X

مرد شیطان صفت به دختر کم توان ذهنی رحم نکرد اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز

 

مرد شیطان صفت با ربودن دختر کم توان ذهنی ، یک هفته او را در خانه ویلایی هدف نیت شوم خود قرار داد.آخرین روزهای بهمن امسال، مردی که مدیر یک کارگاه صنعتی کوچک بود وقتی به خانه بازگشت با چهره نگران همسرش روبه رو شد و زن جوان در حالی که اشک می‌ریخت اعلام کرد از ظهر خبری از دخترشان نیست و به هر جا که احتمال می داده، سرکشی کرده اما هیچ اثری از سمانه به دست نیاورده است.

 

پدر که نگران دختر 21 ساله اش بود، خیلی زود به اداره پلیس در یکی ازشهرهای شمالی کشور رفت و از ماموران خواست ردی از سمانه پیدا کنند.ماموران در تحقیق از پدر سمانه پی بردند که دختر جوان بیمار کم توان ذهنی است و بیشتر اوقات در خانه بوده و هر وقت قصد داشته به جایی برود، یکی از اطرافیان یا اعضای خانواده کنارش بوده‌اند.کارآگاهان در ابتدا احتمال دادند که دختر جوان با توجه به بیماری اش بدون مشورت با اعضای خانواده از خانه خارج شده و مسیر خانه را گم کرده است و در  همین زمینه تجسس های پلیسی آغاز شد اما هیچ سرنخی از سمانه در شهر به دست نیامد.

 

نخستین سرنخ

تجسس های فنی ادامه داشت و ماموران پی بردند که یکی از کارمندان کارگاه صنعتی پدر سمانه نیز از همان روز ناپدید شده و هیچ کسی خبری از او ندارد.تیم پلیسی به سراغ خانواده مرد جوان که چهار فرزند دارد رفتند و همسر وی ادعا کرد که عرشیا مثل همیشه برای رفتن به محل کارش از خانه خارج شد اما دیگر خبری از او نداریم.ماموران در تحقیق از هر دو خانواده پی بردند که عرشیا رابطه خوبی با صاحبکارش دارد، رفت و آمد خانوادگی دارند و هیچ اختلافی بین آن ها نیست و در گام نخست فرضیه انتقام جویی به درهای بسته خورد اما ناپدید شدن عرشیا و سمانه سناریوی مرموزی را پیش روی ماموران قرار داده بود.

 

پیدا شدن سمانه

یک هفته از ماجرای ناپدید شدن سمانه گذشت تا این که یکی از بستگان او در تهران با خانواده دختر گم شده تماس گرفت و ادعا کرد دخترشان به خانه آن ها مراجعه کرده است.

 

سناریوی مرموزی پیش روی ماموران قرار داشت و خانواده سمانه به سرعت خود را به تهران رساندند و وقتی سمانه را در خانه بستگان شان دیدند ابتدا فکر کردند دخترشان با توجه به بیماری اش، بدون اطلاع خانواده به تهران سفر کرده و سپس به خانه بستگان شان رفته است اما سمانه وقتی پیش روی خانواده اش قرار گرفت ادعای عجیبی را مطرح کرد.سمانه 21 ساله ادعا کرد که در این مدت با عرشیا بوده و او پس از یک هفته زندگی در یک خانه ویلایی او را جلوی در این خانه رسانده  و فرار کرده است.

 

دستگیری عرشیا

تجسس های پلیسی برای دستگیری عرشیا آغاز شد و ماموران در تحقیقات از دختر جوان پی بردند که این مرد در مدت یک هفته سمانه را هدف نیت شیطانی خود قرار داده است.ردیابی ها ادامه داشت تا این که ماموران اطلاع یافتند عرشیا در خانه یکی ازدوستانش در جنوب تهران زندگی می کند. در این مرحله تیمی از ماموران پلیس با دستور نیابت قضایی به تهران رفتند و پس از هماهنگی های لازم و شناسایی مخفیگاه عرشیا در یک عملیات غافلگیرانه این مرد شیطان صفت دستگیر شد.

 

عرشیا که راهی جز اعتراف پیش روی خود نداشت به ماموران گفت: سال هاست که با خانواده سمانه رفت و آمد دارم و در کارگاه پدرش کار می کنم، نمی‌دانم چطور شد که وسوسه شیطانی به ذهنم آمد.مرد شیطان صفت افزود: هفته گذشته جلوی در خانه پدر سمانه رفتم و دختر جوان را به بهانه این که به خانه خاله اش برسانم سوار خودرو کردم اما به شهر چالوس رفتیم و یک ویلا اجاره کردم و در این مدت نقشه شومی را که در ذهن داشتم، انجام دادم.

 

وی ادامه داد: چون می‌دانستم سمانه مشکل کم توانی ذهنی دارد، فکر می‌کردم از اتفاقاتی که در این یک هفته برای او رقم خورده چیزی به خاطر نمی سپارد و همه فکر می کنند سمانه خودش از شمال به تهران آمده و کسی متوجه کار من نمی شود اما وقتی ماموران به سراغم آمدند و فهمیدم که سمانه همه ماجرا را تعریف کرده و مرا لو داده است شوکه شدم.این مرد گفت: پشیمانم و نمی دانم چطور دست به این کار زدم.بنا به این گزارش، بازپرس دادسرای امور جنایی تهران پس از اعترافات متهم به اقدام شومش ، او را در اختیار ماموران پلیس محل ربوده شدن دختر جوان که یکی از شهرهای شمالی است قرار داد و ادامه تحقیقات به دادسرای همان شهر ارجاع داده شد.

