پای «مایک پنس» هم به ماجرای «اوکراین‌گیت» باز شداخبار,اخبار بین الملل,مایک پنس
یک روزنامه آمریکایی گزارشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد معاون ترامپ هم در افتضاح موسوم به اوکراین‌گیت دخیل بوده است.

به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بارها پای «مایک پنس»، معاون خود را نیز به پرونده «اوکراین‌گیت» کشانده است. این مطلب را روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی که روز دوم اکتبر منتشر کرده فاش کرده است.

 

بنابراین گزارش، در شرایطی که «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین به‌دنبال کسب حمایت واشنگتن بود، ترامپ به پنس اجازه نداد تا در مراسم آغاز دولت او شرکت کند. این در حالی بود که مقامات کاخ سفید در تلاش بودند تا شرکت در این مراسم را در برنامه معاون ترامپ بگنجانند.

 

ماه‌ها بعد، ترامپ از پنس استفاده کرد تا به زلنسکی بگوید که تا زمانی که اقدامات شدیدتری در مبارزه با فساد صورت ندهد، کمک‌های آمریکا به اوکراین معلق خواهند ماند. این اقدام که پس از تماس تلفنی 25 جولای ترامپ با زلنسکی رخ داد، باعث شد مقامات اوکراین متوجه شوند که اقدام علیه فساد قرار است تحقیق درباره معاون پیشین رئیس‌جمهور، «جو بایدن» و پسرش «هانتر بایدن» را نیز دربر‌گیرد.

 

مقامات نزدیک به پنس اصرار دارند که او از قصد ترامپ مبنی بر کسب اطلاعات در خصوص بایدن و پسرش بی‌اطلاع بوده است. هانتر بایدن زمانی که پدرش مسئول سیاست خارجی آمریکا در قبال اوکراین بود، در هیات مدیره یک شرکت گاز اوکراینی حضور داشت.

 

اقدامات پنس در کنار برخی اقدامات دیگر صورت گرفته بود که نشان از برنامه پنهان رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص اوکراین داشت. در میان این اقدامات، واشنگتن‌پست به عزل ناگهانی سفیر آمریکا در اوکراین، تلاش «رودی جولیانی»، وکیل شخصی ترامپ برای وارد کردن خود به روابط آمریکا با اوکراین و برخی هشدارها در کاخ سفید پیش از ظهور افشاکننده تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی اشاره کرده است.

 

مقامات آمریکایی می‌گویند یکی از مشاورین پنس نیز در تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی که در تاریخ 25 جولای صورت پذیرفته حضور داشته و معاون رئیس‌جمهور می‌توانسته به متن گفت‌وگو دسترسی داشته باشد.

 

بر اساس این گزارش، استفاده ترامپ از پنس بخشی از الگوی کلان‌تر ترامپ در استفاده از قدرت اجرایی به همراه مقامات عالی‌رتبه برای پیشبرد منافع شخصی و سیاسی خود است، حتی در مواردی که این مقامات خبر ندارند که دستور کاری دیگر در جریان است.

 

پنس در تاریخ اول سپتامبر برای دیدار با زلنسکی به اوکراین سفر کرده بود و احتمالا قبل از این سفر به متن پنج صفحه‌ای گفت‌وگوی ترامپ با زلنسکی دسترسی داشته است. با این حال مقامات مورد استناد واشنگتن‌پست می‌گویند که او احتمالا از اینکه گفت‌وگوی مزبور در کاخ سفید منجر به بروز حساسیت شده بود، مطلع نبوده، با وجود اینکه مشاور امنیت ملی او در مکالمه مزبور حاضر بوده است.

 

مایک پنس در دیدار خود با رئیس جمهور اوکراین به وی گفته بود که میلیون‌ها دلار کمک آمریکا به این کشور معطل تلاش‌های وامانده کی‌یف در مبارزه با فساد است. او همچنین اظهار داشته بود که ترامپ از عدم کمک کافی اتحادیه اروپا به اوکراین ناامید شده است.

 

اگرچه دیدار پنس و زلنسکی پس از گفت‌وگوی 25 جولای انجام می‌شد اما پنس در این دیدار اشاره‌ای به بایدن نکرده بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------