شورای امنیت سازمان ملل باز بودن گذرگاه باب الهوی را یکسال تمدید کردشورای امنیت سازمان ملل،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز جمعه خود به وقت محلی، در پی توافق آمریکا و روسیه، باز بودن گذرگاه مرزی باب الهوی را برای ارسال کمک های فرامرزی به سوریه به مدت یکسال تمدید کردند.

به گزارش ایرنا، ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا به پیش نویس قطعنامه ای در نشست امروز جمعه خود به وقت محلی رای دادند که گذرگاه مرزی باب الهوی به سوریه از طریق ترکیه به مدت یکسال دیگر باز خواهد ماند.

 

این رای مثبت در پی توافق آمریکا و روسیه صورت گرفت و به این ترتیب قطعنامه ۲۵۸۵ تصویب شد و نمایندگان آمریکا و روسیه از یکدیگر قدردانی کردند.

 

روسیه پیش از این، در پیش نویسی ، تمدید ۶ ماهه این گذرگاه مرزی را پیشنهاد کرده بود اما قبل از نشست نهایی، در مذاکراتی که با نماینده آمریکا داشت، طرفین بر سر تمدید یکساله توافق کردند.

مهلت بازگشایی گذرگاه مرزی باب الهوی ۱۰ ژوئیه (19 تیر ) بود که اکنون این گذرگاه برای یکسال دیگر باز خواهد بود.

 

"واسیلی نبنزیا" نماینده روسیه در شورای امنیت گفت که تمدید سازوکار ورود کمک به سوریه تصمیم مشترک روسیه و آمریکا بوده است.

 

روسیه سال گذشته ۵ بار از حق وتوی خود برای بسته شدن گذرگاههای مرزی استفاده کرد و تنها با باز بودن گذرگاه مرزی باب الهوی موافقت کرد و آن را وتو نکرد.

 

این اولین بار است که روسیه که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان و متحد سرسخت دولت سوریه است، هم در پیش نویسی پیشنهادی امکان تمدید مجوز را برای 6 ماه مطرح کرد و هم از حق وتوی خود استفاده نکرد.

 

دیپلمات ها می گویند این رای مثبت و بی سابقه روسیه به این پیش نویس قطعنامه در پرتو دیدار و مذاکرات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ژنو سوئیس بوده است .

 

نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل در این نشست تاکید کرد که باید حق حاکمیت سوریه حفظ شود و از تما اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست برای کاهش درد و رنج ملت سوریه و لغو تحریم ها همکاری کنند.

 

نماینده سوریه نیز گفت که موضوع کمک رسانی های فرامرزی بزرگنمایی می شود تا جنایات علیه ملت سوریه پوشش داده شود.

 

وی تحریم ها علیه ملت سوریه را جنایت خواند و خواستار لغو این تحریم ها شد.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۴  قطعنامه‌ای در مورد تسهیل کمک‌های انسان‌دوستانه به غیرنظامیان در سوریه با رای مثبت تمامی اعضای شورای امنیت از جمله چین و روسیه به تصویب رساند و در پی آن، چهار گذرگاه مرزی شامل سه گذرگاه از طریق ترکیه و یک گذرگاه از طریق عراق کمک های فرامرزی را زیر نظر سازمان ملل به داخل سوریه ارسال می کردند که اکنون فقط یک گذرگاه باز است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------