ادعای العرب نزدیک به سعودی: مقتدی صدر می خواهد با قربانی کردن عبدالمهدی، نخست وزیر عراق شوداخبار,اخبار بین الملل,مقتدی صدر
العرب نزدیک به عربستان سعودی نوشت: موج اعتراض‌های مردمی در عراق و اصرار ملت برای ادامه آن، نظام احزاب حاکم را در برابر تنگنای بی سابقه‌ای قرار داده و باعث شده است تا سقوط این نظام، به امری محتمل تبدیل شود.

به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: روز سه شنبه، مقتدی صدر از سفر ایران، به عراق بازگشت تا مستقیما وارد موج تظاهرات مردمی شده و به هزاران معترضی بپیوندد که در شهر نجف تجمع کردند.

 

تحلیلگران بر این عقیده اند که صدر تلاش می‌کند بار دیگر خود را بعنوان راه حل مشکلی مطرح کند که به عقیده تظاهر کنندگان، خود او، بخشی از این مشکل است!

 

العرب مدعی شده: آنها احتمال می‌دهند که صدر در تهران نقشه‌ای را بررسی کرده باشد که براساس آن، قصد دارد زمام رهبری معترضان را بر عهده بگیرد، تا در نهایت بتواند با قربانی کردن عبدالمهدی، جانشین وی شود.

 

در همین راستا، مقتدی صدر از رهبر شبه نظامیان بدر خواست تا برای اجرای رأی گیری در شورای نمایندگان، در مورد برکناری نخست وزیر، با او همراهی کند.

 

کارشناسان بر این عقیده اند که رسیدن سطح خشم مردم به کربلا، دلیلی است برای تمرد و سرکشی شیعیان، که عملیات سیاسی در عراق، همواره مشروعیت خود را از آن اخذ کرده است.

 

منابع سیاسی در بغداد، در گفتگو با العرب تصریح کردند که حکومت فعلی عراق، اتحادیه معلمان این کشور را تهدید کرده است که در صورت ادامه اعتصاب، مجازات سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

 

تحلیلگران معتقدند در این شرایط، احزاب شیعی پیرو تهران، در معرض فروپاشی قرار دارند و این مساله به معنای از میان رفتن هیمنه ایران در عراق و در نتیجه، کاهش نفوذ آن است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------