آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل

ترامپ: سوسیالیسم در حال مرگ است/ بولتون: ونزوئلا نخستین ضلع فروریخته از سوسیالیسم در غرب است

رئیس جمهوری آمریکا تحولات در ونزوئلا را یک روز جدید برای آمریکای لاتین دانست و گفت: سوسیالیسم در حال مرگ است و آزادی و دمکراسی دوباره متولد…


پومپئو: به روابط خود با سعودی ها ادامه می دهیماخبار,اخبار بین الملل,پومپئو

وزیر خارجه آمریکا با تکرار جملاتی که در بیانیه دونالد ترامپ در حمایت از سعودی ها آمده بود، گفت به روابط خود با آنها ادامه می دهیم.

به گزارش ایرنا، مایکل پمپئو عصر سه شنبه پس از دیدار مولود چاووش اغلو همتای ترکیه ای خود که در واشنگتن انجام شد در نشست خبری شرکت کرد.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی که گویا حاوی اسرار مهمی از پشت پرده خاندان سعودی هم بوده است، این مطلب را مطرح کرد و افزود: ما درباره قتل خاشقچی اقدامات شدیدی انجام دادیم و 17 نفر از عوامل درگیر در آن را تحریم کردیم.

 

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که روابط ما با سعودی ها به خصوص پس از قتل خاشقچی به کجا خواهد رسید، گفت: در جهان بسیار بدی به ویژه در خاورمیانه به سر می بریم. منافع بسیار مهمی برای آمریکا وجود دارد، نه فقط برای آمریکایی هایی که در کشورمان ساکن هستند بلکه برای آمریکایی هایی که در عربستان ساکن هستند هم اهمیت دارد.

 

پمپئو ادامه داد: وظیفه دولت ها مراقبت از امنیت ملی و شهروندانش است، آمریکا روابط خودش را با پادشاهی سعودی ادامه خواهد داد. محافظت از آمریکایی ها یک تعهد بلند مدت ما است و ما به مراقبتمان از آنها در سراسر جهان ادامه خواهیم داد.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ترامپ به قرارداد 110 میلیارد دلاری با سعودی ها اشاره کرده در حالی که تا کنون تنها 14 میلیارد دلار آن عملیاتی شده است، گفت: این قرارداد تسلیحات دفاعی است و مذاکراتی داریم که با دقت آن را دنبال می کنیم.

 

وزیر خارجه آمریکا افزود: مذاکرات مربوط به آن بین آمریکا و سعودی ها به درستی انجام خواهد شد. مطمئنا برای محافظت از منافع آمریکا اقدام درستی را دنبال می کنیم و ما هر بار این کار را انجام داده ایم.

 

وزیر خارجه آمریکا درباره دیدار مقامات کره شمالی و جنوبی هم گفت: فکر می کنم بین آمریکا و کره جنوبی تفاهم کامل وجود دارد، گروه های کاری داریم که این مسایل را پیگیری می کنند. ما برای کره شمالی روشن کرده ایم که روند دستیابی به صلح چگونه است و این با بهبود روابط دو کره از بین نمی رود.

 

پمپئو همچنین به تحریم امروز خزانه داری آمریکا اشاره کرد و مدعی شد شبکه ایران و رسیه میلیون ها بشکه نفت را به دولت اسد رسانده اند. 

 

وزیر خارجه آمریکا که مشخص است دل خوشی از سپاه قدس ایران به خصوص در دوره ای که ریاست سازمان جاسوسی آمریکا را بر عهده داشته است، ندارد، این اقدام را شرم آور دانست چرا که میلیون ها دلار را به سپاه قدس واریز کرده است. 

 

پمپئو ادامه داد که این پول ها پس از آن برای حزب الله و حماس، سازمان هایی که او تروریستی دانست، ارسال شده است.

 

وی با این ادعا که آمریکا نمی تواند اجازه دهد این روند کثیف به شکوفایی برسد، گفت اجازه نمی دهد ایران از سیستم مالی بین المللی برای آنچه که او پنهان کردن جریان درآمدزایی برای فعالیت های تروریستی نامید، سوء استفاده کند.

 

در پاسخ به سوالی که آیا برنامه تحریم های بیشتر علیه ایران به دلیل بازداشت شهروندان آمریکایی اعمال خواهد شد یا خیر گفت: ما به معنای واقعی کلمه هر روز برای برای بازگرداندن هر شهروند آمریکایی که در سراسر جهان به طور غیرقانونی بازداشت شده یا گروگان گرفته شده است، کار می کنیم.

 

وی با اشاره به باب لوینسون که مدعی هستند در ایران مفقود شده است، گفت: این اقدام شامل لوینسون و دیگرانی هم می شود که در ایران بازداشت شده اند اما همانطور که رئیس جمهوری آمریکا گفته است برای بازگرداندن آنها پولی نمی پردازیم.

 

پمپئو همچنین به سفر زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به منطقه اشاره کرد و گفت: با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی این کشور گفت و گو کرده است. همه افغان ها باید برای برقراری صلح در این کشور تلاش کنند.

 

وی درباره کره شمالی هم اظهار کرد: از کره شمالی می خواهیم که به همه تعهدات مشترک مان باقی بماند. 

 

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهاراتش درباره بهبود روابط با ترکیه پس از آزادی کشیش برانسون سخن گفت و افزود: نگرانی های دو طرف هم مطرح شد. ما همچنین نسبت به رفتار ترکیه با بخشی از شهروندانش نگران هستیم و درباره یافتن راه حلی برای درگیری های سوریه هم صحبت کردیم.

 


تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------