جدیدترین نتایج شمارش آرای انتخابات عراق: جریان صدر، ۷۲ کرسی/ اعتراض تعدادی از احزاب شیعی به انتخاباتانتخابات عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
شمارش آراء انتخابات پارلمانی عراق که پس از پایان برگزاری آن در ساعت ۱۸:۰۰ یکشنبه پیش (۱۰ اکتبر)، آغاز شد تا به اکنون ادامه دارد و کمیساریای عالی انتخابات اعلام کرده است که نتایجی که در حال انتشار است، غیرنهایی است و پس از بررسی شکایات پس از ۲۰ روز به صورت نهایی و رسمی اعلام خواهد شد.

به گزارش فارس، بر اساس جدیدترین آمار اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق، نحوه توزیع کرسی‌های پارلمانی میان ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی مختلف به شرح زیر است.

 

جریان صدر به رهبری «مقتدی الصدر»: ۷۲ کرسی

 

ائتلاف تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی»: ۳۷ کرسی

 

ائتلاف دوله القانون به ریاست «نوری المالکی»: ۳۷ کرسی

 

حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»: ۳۳ کرسی

 

حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست بافل طالبانی: ۱۶ کرسی

 

ائتلاف عزم به ریاست «خمیس الخنجر»: ۱۲ کرسی

 

ائتلاف الفتح به ریاست «هادی العامری»: ۱۷ کرسی

 

حرکه امتداد به ریاست «علاء الرکابی» برخاسته از تظاهرات‌های اکتبر سال گذشته: ۹ کرسی

 

حرکه الجیل الجدید به ریاست «شاسوار عبدالواحد»: ۹ کرسی

 

تحالف القوی الدوله (جریان حکمت ملی به ریاست «عمار الحکیم»+ ائتلاف النصر به ریاست «حیدر العبادی»): ۵ کرسی

 

اشراقه کانون: ۶ کرسی

 

العقد الوطنی به ریاست «فالح الفیاض»: ۵ کرسی

 

کتائب بابلیون به ریاس «ریان الکلدانی»: ۵ کرسی

 

«تحالف التصمیم» به ریاست «عامر الفایز»: ۴ کرسی

 

حرکة حقوق به ریاست «حسین مونس»: ۱ کرسی

 

تجمع «إقتدار وطن» به ریاست «عبد الحسین عبطان»: ۱ کرسی

 

النهج الوطنی به ریاست «عمار طعمه»: ۱ کرسی

 

افراد مستقل نیز در حال حاضر ۳۷ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

به این ترتیب تا لحظه نگارش این خبر، تنها تکلیف ۳۰۷ کرسی از جموع ۳۲۹ کرسی پارلمانی مشخص شده است و انتظار می‌رود که در این آمار اعلامی نیز تغییراتی حاصل شود.

 

نتایج اولیه اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات که یک روز پس از برگزاری انتخابات اعلام شد، با اعتراض رسمی گروه‌های سیاسی مختلف از جمله ائتلاف الفتح، حزب اتحادیه میهنی کردستان، «الحزب الاسلامی العراقی» (حزب اسلامی عراق)، ائتلاف النصر و شماری از شخصیت‌ها و نمایندگان سابق پارلمانی همراه شد.

 

دیروز کادر هماهنگی احزاب شیعی در بیانیه‌ای از اعتراض رسمی به کمیساریای عالی انتخابات عراق خبر دادند. این کادر شامل ائتلاف «الفتح»، «دوله القانون»، «عصائب اهل الحق»، «کتائب حزب‌الله»‌ و دیگر جریان‌های شیعی است.

 

«جلیل عدنان» رئیس شورای کمیساریای عالی انتخابات عراق دیروز در پی افزایش اعتراضات در نشستی خبری اعلام کرد که نتایج نهایی انتخابات پس از رسیدگی به شکایات و تأیید شورای عالی قضایی اعلام می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه آرای سه هزار و یکصد حوزه انتخابیه در مرکز ملی بغداد به صورت دستی شمارش می‌شود، گفت: هنوز شصت هزار رای یعنی شش درصد آرا، مربوط به حوزه هایی از استان‌های مختلف شمارش نشده است. نتایج اولیه نتایج نهایی نیست و طبق آنچه در دستگاه شتاب دهنده نتایج نشان داده شد، اعلام شده است. از کسانی که نتایج را با آرای خود مغایر می‌دانند، می‌خواهیم که درخواست تجدید نظر بدهند.

