طالبان اینترنت در پنجشیر را قطع کردند/ رهبر طالبان وارد قندهار شدطالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
طالبان خدمات اینترنت در ولایت پنجشیر که هنوز به تصرف آنها در نیامده، قطع و مختل کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از رها پرس گزارش داد که احتمالاً این کار به‌ منظور جلوگیری از پست‌های توییتی امرالله صالح معاون نخست دولت پیشین افغانستان که خود را رئیس‌جمهوری موقت خوانده، صورت گرفته باشد.

 

به نقل از اسپوتنیک، گفته می‌شود اینترنت کاملا قطع است.

 

احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود به همراه امرالله صالح معاون دولت اشرف غنی به همراه برخی چهره‌های سیاسی دیگر در ولایت پنجشیر حضور دارند و جبهه مقاومت علیه طالبان را تشکیل داداند.

 

طرفین تاکنون علاوه بر رجزخوانی‌های زیاد برای یکدیگر، اما همچنان بر حل مساله از طریق گفت‌وگو تاکید دارند.

 

احمد مسعود گفته است که راه حل سیاسی برای تشکیل یک دولت فراگیر را می‌پذیرد اما با زور سلاح هیچ‌گاه تسلیم نخواهد شد.

 

طالبان نیز از طرفی اعلام کردند که می‌خواهند موضوع پنجشیر را از طریق گفت‌وگو حل کنند و عنوان کرده‌اند که به دنبال تشکیل نظام سیاسی فراگیر هستند.

 

***

 

الجزیره: رهبر طالبان وارد قندهار شد و با رهبران سیاسی طالبان ملاقات کرد

الجزیره گزارش داد، رهبر طالبان امروز، یکشنبه از خارج کشور وارد شهر قندهار در جنوب افغانستان شد و با رهبران سیاسی جنبش طالبان ملاقات کرد. این دیدار در چارچوب رایزنی‌های فشرده به منظور تشکیل دولت جدید انجام گرفت. در حالی‌که دولت‌های غربی شرط کرده‌اند طالبان برای تعامل با آن اجازه خروج شهروندان از افغانستان را بعد از پایان ماه جاری میلادی بدهند.

 

به گزارش ایسنا، خبرنگار الجزیره به نقل از منابع طالبان گزارش داد، هبت الله آخوندزاده و معاونش ملا محمد یعقوب سلسله نشست‌هایی را در قندهار با رهبران و مقامات قبائل برقرار کردند.

 

به گفته منابع، این دیدار بین رهبر طالبان و رهبران سیاسی جنبش اولین دیدار رو در رو در داخل افغانستان است.

 

خبرنگار الجزیره گزارش داد، حضور رهبران طالبان در شهر قندهار پیام حمایت قوی از رایزنی‌های طالبان با گروه‌های سیاسی به منظور تشکیل دولت فراگیر شامل همه طیف‌های سیاسی افغان است.

 

این خبرنگار اضافه کرد: حضور رهبر طالبان در قندهار خبر بزرگی است به طوریکه در خارج از کشور بوده و مکانی که اقامت داشته مشخص نیست.

 

او اشاره کرد، هیئت شامل آخوندزاده انتظار می‌رفت احتمالا از شهر کویته پاکستان وارد قندهار شده باشد. 

 

این خبرنگار قبلا گفته بود، ملاعبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان به همراه تعدادی از رهبران جنبش از کابل وارد شهر قندهار شده است.

 

منابع به الجزیره گفتند، سفر این هیئت با هدف انجام رایزنی‌ها با رهبران جنبش و فعالان محلی درباره تشکیل دولت آینده در افغانستان انجام می‌شود و منابع افزودند، مسؤولان طالبان از شهر کویته با این هدف آمده‌اند.

 

به گفته منابع، امیر خان متقی، رئیس کمیته دعوت و ارشاد در جنبش طالبان نیز برای انجام رایزنی‌های مشابه وارد هلمند در جنوب افغانستان شده است.

 

در این راستا، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توییتر نوشت: هیئت دفتر سیاسی جنبش با شخصیت‌های سیاسی مختلف، سران عشایر، خبرنگاران و فعالان در کابل ملاقات کرد.

 

نعیم در توییتر دیگری نوشت: هیئت دفتر سیاسی همه را درباره امنیت و حفظ جان‌شان مطمئن کرده و به نظرات و پیشنهادات آنها درباره آینده کشور گوش داده است.

 

توضیح سخنگوی طالبان درباره موعد تشکیل دولت

 

از طرفی ذیبح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با الجزیره تعیین موعد تشکیل دولت یا صحبت درباره آن با کسی را تکذیب کرد و گفت: طالبان به رایزنی‌ها با طرف‌های مختلف ادامه می‌دهند تا به هماهنگی بیشتری درباره روند تشکیل دولت دست یابند.

 

خبرگزاری خامه پرس به نقل از ذبیح‌الله مجاهد گزارش داد، تشکیل کابینه احتمالا ظرف دو هفته آینده خواهد بود.

 

این سخنگو افزود: طالبان تا امروز روسای پلیس ۳۴ ولایت را تعیین کرده است.

 

این در حالی است که طالبان در بیانیه‌ای خبرگزاری رویترز را به تحریف اظهارات مجاهد متهم کرد. زیرا رویترز به نقل از مجاهد آورده بود، دولت جدید ظرف یک هفته اعلام خواهد شد. 

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------