آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,آمریکا و ترکیه

آمریکا شرط خود را برای لغو تحریم‌های ترکیه اعلام کرد

آمریکا اعلام کرده است که در صورت ادامه آتش بس در شمال سوریه از سوی ترکیه، تحریم‌ها علیه ترکیه را لغو خواهد کرد. به گزارش مهر به نقل از…


اوکراین خدمه کشتی روسیه را آزاد کرداخبار,اخبار بین الملل

صبح روز جمعه یک هواپیما از شهر کیشیناو پایتخت مولداوی حامل خدمه کشتی توقیف شده روسیه در فرودگاه مسکو به زمین نشست.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، سفارت روسیه در اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که ۱۰ تن از خدمه کشتی توقیف شده روسیه توسط اوکراین آزاد شده اند اما کشتی همچنان در توقیف این کشور قرار دارد.

 

سرویس امنیت اوکراین (SBU) روز پنجشنبه یک نفتکش روسی با عنوان "Neyma" را در تنگه کرچ که دریای آزوف را از شمال به دریای سیاه مرتبط می کند، متوقف کرده اند و پس از آن خدمه این کشتی را مورد بازداشت قرار دادند.

 

اوکراین مدعی است؛ این کشتی روسی در حادثه توقیف سه کشتی اوکراینی توسط روسیه در اواخر ماه نوامبر (آبان ماه) سال گذشته نقش داشته است.

 

گفتنی است؛ پاییز سال گذشته روسیه سه کشتی جنگی اوکراین را به دلیل ورود غیرقانونی به آب های سرزمینی این کشور در تنگه کرچ که مورد اختلاف دو طرف است، توقیف کرده بود و ۲۴ ملوان آن را که دو تن از آنها کارکنان سرویس امنیت اوکراین بودند، بازداشت کرد.

 

مدت زمان زندان این افراد که در روسیه به دلیل تجاوز به این کشور دادگاهی شدند بتازگی سه ماه دیگر نیز تمدید شده است.

 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشتر این اقدام را تحریک آمیز خوانده و اعلام کرده بود که پترو پروشنکو رئیس جمهوری پیشین اوکراین برای پیروزی در انتخابات، دست به چنین اقدامی زده است.

 

یادآور می شود؛ چند ماه پیش نماینده دائم آمریکا در ناتو اعلام کرده بود که این سازمان در نظر دارد مجموعه ای از اقدامات را بکار بگیرد تا در دریای سیاه، تضمینی برای عبور امن کشتی های اوکراینی از طریق تنگه کرچ فراهم شود؛ مسکو نیز از این اظهار نظر بشدت انتقاد کرده بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------