارد، با تاکید بر آغاز جلسات کارشناسی و تحلیلی سرقت های مذکور در پلیس آگاهی استان افزود: با توجه به اهمیت و حساسیت این گونه جرایم، بلافاصله گروه ورزیده ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی وارد عمل شدند و به تجزیه و تحلیل های کارشناسی پرداختند.

 

وی گفت: بررسی های کارشناسی با توجه به سرنخ ها و اظهارات مال باختگان نشان می داد که اعضای باند چند جوان حدود 19 تا 22 ساله هستند که در همه سرقت ها یک نفر سلاح در دست داشت و همدست او نیز به زورگیری و دخل زنی می پرداخت و سپس به همراه راننده پراید سفید از محل می گریختند. سردار تقوی با اشاره به هماهنگی های قضایی و رصدهای اطلاعاتی دزدان مسلح اضافه کرد: در حالی که تحقیقات میدانی و غیرمحسوس کارآگاهان با نظارت و هدایت مستقیم سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) در این باره ادامه داشت، حدود شش روز بعد نیز گزارش های مشابهی از سرقت های مسلحانه، کارآگاهان را شبانه به محل های ارتکاب جرم کشاند.

 

بررسی های میدانی کارآگاهان ویژه مبارزه با جرایم مسلحانه که به سرپرستی و فرماندهی سرهنگ محمدرضا غلامی ثانی ( رئیس اداره جنایی آگاهی) آغاز شده بود، نشان می داد پرایدسواران نقابدار ساعت 1:30 بامداد به یک فروشگاه مواد غذایی در بولوار آزادی (بزرگراه مشهد- چناران) و با همان شیوه قبلی دستبرد زده اند و حدود 200 هزار تومان را به همراه گوشی فروشنده در حالی به سرقت برده اند که این بار جوان دیگری نیز با سارقان مسلح همراه شده بود! رئیس پلیس حافظان امنیت استان خراسان رضوی یادآور شد: حدود یک ساعت بعد از این ماجرا دوباره دزدان نقابدار به یک فروشگاه مواد غذایی در بولوار لادن مشهد یورش بردند اما بعد از زورگیری گوشی های تلفن همراه دو فروشنده و به خاطر توقف یک خودرو در محل، موفق به سرقت دخل نشدند و به سوی بولوار قائم(عج) در منطقه سیدی مشهد حرکت کردند.

 

سردار محمدکاظم تقوی ادامه داد: حدود ساعت 3:30 بامداد «پرایدسواران مسلح» در حالی وارد فروشگاه مواد غذایی در بولوار قائم(عج) شدند که تصور می کردند فقط یک نفر فروشنده درون مغازه است اما وقتی با سر و صورت پوشیده و سلاح در دست به فروشگاه هجوم بردند ناگهان دو جوان دیگر که از بستگان فروشنده بودند از پشت ویترین بیرون آمدند و سارقان مسلح از ترس دستگیری بلافاصله گریختند و بدین ترتیب سومین سرقت مسلحانه آنان نافرجام ماند!

 

وی گفت: سارقان سپس به طرف میدان امام حسین(ع) حرکت کردند و قصد زورگیری مسلحانه از یک جوان عابر را داشتند که مرد جوان به محض پیاده شدن سارقان از پراید، به آنان مشکوک شد و با استفاده از پوشش درختان فضای سبز از چنگ آنان گریخت. دزدان مسلح که در دو سرقت مذکور نافرجام مانده بودند به سمت بولوار ابوطالب رفتند و دو جوان را دیدند که با ظرف 4 لیتری به سوی جایگاه سوخت می روند آنان پراید را پارک کردند تا از دو جوان یاد شده زورگیری کنند ولی آنان نیز که از فاصله حدود 100 متری متوجه موضوع شده بودند با سرعت به طرف جایگاه بنزین فرار کردند و بدین ترتیب سومین سرقت شبانه دزدان مسلح نیز با هوشیاری شهروندان ناکام ماند.

 

فرمانده سبزپوشان انتظامی خراسان رضوی در ادامه این ماجرا افزود: همزمان با گزارش سرقت های مسلحانه مذکور، این پرونده ها نیز توسط گروه ویژه کارآگاهان مبارزه با جرایم مسلحانه، مورد بررسی های تخصصی قرار گرفت و مشخص شد که سرقت های یاد شده نیز توسط نقابداران پرایدسوار مسلح بیست و دوم آذر صورت گرفته است بنابراین تلاش شبانه روزی کارآگاهان با ردیابی های علمی و فناوری های نوین وارد مرحله جدیدی شد تا این که 24 ساعت بعد کارآگاهان به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می داد یکی از سارقان مسلح، بهزاد نام دارد که به جرم سرقت در حال تحمل کیفر در زندان بوده ولی هنگام مرخصی از زندان گریخته و دیگر بازنگشته است.

 

سردار تقوی خاطرنشان کرد: تحقیقات ویژه کارآگاهان در این باره متمرکز و مشخص شد که او در یکی از شهرهای مازندران و به طور مخفیانه زندگی می کند بنابراین کارآگاهان با نیابت و دستورات ویژه قضایی، عازم مازندران شدند و بعد از مدتی ردزنی های غیرمحسوس موفق شدند مخفیگاه وی را در قائم شهر شناسایی کنند اما از آن جایی که احتمال فرار دیگر همدستان وی وجود داشت، چند گروه دیگر از کارآگاهان با دستور سرهنگ شفیع زاده به طور همزمان و هماهنگ وارد عمل شدند چرا که بررسی های تخصصی بیانگر آن بود که متهمان دیگر در نقاط مختلف مشهد حضور دارند.

 

رئیس پلیس خراسان رضوی ادامه داد: به همین دلیل کارآگاهان در یک عملیات ضربتی و هماهنگ و در یک ساعت مشخص وارد مخفیگاه بهزاد شدند و او را در حالی دستگیر کردند که هر نوع ارتباط خود با دوستان و بستگانش را قطع کرده بود. سردار محمدکاظم تقوی اضافه کرد: در همین حال و با اعترافات بهزاد در محل دستگیری، بلافاصله گروه های دیگر عملیاتی در مشهد به مخفیگاه های اعضای دیگر باند هجوم بردند و آنان را در مناطق مختلف شهر مشهد به دام انداختند.

 

فرمانده انتظامی خراسان رضوی تصریح کرد: با کشف خودروی پراید، سلاح وینچستر و چاقوی مورد استفاده سارقان مسلح در سرقت از فروشگاه های مواد غذایی و زورگیری، تحقیقات گسترده ای در این باره آغاز شده است. 

 

وی گفت: متهمان در اعترافات خود مدعی شدند که فقط به خاطر هیجانات جوانی دست به سرقت مسلحانه زده اند ونیاز مالی نداشتند!  سردار تقوی با قدردانی از تلاش شبانه روزی کارآگاهان پلیس آگاهی و دستورات ویژه قضایی در پایان به مجرمان و تبهکاران جرایم مسلحانه هشدار داد: دست از این گونه اعمال بردارند و مسیر درست زندگی را پیش بگیرند چرا که پلیس با توان علمی و تجهیزاتی و ردیابی های تخصصی، مبارزه گسترده ای را با جرایمی آغاز کرده است که امنیت شهروندان را در معرض تهدید قرار می دهند و آنان در صورت دستگیری باید مجازات های سختی را تحمل کنند.

 

 سجادپور 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی