طالبان بر 4 شهرستان افغانستان مسلط شد/ عبدالله عبدالله: بقای افغانستان در خطر استطالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
منابع محلی اعلام کردند، طالبان امروز، چهارشنبه بر مرکز چهار شهرستان در ولایات مختلف از شب گذشته تسلط یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، این اتفاق چند روز پس از اعلام سقوط ۱۳ شهرستان در سراسر این کشور به دست طالبان است.

 

در این راستا شبه‌نظامیان طالبان کنترل دو شهرستان از توابع استان‌های سمنگان و بلخ در شمال افغانستان را به دست گرفتند.

 

عبدالمنیر رحیمی، سخنگوی پلیس ولایت سمنگان در شمال افغانستان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: شبه‌نظامیان طالبان حمله مسلحانه‌ای به شهرستان فیروز نخچیر ترتیب دادند.

 

وی در ادامه گفت: در پی این حمله، نیروهای امنیتی به سوی مرکز شهر عقب‌نشینی کردند، بزودی برای بازپس‌گیری شهر عملیاتی آغاز خواهد شد.

 

از سوی دیگر بنا به اعلام مقامات امنیتی بلخ، شبه‌نظامیان طالبان کنترل شهر مرزی کلدر را به دست گرفتند.

 

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی مستقر در کلدر به سوی منطقه حیرتان در میانه گذرگاه مرزی افغانستان-ازبکستان عقب‌نشینی کردند.

 

این درحالیست که طالبان مدعی شده است که طی یک روز اخیر کنترل چهار شهرستان را به دست گرفته ‌است.

 

شبکه طلوع نیوز محلی نیز به نقل از منابعی گزارش داد، از شب گذشته تا امروز چهار شهرستان به دست طالبان سقوط کرده که شامل  آسای در ولایت کبیسا، گیلان در غزنی، کلدار در بلخ و فیروز در نخچیر در سمنگان هستند.

 

طالبان ۲۷ ژوئن جاری شهرستان شورتپه از توابع استان مرزی بلخ را تصرف کرد.

 

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، شهرستان شینواری ولایت پروان از کنترل طالبان خارج شده است و عملیات برای بازپس گیری شهرستان سیاه گرد این ولایت، به شدت جریان دارد.

 

به گزارش اسپوتنیک وزارت دفاع اعلام کرد که در نتیجه عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی و بسیج مردمی، به طالبان در شهرستان شینواری تلفات سنگین وارد شده و جنگجویان این گروه، از این منطقه فرار کردند.

 

وزارت دفاع می‌گوید که عملیات برای بازپس گیری شهرستان سیاه گرد به شدت ادامه دارد.

 

قابل ذکر است که چند روز قبل جنگجویان طالبان به‌دنبال عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از مراکز این دو شهرستان، کنترل آن‌ها را به‌دست گرفتند.

 

***

 

عبدالله عبدالله: بقای افغانستان در خطر است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان روز چهارشنبه هشدار داد که بقای این کشور در خطر است.

 

به گزارش رسانه های افغانستان وی که در ششمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می کرد بر لزوم «بسیج یکپارچه» رهبران سیاسی برای دفاع از نظام سیاسی افغانستان تاکید کرد. عبدالله عبدالله اولویت را با «صلح» دانست و گفت که در همین راستا هیات مذاکره کننده این کشور هم اکنون در دوحه، پایتخت قطر به سر می برد.

 

رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان اظهار داشت: «گروه تماس همین حالا هم تماس دارند. مساله میانجی گری قطر و سازمان ملل هم مطرح است که اگر بتوانند سبب تسریع گفت و گوها بشوند اما هیات ما هیچ نوع ابراز کوتاهی برای اینکه صلح می خواهند انجام نداده اند.»

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------