آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,نظامیان آمریکا در عراق

مشاور ترامپ: آمریکا قصد حمله به چند موضع نظامی عراقی را دارد

مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در خاورمیانه مدعی شد که آمریکا قصد دارد علیه چند موضع نظامی در عراق عملیاتی هوایی انجام دهد اما نه در مقطع کنونی.…


احضار شاهدان پرونده استیضاح ترامپ به محکمه سنا رای نیاورداخبار,اخبار دبین الملل,استیضاح ترامپ
دهمین روز دادگاه استیضاح دونالد ترامپ برای بحث درباره لزوم احضار شاهدان و مدارک مربوط به اتهامات رئیس‌جمهوری آمریکا به ویژه درباره رسوایی "اوکراین گیت"، بعدازظهر جمعه آغاز به کار کرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس آنچه که میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا پیشنهاد کرد و مورد موافقت طرفین قرار گرفت، دادستان های استیضاح و وکلای مدافع ترامپ چهار ساعت هر کدام دو ساعت درباره لزوم احضار شاهدانی همچون جان بولتون مشاور برکنار شده امنیت ملی کاخ سفید، مایک مولوینی سرپرست دفتر ترامپ و دیگر اسناد و مدارک مربوطه، بحث می کنند.

 

پس از آن، سناتورها درباره این قطعنامه رای گیری خواهند کرد که البته دموکرات‌ها مجاز خواهند بود به هر تعداد که بخواهند اصلاحیه ارائه کنند.

 

بررسی این اصلاحیه ها می تواند تا دیر وقت به طول انجامد و رای گیری درباره این قطعنامه را به روز شنبه موکول سازد.

 

لزوم احضار شاهدان به ویژه جان بولتون از زمانی داغ شد که در بخشی از کتاب در دست انتشار وی که نیویورک تایمز افشا کرد، مساله فشار به اوکراین برای انجام تحقیقات علیه هانتر بایدن فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ در سال 2020 مورد تاکید قرار گرفته است.

 

اگرچه این مساله از سوی کاخ سفید و رئیس جمهوری آمریکا رد شده است اما فشار بر جمهوریخواهان ایجاد کرد که بخواهند درباره این قطعنامه رای گیری کنند.

 

در صورتی که چهار نفر از جمهوریخواهان موافق حضور این شاهدان شوند، قطعنامه با 51 رای به تصویب خواهد رسید هرچند که باید دید وکلای مدافع ترامپ چه پیشنهادهایی را برای احضار شاهدان مطرح خواهند کرد.

 

در روزهای گذشته، آنها خواستار احضار افشاگر، بایدن‌ها، برخی اعضای مجلس نمایندگان و حتی آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات این مجلس شده بودند.

 

نشست امروز محکمه ترامپ با اظهارات آدام شیف سرپرست تیم مدیران استیضاح آغاز شد.

 

عضو دموکرات مجلس نمایندگان، اظهارات خود را به جدیدترین اطلاعات منتشر شده در روزنامه نیویورک تایمز آغاز کرد که نقش رئیس جمهوری بر کارزار فشار بر اوکراین برای انجام تحقیقات علیه بایدن، بسیار زودتر از آنچه که تاکنون مطرح شده است، وجود داشت.

 

شیف همچنین تاکید کرد پت سیپلونی سرپرست مشاوران حقوقی کاخ سفید و یکی از وکلای مدافع ترامپ در محکمه استیضاح، جزو کسانی بوده است که در زمان صدور دستور العمل توقیف کمک‌های نظامی اوکراین، حضور داشته است.

 

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا افزود: سیپلونی گفت که همه حقایق باید مشخص شود، خب این یک واقعیت جدید است که نشان می دهد سیپلونی خود در حلقه افراد مطلع بوده است.

 

شیف به نسخه دست نویس کتاب جان بولتون هم اشاره کرد و گفت این مطالب هم دیگر دلیلی است که می خواهیم از زبان شاهدان بشنویم و گواهی بر لزوم تماس با مشاور سابق ترامپ است.

 

 

 

زوئی لوفگرن دیگر عضو هیات مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان هم درباره لزوم فراخواندن شاهدان پرونده اتهامی ترامپ به محکمه سنا، به پیشینه تاریخی حضور شاهدان در دادگاه استیضاح پرداخت.

 

وی اظهار کرد که چگونه مشاور امنیت ملی جورج دابلیو بوش، جیمی کارتر و باراک اوباما در حالی که مسئولیت داشتند، به سنا آمدند تا ادای شهادت دهند.

 

عضو دموکرات مجلس نمایندگان افزود نباید اجازه دهید رئیس جمهوری از پاسخگویی طفره رود با اینکه به روشنی در کتاب بولتون می بینیم که چه رخ داده است. هیچ خطر امنیت ملی در قبال توقیف کمک‌های امنیتی به اوکراین وجود نداشته است.

 

لوفگرن ادامه داد: رئیس جمهوری متن دو تماس تلفنی خود با ولودیمیر زلنسکی را از طبقه بندی خارج کرد، همه ۱۷ شاهد هم در مجلس نمایندگان درباره رفتار رئیس جمهوری نسبت به اوکراین شهادت دادند. ما علاقمند نیستیم که چیز بیشتری درباره اوکراین بپرسیم. این مساله به سادگی یک بحث جعلی است.

 

از دیگر موضوعاتی که در محکمه امروز استیضاح ترامپ مورد توجه قرار گرفت، اظهارات جان کلی رئیس دفتر پیشین کاخ سفید و همچنین وزیر اسبق امنیت داخلی آمریکا بود که گفته است بدون حضور شاهدان، سنا تنها نیمی از وظیفه خود را عمل کرده است.

 

آدام شیف در دفاعیات خود که ظاهرا به صورت آنلاین خبرهای مربوطه را از رسانه‌هایی همچون نیویورک تایمز دریافت می کند، به این مساله توجه داد و گفت من نمی توانم با "کلی" موافق باشم چرا که بدون حضور شاهدان در محکمه، به هیچ وجه دادگاهی وجود ندارد.

 

وی افزود شما و ما می دانیم که دیگرانی هم هستند که باید حرف‌های آنها شنیده شود.

 

به درخواست رهبر جمهوریخواهان، دادگاه استیضاح ترامپ به مدت ۱۵ دقیقه، تنفس اعلام کرد.

 

احضار شاهدان پرونده استیضاح ترامپ به محکمه سنا رای نیاورد

دهمین روز محکمه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه پس از آنکه دادستان‌های استیضاح و وکلای مدافع ترامپ درباره لزوم یا غیرضروری بودن شاهدان و مدارک مرتبط با رسوایی اوکراین گیت به مدت چهار ساعت صحبت کردند، مجلس سنا وارد رای گیری درباره این قطعنامه شد.

 

اگرچه دو نفر از جمهوریخواهان به این قطعنامه رای مثبت دادند اما باز هم اکثریت ۵۱ نفر در اختیار جمهوریخواهان بود و قطعنامه با ۴۹ رای مثبت در پشت سد طرفداران ترامپ متوقف شد.

 

موضوع احضار شاهدان به ویژه جان بولتون از زمانی داغ شد که در بخشی از کتاب در دست انتشار وی که نیویورک تایمز افشا کرد، مساله فشار به اوکراین برای انجام تحقیقات علیه هانتر بایدن فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۲۰ مورد تاکید قرار گرفته است.

 

وکلای مدافع در رد حضور شاهدان گفتند مدیران استیضاح می خواهند کاری که در مجلس نمایندگان نتوانستند انجام دهند را در این مجلس اجرا کنند، در حالی که محکمه محل رسیدگی است و همه این موارد را در قطعنامه فرایند رسیدگی رد کرد.

 

پاتریک فیلبین تاکید کرد کاری که سنا باید انجام دهد، مختومه کردن این پرونده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------