بلینکن: اهداف ما در افغانستان با کشته شدن بن لادن محقق شد/ اتحادیه اروپا: گزینه‌ای جز تعامل با طالبان نداریمآنتونی بلینکن،اخبار امروز،خبرهای بین الملل
آنتونی بلینکن در سخنانی مدعی شد با کشته شدن اسامه بن لادن اهداف آمریکا و کاهش قدرت القاعده محقق شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از الجزیره، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی مدعی شد با کشته شدن اسامه بن لادن و کاهش قدرت گروه القاعده، اهداف آمریکا در افغانستان تحقق یافت.

 

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی مدعی شد: تا ژانویه ۲۰۲۱، طالبان از نظر نظامی در قویترین حالت خود از زمان حملات ۱۱ سپتامبر قرار گرفت. دولت بایدن جز دو گزینه در خصوص افغانستان در پیش رو نداشت و آن هم خروج و یا تشدید اقدامات نظامی بود.

 

او در ادامه تصریح کرد: طولانی مدت شدن حضور نیرو‌های ما در افغانستان به تقویت نیرو‌های افغانستانی منجر نمی‌شد. تصمیم خروج نیرو‌های مان از افغانستان با هماهنگی ناتو، اتحادیه اروپا و سایر هم پیمانان مان گرفته شد.

 

آنتونی بلینکن در ادامه اظهارات خود گفت: ما در سال‌های اخیر حضورمان در افغانستان، چندین بررسی در خصوص اوضاع آنجا به انجام رساندیم. حتی بدترین سناریو‌ها نیز پیش بینی فروپاشی نیرو‌های افغانستانی در برابر طالبان ظرف ۱۱ روز را نمی‌کرد. ما همزمان با آغاز فروپاشی ناگهانی نیرو‌های افغانستانی در برابر طالبان، شروع به اجرای طرح خروج فوری از این کشور کردیم.

 

او در ادامه افزود: ما بزرگترین عملیات خروج هوایی را به انجام رساندیم که در نتیجه آن، ۱۲۴ هزار نفر از افغانستان در مدت زمانی کوتاه تخلیه شدند. ما تمامی عملیات دیپلماتیک مان را از کابل به دوحه منتقل کردیم.

 

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: ما با قطر و ترکیه برای تضمین راه اندازی دوباره فرودگاه کابل در برابر پرواز‌های عادی هماهنگی به عمل خواهیم آورد.

 

وی در ادامه اظهارات خود گفت: ما پایبند هستیم تا تمامی آمریکایی‌هایی را که تمایل دارند تا خاک افغانستان را ترک کنند، تخلیه کنیم. ما به مبارزه با تروریسم پایبند هستیم و اجرای وعده هایمان را تضمین می‌کنیم.

 

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما از طالبان انتظار داریم تا به حقوق زنان احترام گذاشته و مانع انتقام گیری شود. ما به کمک رسانی به ملت افغانستان از طریق آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیر دولتی ادامه می‌دهیم.

 

او در ادامه افزود: بسیاری از افغانستانی‌ها در آمریکا ساکن خواهند شد و آژانس‌های دولتی در حال کار بر روی این مسأله هستند. ما از طالبان می‌خواهیم تا به تعهدات خود در زمینه حقوق افراد و آزادی‌ها احترام بگذارد.

 

وی همچنین گفت: ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان و سایر منابع در موسسات دولتی در راستای فشار بر دولت طالبان بلوکه شده است. ما به فکر کاهش محدودیت‌ها و یا تحریم‌ها بر جنبش طالبان جز بعد از اطمینان از رفتارشان نیستیم.

 

***

 

اتحادیه اروپا: گزینه‌ای جز تعامل با طالبان نداریم

 جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه طی سخنرانی خود در نشست پارلمان اروپا در استراسبورگ از تعامل با طالبان به عنوان تنها گزینه اتحادیه اروپا برای حفظ شانس تأثیرگذاری بر تحولات افغانستان نام برد.

 

جوزپ بورل به نمایندگان پارلمان اروپا گفت: «بحران افغانستان پایان نیافته است. برای اینکه شانسی برای تأثیرگذاری بر تحولات [افغانستان] داشته باشیم، هیچ گزینه‌ای جز تعامل با طالبان نداریم.»

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اظهارات خود به کشورهای عضو این اتحادیه هشدار داد که در صورت باز شدن مرزهای افغانستان باید خود را برای موجی از پناهندگان افغانستانی آماده کنند؛ هرچند به گفته وی انتظار نمی‌رود که این موج به بزرگی موج پناهندگان در سال 2015 باشد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------