طالبان قتل‌عام زنان در مزار شریف را تأیید کرد/ واکنش طالبان به حمایت آمریکا از جبهه پنجشیرطالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
سخنگوی دولت طالبان افغانستان پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر کشته شدن فعالان این کشور گفت که جسد چهار زن در شهر مزارشریف در شمال این کشور پیدا شده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از داون، قاری سعید خوستی سخنگوی وزارت داخله افغانستان در یک بیانیه ویدئویی گفت که پس از پیدا شدن این چهار جسد در خانه ای در حوزه پنجم پلیس شهر، دو مظنون دستگیر شدند.

 

«افراد دستگیر شده در بازجویی های اولیه اذعان کرده اند که زنان از سوی آنان به خانه دعوت شده اند. وی گفت: تحقیقات تکمیلی در حال انجام است و پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

 

خوستی هویت قربانیان را اعلام نکرد، اما یک منبع در مزارشریف به خبرگزاری فرانسه گفت که حداقل یکی از کشته شدگان یک فعال حقوق زنان است که خانواده او تمایلی به صحبت با رسانه ها ندارند.

 

در گزارش بی بی سی به نقل از منابع جامعه مدنی آمده است که این چهار زن دوستان و همکارانی بودند که امیدوار بودند برای پرواز به خارج از کشور به فرودگاه مزارشریف سفر کنند.

 

یک منبع به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه گفت که این زنان تماسی دریافت کردند که فکر می‌کردند دعوتی برای پیوستن به یک پرواز تخلیه است و توسط یک خودرو سوار شدند، اما بعداً جسدشان پیدا شد.

 

در آخرین دوره حکومت طالبان، زنان از زندگی عمومی منع شدند و از زمان بازگشت این گروه به حکومت، بسیاری از فعالان حقوق بشر از کشور گریختند.

 

برخی از زنانی که باقی مانده اند در کابل تظاهرات خیابانی برگزار کرده و خواستار رعایت حقوق خود و اجازه حضور دختران در مدرسه ها شده اند.

 

افراد طالبان برخی از تظاهرات ها را سرکوب و دولت آن تهدید کرده است که هر روزنامه نگاری را که تجمعات غیرمجاز را پوشش می دهد دستگیر خواهد کرد.

 

رهبران طالبان تاکید کرده اند که افراد آنها مجاز به کشتن فعالان نیستند و قول داده اند که هر کسی که این کار را انجام دهد مجازات خواهد شد.

 

***

 

طالبان: حمایت آمریکا از جبهه پنجشیر نقض توافق دوحه است

سخنگوی طالبان هشدار داد تداوم حمایت آمریکا از جبهه پنجشیر، توافق ۲۰۲۰ دوحه را از اعتبار خواهد انداخت.

 

به گزارش مهر، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز سه شنبه در مصاحبه با شبکه خبری « ۱TV» افغانستان اعلام کرد که حمایت آمریکا از جبهه پنجشیر به منزله تخلف از توافق صلح دوحه است که در فوریه ۲۰۲۰ میان این گروه و واشنگتن حاصل شد.

 

او هشدار داد که با ادامه این روند، توافق دوحه پوچ و بی ارزش می شود.

 

بر مبنای همین توافق بود که آمریکا در آگوست ۲۰۲۱، نظامیان خود را از افغانستان خارج کرد و به ۲۰ سال اشغال این کشور پایان داد.

 

احمد مسعود رهبر جبهه پنجشیر می گوید خواستار نظامی است که به اراده مردم و توسط پروسه مشروع و قانونی روی کار آمده باشد.

 

پیشتر نیز وی در پیامی صوتی اعلام کرده بود که مبارزه این گروه منوط به جغرافیا یا قوم خاصی نیست و هدف اصلی استقلال افغانستان است.

 

او می گوید حکومت طالبان آنطور که وعده داده بود فراگیر نیست و علاوه بر فراخوان قیام عمومی علیه این گروه، از جامعه جهانی خواسته که آن را به رسمیت نشناسند.

 

***

 

دیدار سفیر ایران در افغانستان با حامد کرزی

بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با حامد کرزی، رئیس‌جمهور اسبق افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

طالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل

به گزارش تسنیم، حامد کرزی در این دیدار از کمک‌های بشر دوستانه ایران به مردم افغانستان تشکر کرد و گفت: افغانستان نباید دچار جنگ دیگری شود.

 

وی با بیان اینکه، نقش جمهوری اسلامی در افغانستان صلح‌جویانه است از رویکرد ایران تقدیر کرد و از جمهوری اسلامی خواست که تلاش‌ها برای صلح پایدار در افغانستان را ادامه دهد.

 

آقای کرزی تاکید کرد که گروه‌های افغانستانی باید از طریق گفتگو و مفاهمه با یکدیگر در مسیر حل مشکلات افغانستان گام بردارند.

 


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------