اخبار ضد و نقیض از پیوستن فرزند احمد شاه مسعود به طالبانسخنگوی طالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
سخنگوی طالبان به روزنامه نزدیک به دولت ترکیه گفته که این گروه "بیشترین نیاز را به ترکیه دارد" تا در بازسازی افغانستان پس از تصرف این کشور در ۱۵ اوت کمک کند.

به گزارش ایسنا، "سهیل شاهین" سخنگوی طالبان به روزنامه "ترکیه" گفت: "تمام زیرساخت‌های ما فرو ریخته است. ما افغانستان را ساخته و هر منطقه را بازسازی خواهیم کرد. در این زمینه به ترکیه بیشترین نیاز را داریم."

 

او در ادامه گفت: "ترکیه برای ما بازیگر بسیار مهمی است. ترکیه کشوری معتبر و قوی در جهان است و از جایگاه ویژه‌ای در جامعه اسلامی برخوردار است ... روابط ترکیه با افغانستان را نمی‌توان با هیچ کشور دیگری مقایسه کرد."

 

سهیل شاهین پیش از این در ۱۶ اوت در شبکه حبرترک (خبرترک)، رسانه حامی دولت ترکیه ظاهر شد و ترکیه را "کشور برادر اسلامی" توصیف کرد.

 

او به این شبکه خبری گفت: "ما می‌خواهیم در آینده روابط خوبی با ترکیه داشته باشیم."

 

در همین حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ۱۹ اوت خواستار گفتگو با طالبان شد و گفت که ممکن است با رهبری طالبان ملاقات کند.

 

به گزارش بی.بی.سی اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی پس از جلسه کابینه گفت: "همان‌طور که می‌دانید ما پس از خروج آمریکا از افغانستان با ابتکار عمل در این کشور مذاکرات مختلفی داشتیم. اما قبل از اینکه بتوانیم مذاکرات خود را نهایی کنیم، طالبان تقریبا کنترل کل کشور را در دست گرفت."

 

او افزود: "اولویت ما ثبات و امنیت این کشور است، بنابراین ما در مورد یک دستور کار مشترک با دولتی که طالبان تشکیل خواهد داد، گفت‌وگو خواهیم کرد."

 

اردوغان بار دیگر در ۲۰ اوت گفت که ترکیه می‌تواند با طالبان مذاکره کند.

 

او به خبرنگاران گفت: "در صورت لزوم، ما می‌توانیم با طالبان صحبت کنیم، یک واقعیت وجود دارد و هنگامی که در خانه ما زده شود، درهای خود را در این مورد باز می‌کنیم."

 

او خاطرنشان کرد: ترکیه همچنان در فعالیت‌های مربوط به زیرساخت‌ها در افغانستان فعال است.

 

اظهارات او توسط شبکه‌های خبری مهم از جمله شبکه خصوصی ان‌تی‌وی پخش شد.

 

انتظار می‌رفت که ترکیه قبل از کنترل طالبان بر کشور، برای تامین امنیت فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل کمک کند. اردوغان در ۱۸ اوت گفت که این پیشنهاد هنوز پابرجاست.

 

 ***

 

یک مقام طالبان: «ملاهبت‌الله» زنده است

یکی از اعضای طالبان در واکنش به گزارش‌ها درباره کشته شدن رهبر این گروه گفت: ملاهبت‌الله آخوندزاده زنده بوده و در موقعیت مناسب به کابل می‌رود.

 

به گزارش فارس، «احمدالله وثیق» مسئول مطبوعاتی طالبان  با رد گزارش ها درباره فوت یا کشته شدن رهبر این گروه گفت: ادعاها درباره فوت و کشته شدن «ملاهبت‌الله آخوندزاده» که از سوی برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود، کاملا بی‌اساس بوده و حقیقت ندارد.

 

وی افزود: رهبر طالبان مشغول کارهای خود بوده و به‌دلیل مسائل امنیتی به مکان‌های مختلف سفر نمی‌کند.

 

وثیق درباره احتمال حضور ملاهبت‌الله در کابل نیز گفت: وی قصد دارد در آینده و در موقعیت مناسب به کابل سفر کند.

 

در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها از کشته شدن «ملا هیبت الله آخندزاده» رهبر طالبان خبر دادند. به گفته این منابع هیبت‌الله دو سال پیش در یک حمله هوایی کشته شده است.

 

این در حالی است که تاکنون هیچ پیام صوتی یا تصویری از رهبر طالبان منتشر نشده است. حتی پس از تصرف افغانستان، ملا یعقوب معاون گروه طالبان در یک پیام صوتی پیروزی این گروه را تبریک گفت.

 

 ***

 

اخبار ضد و نقیض از پیوستن فرزند احمد شاه مسعود به طالبان

در حالی خلیل الرحمان حقانی از مقام‌های ارشد طالبان مدعی پیوستن فرزند احمد شاه مسعود به این گروه شده‌ است، اما نزدیکان احمد مسعود خبر پیوستن او را به طالبان تکذیب کردند.

 

به گزارش ایسنا، خلیل الرحمان حقانی از مقام‌های ارشد طالبان اعلام کرد: احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود در ولایت پنجشیر نیز از طریق صحبت تلفنی به طالبان پیوسته است.

 

همچنین یک فرمانده میدانی شبکه حقانی به المیادین گفت: پسر احمد شاه مسعود با امارت اسلامی طالبان بیعت کرد. شبکه حقانی اعلام کرد، بیعت فرزند مسعود بعد از مذاکرات با عبدالله عبدالله و انس حقانی انجام شد.

 

اما نزدیکان احمد مسعود خبر پیوستن به طالبان را رد کرده و گفتند، مذاکرات میان آنها و طالبان در جریان است.

 

به گزارش بی‌بی‌سی، پنجشیر در شمال کابل تنها ولایتی است که به تصرف طالبان درنیامده است. احمد مسعود و امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن در این ولایت مقاومت علیه طالبان را اعلام کرده‌اند.

 

 ***

 

سربازانی که به ایران پناه برده بودند، عفو شدند و به خانه‌هایشان بازگشتند

طالبان اعلام کرد سربازان ارتش افغانستان که پیش از این در نتیجه حملات طالبان از نیمروز و فراه به ایران پناه برده بودند، پس از دریافت پیام «عفو» رهبر این گروه به همراه ادوات و خودرو‌های نظامی به افغانستان بازگشتند.

 

طالبان می‌افزاید که این نیرو‌ها پس از بازگشت به افغانستان بدون هیچ مشکلی به خانه‌هایشان بازگشتند.

 

از سوی دیگر، مولوی «عبدالحق عابد» والی طالبان در نیمروز نیز اعلام کرد که به فرمان رهبر این گروه ۱۰۰ نفر از نیرو‌های امنیتی آزاد شدند.

 

عابد گفت که این نیرو‌ها شامل سربازان ارتش و امنیت ملی می‌شوند که حدود ۴۰ روز پیش در شهرستان‌های دلارام و چخانسور نیمروز اسیر شده بودند.

 

پیش از این نیز، در پی درگیری نیرو‌های امنیتی افغانستان و طالبان در گمرک نزدیک مرز ایران، تعدادی از این نیرو‌ها به خاک کشورمان پناه آورده بودند.

 

بر اثر حملات طالبان، سربازان مستقر در گمرک اسلام قلعه به سمت مرز ایران عقب نشینی کرده بودند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------