آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,اردوغان

اردوغان: مخالفان ترامپ به دنبال تخریب روابط ترکیه و آمریکا هستند

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه شروط آمریکا درباره خرید سامانه‌های پدافندی روسی، دخالت در امور داخلی این کشور است،‌ گفت مخالفان رئیس‌جمهور…


هشدار پوتین درباره خطر بروز مسابقه تسلیحاتی به‌دلیل اقدامات آمریکااخبار,اخبار بین الملل,پوتین
رئیس جمهوری روسیه گفت، نامشخص بودن سرنوشت پیمان استارت-۳ و خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر، آزمایش بلافاصله آنها و اعلام استقرار این موشک‌ها در آسیا، وضعیت امنیت بین المللی را وخیم‌تر کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه امروز (جمعه) در نشست سران کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع که در عشق آباد (پایتخت جمهوری ترکمنستان) در حال برگزاری است، اعلام کرد که نامشخص بودن وضعیت پیرامون دورنمای تمدید پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی (معروف به استارت-3) که مدت اعتبار آن در ماه فوریه سال 2021 به پایان خواهد رسید، جهان را در آستانه یک مسابقه تسلیحاتی قرار داده است.

 

پوتین گفت: «تاکنون دولت آمریکا مشخص نکرده که قصد دارد چه تصمیمی در این باره اتخاذ کند. تا آنجا که ما می دانیم و احساس می کنیم، اختلافاتی در این رابطه در داخل دولت ایالات متحده وجود دارد. برخی افراد می گویند که لازم است این توافقنامه تمدید شود. برخی دیگر معتقدند که آمریکا نباید دست و پای خود را در چارچوب آن محدود کند. این مسئله عاملی برای نامشخص بودن دورنمای تمدید این پیمان شده و امکان بروز یک مسابقه تسلیحاتی را افزایش می‌دهد که بسیار بد است.»

 

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر، وضعیت در عرصه امنیت بین المللی را وخیم‌تر کرده است. به گفته وی، امکان استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر آمریکایی در قاره آسیا، به روسیه نیز مربوط می‌شود و این مسئله می‌تواند خاک اینکشور را نیز تحت تاثیر و در معرض خطر قرار دهد.

 

پوتین یادآور شد: «آنها اینبار تصمیم گرفته‌اند تا اوضاع را پیچیده‌تر کرده و بهانه آورده‌اند که این موضوع به روسیه مربوط نشده و به سیاست آمریکا در قبال آسیا ربط دارد. ولی ما متوجه هستیم که در واقع چه اتفاقی در رابطه با موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر در حال رخ دادن است. در تمام مدت ما را متهم می کردند که روسیه پیمان را نقض کرده و اکنون ما شاهد هستیم که سه ماه بعد از خروج آمریکا از این پیمان، آزمایشات به روی موشک‌های برد متوسط انجام شده است. در حالیکه اگر آنها تعهدات خویش را نقض نکرده بودند، سال‌ها می‌بایست روی این نوع موشک‌ها کار می‌کردند تا می‌توانستند آن را آزمایش کنند.»

 

وی افزود: «ولی آنها (آمریکایی‌ها) بعد از سه ماه این آزمایش را انجام دادند و این خبر بسیار بدی است که مقامات رسمی پنتاگون از هم اکنون اعلام کرده‌اند که قصد دارند تا این نوع موشک‌ها را در آسیا مستقر کنند و مستقیماً هم این موضوع را اعلام کرده و با ژاپن وکره جنوبی در این بار مذاکره می‌کنند.»

 

رئیس جمهوری روسیه گفت: «واضح است که چه کسی هدف نخست در این رابطه است و این باعث خوشحالی ما نمی‌شود. برای اینکه این مسئله به ما مربوط شده و ما را مجبور می‌کند تا با دقت زیاد زیر نظر داشته باشیم که این نوع موشک‌ها در کجا مستقر خواهند شد و تا چه اندازه می‌توانند به خاک فدراسیون روسیه برسند.  این وضعیت امنیت بین المللی را بدتر از قبل خواهد کرد.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------