بلینکن: قطر حافظ منافع آمریکا در افغانستان است/ وزیر خارجه قطر: خواهان بازگشت ایران و آمریکا به برجام هستیمآنتونی بلینکن،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا از تعیین قطر به عنوان حافظ منافع واشنگتن در افغانستان خبر داد و بر لزوم تقویت روابط واشنگتن با دوحه تاکید کرد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا از تعیین قطر به عنوان حافظ منافع واشنگتن در افغانستان خبر داد. بلینکن طی سخنانی در جریان برگزاری کنفرانس خبری مشترک خود با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، گفت: حوادث افغانستان مشارکت میان واشنگتن و دوحه را تقویت کرده و روابط میان دو کشور در حال افزایش است.

 

وی همچنین با تاکید بر اینکه روابط میان واشنگتن و دوحه هیچگاه به اندازه میزان فعلی آن عمیق نبوده، از ورود روابط دو طرف به سی اُمین سالگرد خود استقبال کرد.

 

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران شکل گرفته در مرز بلاروس و لهستان گفت: ما تمامی ابزارهای موجود برای مقابله با استفاده از مساله مهاجران به عنوان یک ابزار سیاسی توسط بلاروس را بررسی خواهیم کرد.

 

وزیر خارجه قطر نیز در خصوص مساله افغانستان تاکید کرد که دوحه همچنان آماده انجام اقدامات لازم برای ایجاد ثبات در افغانستان بوده و در عین حال، سال جاری میلادی را برای تقویت روابط میان کشورش و ایالات متحده، استثنایی توصیف کرد.

 

محد بن عبدالرحمن همچنین در خصوص کمک رسانی به افغانستان گفت: اولویت ما رسیدن کمک‌ها به ملت افغانستان به خصوص با نزدیک شدن به فصل زمستان است.

 

وی در عین حال مخالفت خود را با ایده منزوی کردن افغانستان اعلام و تاکید کرد که این اقدام مشکلی را از میان نخواهد برد.

 

وزیر خارجه قطر همچنین از طالبان خواست تا به تعهدات خود در برابر جامعه جهانی پایبند بوده و از جامعه بین المللی نیز درخواست کرد تا افغانستان را به حال خود رها نکند.

 

 وزیر خارجه قطر: خواهان بازگشت ایران و آمریکا به برجام هستیم

محمد بن عبدالرحمن، وزیر خارجه قطر روز جمعه در کنفرانس خبری با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در واشنگتن گفت که قطر خواهان بازگشت ایران و آمریکا به برجام است.

 

به گزارش ایرنا از "آسوشیتد پرس"، وزیر خارجه قطر در اظهارات خود گفت: ما از ایران و آمریکا می‌خواهیم تا به برجام بازگردند و تنش‌ها را افزایش ندهند. ما نمی‌خواهیم شاهد یک رقابت هسته‌ای در منطقه باشیم. مساله هسته‌ای بسیار مهم است و باید هرچه زودتر به آن پرداخته شود. 

 

عبدالرحمن در خصوص روابط قطر با ایران گفت: ایران همسایه قطر است و ما باید یک روابط خوب همسایگی با آن‌ها داشته باشیم. این رابطه هیچ وقت مانعی با روابط آمریکا یا سایر کشورها نبوده است. ما از روابط خود با ایران به عنوان یک روش خوب برای تعامل، ارتباط و تسهیل ارتباط میان متحدانمان با تهران استفاده می‌کنیم. 

 

وی افزود: اگرچه ممکن است ما با برخی از سیاست‌های ایران در منطقه مخالف باشیم، اما تعامل با آن‌ها را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم ثبات بیشتری در منطقه داشته باشیم. 

 

محمد بن عبدالرحمن در خصوص تحولات افغانستان گفت: اولویت اول ما اطمینان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان است. بی‌توجهی به افغانستان یک اشتباه بزرگ خواهد بود. انزوا هیچ وقت به نتیجه نرسیده است. به همین دلیل ما معتقد به تعامل با طالبان هستیم زیرا آن‌ها اکنون قدرت را در دست دارند. ما همیشه از آن‌ها می‌خواهیم انتقال کمک‌های بشردوستانه در افغانستان را تسهیل کند و همچنین به تعهدات خود عمل نمایند. 

 

وزیر خارجه قطر در بخشی دیگر از سخنان خود به تحولات اتیوپی اشاره کرد و ما نگران افزایش تنش‌ها در اتیوپی هستیم. ثبات در شاخ آفریقا بسیار برای منطقه ما مهم است.  قطر نقش میانجی گری در اتیوپی ندارد. 

 

وی همچنین در مورد مساله ارتباط با سوریه و تعامل برخی از کشورهای منطقه با این کشور از جمله امارات با این کشور گفت: قطر هم اکنون به عادی‌سازی روابط با سوریه و دولت بشار اسد فکر نمی‌کند. سایر کشورهای منطقه که به دنبال عادی‌سازی روابط با سوریه هستند، بر اساس منافع خود تصمیم می‌گیرند، ما امیدواریم کشورها از ادامه عادی‌سازی روابط با سوریه خودداری کنند. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------