 

قربانیانی که قربانی مخفی کاری می شوند

دکتر ابراهیم اندرخورا- جامعه شناس و استاد دانشگاه

در جامعه با موارد زیادی از آسیب های اجتماعی ، روحی و روانی در ارتباط هستیم و می بینیم که افراد دارای اختلالات رفتاری دیگران را نیز مورد آسیب های متعددی قرار می دهند. افراد سالم وقتی در جامعه از سوی دیگران مورد تعرض و آزار قرار می گیرند، نمی توانند به طور واضح این مسئله را بیان کنند تا از حق خود دفاع کنند و به همین دلیل گرفتار مشکلات روحی و روانی عدیده ای می شوند. برخی دیگر نیز با کابوس تجاوز و آزار زندگی می‌کنند و بیشتر به دلیل این که به آن ها انگ زده نشود این مسائل از سوی افراد چه دختران و چه پسران مخفی می ماند.

 

در این بین افراد معلول ، کم توان یا ناتوانی که دچار مشکلات ذهنی هستند، توان دفاع از خود را ندارند و برخی افراد بیمار به لحاظ شخصیتی آن ها را هدف سوء استفاده قرار می دهند تا به مقاصد شوم خود دست یابند و اغلب برای تجاوز جنسی این افراد ناتوان را طعمه قرار می دهند که متاسفانه آمارهای این آسیب دیدگان برای همیشه در جامعه مخفی می ماند.

 

افراد معلول کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود هستند و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند ، از آن جمله می‌توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از خود دفاع کنند و کم توانان ذهنی شدید، اصلا متوجه نمی شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

 

به طور قطع افراد معلول که توانایی و قدرت دفاعی کمتری دارند در معرض تعرض و تجاوز قرار دارند، آزار جنسی افراد معلول در تمام جهان وجود دارد و مختص به ایران نیست اما کمیت این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت است. یعنی کشورهایی که دارای سازمان های متولی و مدنی هستند و به طور دقیق تر وضعیت افراد معلول را رصد می کنند به مسائلی از جمله میزان آزار جنسی این افراد آگاه تر هستند و امکانات و ابزار حقوقی لازم را نیز برای دفاع از قربانیان در اختیار دارند.

 

زنان قربانی اصلی تعرض و سوءاستفاده جنسی هستند و در درجه بعد کودکان و عمدتا کودکان دختر در معرض چنین خطری قرار دارند و البته پسر بچه ها نیز با آزار جنسی مواجه می شوند. کم توانان ذهنی شدید فریب می خورند مگر این که آزار جنسی همراه با آزار جسمی باشد که در این صورت نیز قادر به بیان و متهم کردن فرد آزار دهنده نیستند.

 

اگر آزار جنسی از سوی بستگان باشد، خانواده دیرتر متوجه می شوند و با توجه به فرهنگ پنهان کاری که در خانواده های ما وجود دارد، بسیاری از آن ها پس از اطلاع از موضوع سعی می کنند خودشان مسئله را حل کنند تا آبروی خانواده حفظ شود.

 

بیشترین آسیب زمانی رخ می دهد که فرد معلول ذهنی سن کمی داشته باشد و چون کودک قادر به بیان مشکل نیست، خانواده هم دیرتر متوجه می شوند و نمی توانند متهم را بشناسد به ویژه آن که معمولا تعرض و تجاوز به افراد معلول در خارج از موسسه محل نگهداری یا خارج از منزل صورت می گیرد و حتی اگر این چنین فردی گم شود تا زمان پیدا شدن ممکن است مورد آزار و سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد.مراکز نگهداری وقتی متوجه می شوند کودکی در مرکز مورد آزار جنسی قرار گرفته برای حفظ آبروی مرکز سعی می کنند موضوع را داخل مرکز حل کنند و آن را به مراجع مربوط گزارش نمی دهند، بنابراین کمتر آمار ثبت شده ای در این زمینه داریم.

 

به طور مستقیم چنین قانونی وجود ندارد اما در قانون جدید حمایت از معلولان ماده‌ای وجود دارد که براساس آن وقتی فرد معلول به واسطه معلولیت مورد تبعیض و سوء استفاده قرار می گیرد، حامیان یا والدین وی یا سمنی که متوجه موضوع شده می توانند در دستگاه قضایی طرح دعوی کنند و سازمان بهزیستی مکلف است هزینه های مرتبط را پرداخت کند.

 

در کنوانسیون حقوق افراد معلول که اکنون جزو قوانین ما نیز هست بیشتر بر این قضیه تاکید شده و در موارد گوناگون بر ضرورت رصد سوءاستفاده از افراد معلول به ویژه کودکان و زنان تاکید شده است، در این کنوانسیون دولت ها مکلف شده اند سازوکاری طراحی کنند تا سوءاستفاده و آزار و تعرض به افراد معلول ثبت شود و همچنین مراکز مداخله ای طراحی شود که این افراد بتوانند دراین خصوص طرح مسئله کنند همچنین باید دولت ها شرایطی را فراهم کنند که اگر فرد در مکانی زندگی می کند که مورد سوءاستفاده قرار می گیرد به سرپناه امن منتقل شود، خدمات بهداشتی و سلامت دریافت کند و همچنین از نظر حقوقی از وی دفاع و متجاوز مجازات شود.

 

 خراسان 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی