آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,عراق

منع آمد و شد در عراق با حمایت مالی از مردم ادامه دارد

کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق به ریاست عادل عبدالمهدی روز سه‌شنبه از تمدید قوانین منع عبور و مرور تا هجدهم ماه جاری میلادی برای…


انگلیس رسماً اتحادیه اروپا را ترک کرد/ جانسون: برگزیت پایان نیست؛ یک آغاز استاخبار,اخبار بین الملل,خروج انگلیس از اتحادیه اروپا
انگلیس مطابق با رأی مردم این کشور در همه‌پرسی چهار سال پیش، رسماً به ۴۷ سال عضویت در اتحادیه اروپا پایان داد.

به گزارش ایرنا، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در پیامی به مناسبت این رویداد تاریخی، وعده آغاز فصل جدیدی را داده و به "طلوع دورانی تازه" خوش‌آمد گفت.

 

هم‌زمان هزاران نفر از طرفداران برگزیت در میدان مقابل پارلمان در مرکز لندن تجمع کرده و این رویداد مهم را در کنار هم جشن می‌گیرند.  

 

طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پس از ماه‌ها کشمکش بین احزاب سیاسی انگلیس روز پنجشنبه ۲۳ ژانویه ۲۰۲۰ با توشیح ملکه به قانون تبدیل شد.  

 

بر اساس این قانون، انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد و این تاریخ قابل تمدید نیست. از امروز، اول فوریه (۱۲ بهمن) دوره گذار که می‌تواند تا ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند، آغاز می شود. در این دوره انگلیس همچنان عضو بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.  

 

قرار این است که در این فاصله، معاهدات تجاری جدید با اتحادیه اروپا امضا شود. از سوی دیگر این قانون هرگونه طول دادن دوره گذار فراتر از پایان سال ۲۰۲۰ را ممنوع می کند.  

 

این قانون همچنین مرز گمرکی شکل گرفته بین جزیره اصلی و ایرلند شمالی و میزان گمرک و سایر جزئیات را تعیین کرده و همچنان آرای دادگاه عالی اتحادیه اروپا در برخی دعاوی از جمله اختلاف بر سر اجرای توافق برگزیت را مافوق رأی دادگاه های داخلی قلمداد می کند.  

 

مردم انگلیس با شرکت در یک همه پرسی در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. بلافاصله پس از این همه پرسی دیوید کامرون استعفا داده و «ترزا می» به جای او به عنوان رئیس حزب حاکم و نخست وزیر انتخاب شد.

 

جانسون: برگزیت پایان نیست؛ یک آغاز است

بوریس جانسون شامگاه جمعه به وقت محلی در یک کلیپ ویدیویی که گفته می‌شود پنجشنبه شب در دفتر نخست وزیری ضبط شد و در آستانه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منتشر شده است، افزود: اینک لحظه تجدید و تغییر است.

 

وی افزود؛ برگزیت برای بسیاری لحظه‌ امیدواری است که هرگز تصور نمی‌کردند رخ دهد. البته برای بسیاری دیگر لحظه اضطراب و شکست است. به گفته او، گروه سومی هم هستند که نگران بودند اختلافات سیاسی هرگز به پایان نخواهد رسید.


نخست وزیر انگلیس با بیان اینکه تمام این احساسات را درک می کند، عنوان کرد: وظیفه ما به عنوان دولت و من این است که کشور را متحد ساخته و رو به جلو حرکت کنیم.


وی، برگزیت را بازگشت اقتدار و تغییراتی دانست که مردم این کشور، چهار سال پیش برای تحقق آن به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند.

 

جانسون ادامه داد که از نگاه او نیز برگزیت تصمیم درست و دمکراتیک مردم بود؛ چرا که «اتحادیه اروپا در طول ۵۰ سال گذشته در مسیری حرکت کرده که با خاستگاه این کشور متناسب نبوده است.»


نخست وزیر انگلیس، برگزیت را فرصتی توصیف کرد که با اتکا به امید می‌توان کشور را در مسیر اتحاد، تقویت زیر ساخت‌ها، تحول نظام آموزش و سلامت هدایت خواهد کرد. او ابراز امیدواری کرد که اگر اوضاع خوب پیش برود، انگلیس قدرتی را که دهه‌ها بلااستفاده بود، دوباره به کار خواهد گرفت.  


جانسون در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که برگزیت فصل جدیدی از دوستی و مشارکت میان اتحادیه اروپا و انگلیس خواهد بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------