 

نتایج اولیه اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات در روز دوشنبه، نحوه توزیع کرسی‌های پارلمانی میان احزاب و ائتلاف‌های سیاسی مختلف را این‌چنین نشان می‌داد:

 

جریان صدر به رهبری «مقتدی الصدر»: ۷۳ کرسی

 

ائتلاف تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی»: ۴۱ کرسی

 

ائتلاف دوله القانون به ریاست «نوری المالکی»: ۳۷ کرسی

 

حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»: ۳۲

 

حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست بافل طالبانی: ۱۷ کرسی

 

ائتلاف عزم به ریاست «خمیس الخنجر»: ۱۵ کرسی

 

ائتلاف الفتح به ریاست «هادی العامری»: ۱۴ کرسی

 

حرکه امتداد به ریاست «علاء الرکابی» برخاسته از تظاهرات‌های اکتبر سال گذشته: ۹ کرسی

 

حرکه الجیل الجدید به ریاست «شاسوار عبدالواحد»: ۹ کرسی

 

جریان حکمت ملی به ریاست «عمار الحکیم»: ۲ کرسی

 

ائتلاف النصر به ریاست «حیدر العبادی»: ۲ کرسی

 

بر اساس شمارش اولیه آراء اعلام شد که ۲۰ کرسی نیز به افراد مستقل اختصاص یافته است.

 

***

 

تعدادی از احزاب شیعی عراق مجددا به نتیجه انتخابات اعتراض کردند

چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی در عراق که به اعلام اولیه کمیساریای انتخابات معترض بود، در بیانیه‌ای دیگر مجددا نتیجه انتخابات را رد کرد.

 

به گزارش فارس، چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب‌ شیعی عراق، شامگاه امروز (چهارشنبه)، بیانیه‌ای در ارتباط با شمارش آرا صادر کرد.

 

بر اساس گزارش پایگاه خبری «موازین نیوز»، در بیانیه مذکور آمده است: «پیشتر اعلام کردیم که نتیجه اولیه انتخابات را طبق یک سری داده‌های فنی روشن نمی‌پذیریم. هرج‌و‌مرجی که در اعلام نتایج  و سرگردانی که طی دو روز گذشته در اجرای اقدامات ملاحظه شد و همچنین عدم  دقت در اعلام حقایق، عدم اطمینان ما را نسبت به اقدامات کمیساریا دوچندان کرده است».

 

چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی در ادامه اضافه کرد: «این مسئله باعث می‌شود که ما مجددا نتیجه اعلام شده را رد کنیم و [عنوان کنیم] که تداوم آن صلح مدنی را به خطر می‌اندازد».

 

چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی شامل ائتلاف «الفتح»، «دوله القانون»، «عصائب اهل الحق» به اضافه «کتائب حزب‌الله»‌ و دیگر جریان‌های شیعی است.

 

چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی پس از اعلام نتیجه اولیه انتخابات عراق نیز اعلام کرده بود که نتیجه اولیه اعلام شده را قبول ندارد.

 

در بیانیه احزاب مذکور آمده بود: «در راستای پافشاری چارچوب هماهنگ‌کننده بر درستی روند دموکراتیک و تحقق الزامات انتخابات زودهنگام که مرجعیت دینی خواستار آن شد و تأکید کرد که باید آزاد، امن و منصفانه باشد و از سوی دیگر در راستای پشت‌ سر گذاشتن شبهات و مشکلات بزرگی که در انتخابات سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و به یک بن‌بستی سیاسی انجامید و در نتیجه با وقوع رویدادهای تأسف‌باری در سال ۲۰۱۹ پایان یافت و همچنین به منظور حمایت از روند دموکراتیک و بی‌طرفی در انتخابات، ما تمام نکات فنی را به کمیساریای انتخابات ارائه کردیم».

 

در ادامه عنوان شد: «کمیساریا متعهد شد که تمام مشکلات را با گام‌هایی عملی مرتفع کند؛‌ اما این نهاد به تمام آن اقدامات قانونی که اعلام کرده بود، پایبند نبود. بر این اساس، ما اعتراض خود را به نتایج و عدم قبول آن را اعلام می‌کنیم و برای جلوگیری از دستکاری در آرای رأی‌دهندگان اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------