ترامپ: کشورهای ناتو را که پول ندهند، می‌دهم روسیه بخورد!ترامپ،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا می گوید در صورت انتخاب مجدد به عنوان رییس جمهوری آمریکا، هر عضو ائتلاف ناتو را که حاضر نیست هزینه های این ائتلاف را بپردازد، دمِ توپ روسیه تنها خواهد گذاشت و از آنها در صورت حمله روسیه دفاع نخواهد کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از سی ان ان، ترامپ روز شنبه (دیروز) در سخنانی در جمع هوادارانش در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا، گفت که روسیه را تشویق می‌کند تا "هر کاری که می‌خواهد" با هر کشور عضو ناتو که دستورالعمل‌های هزینه‌های دفاعی را رعایت نمی‌کند، انجام دهد. 

 

او گفت، زمانی که در دوره نخست ریاست جمهوری تاکید کرد که تمامی اعضای ناتو باید هزینه های دفاعی و امنیتی خود را بپردازند، برخی از اعضا گفتند: "خب، اگر پول ندهیم، آیا همچنان از ما محافظت می‌کنی؟" گفتم: "مطمئنا نه." آنها جواب مرا باور نمی‌کردند.

 

ترامپ افزود: " یکی از روسای جمهور یک کشور بزرگ عضو ناتو در مقطعی از او پرسید که آیا اگر روسیه به آنها حمله کند، آمریکا همچنان از کشور آنها دفاع خواهد کرد، حتی اگر پرداختی نپردازند.

 

ترامپ به آن رئیس جمهور گفت: " من نه تنها از شما محافظت نمی کنم بلکه در واقع، روسیه را هم تشویق می کنم که هر کاری که می خواهد با شما انجام دهد. باید صورت حساب هایت را بپردازی."

 

اظهارات ترامپ همزمان با انتشار مصاحبه تفصیلی و اختصاصی "تاکر کارلسون" خبرنگار سابق فاکس نیوز آمریکا با ولادیمیر پوتین رییس فدراسیون روسیه همراه شده که طی آن رهبر روسیه توضیحات مبسوطی درباره سیاست های خصمانه 3 دهه اخیر رهبران آمریکا در قبال روسیه به ویژه با موضوع کسترش ناتو به شرق و حوزه حیاط خلوت روسیه مطرح کرده است.

 

به گمان بسیاری از ناظران انتشار مصاحبه پوتین که به نظر می رسد به نحو ظریفی افکار عمومی آمریکایی ها را هدف قرار داده، در آستانه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا، می تواند پایگاه آرای جو بایدن رییس جمهوری آمریکا را از نظر سیاست های واشنگتن در قبال جنگ اوکراین طی 2 سال گذشته، تضعیف کند.

 

اظهارات ترامپ همچنین می تواند مایه نگرانی زیادی در بین بخش بزرگی از اعضای ناتو در اروپا شود؛ که همزمان با پیشروی های ارتش روسیه در اوکراین، نگران امنیت خود هستند.

 

سخنگوی کاخ سفید به این اظهارات ترامپ سریعا واکنش نشان داده و اظهارات ترامپ را " وحشتناک" توصیف کرده و بر تلاش بایدن بر تقویت ائتلاف ناتو تاکید کرده است.

 

"اندرو بیتس"، سخنگوی کاخ سفید گفت:" رئیس‌جمهوری بایدن اتحادهای ما را احیا کرده و ما را در جهان قوی‌تر کرده است، زیرا می‌داند اولین مسئولیت هر فرمانده این است که مردم آمریکا را ایمن نگه دارد و به ارزش‌هایی که ما را متحد می‌کند وفادار بماند... تهاجمات رژیم‌های آدم‌کش به نزدیک‌ترین متحدان ما، وحشتناک و بیهوده است - و امنیت ملی آمریکا، ثبات جهانی، و اقتصاد ما را در داخل به خطر می‌اندازد."

 

هسته اصلی "سازمان پیمان آتلانتیک شمالی" (ناتو) وعده دفاع جمعی است - که حمله به یک کشور عضو، حمله به همه کشورهای عضو اتحاد محسوب می شود.

 

ترامپ مدت‌هاست که از مبلغی که سایر کشورهای عضو ناتو برای امور نظامی در مقایسه با ایالات متحده هزینه می‌کنند شکایت کرده و بارها تهدید کرده است که ایالات متحده را از ناتو خارج می‌کند. اما اظهارات دیروز او صریح ترین نشانه از این است که در صورت انتخاب مجدد، او قصد ندارد از متحدان ناتو در برابر حمله روسیه دفاع کند.

 

ترامپ سال‌هاست از عدم رعایت نحوه عملکرد کمک‌های مالی اعضای ناتو شاکی است.

 

بر اساس اهداف ناتو، هر کشور عضو باید حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف مساله دفاع جمعی و هزینه های نظامی ناتو کند که بیشتر کشورهای عضو ناتو به این هدف دست پیدا نکرده اند.

 

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود (2017- 2021) چندین بار به طور خصوصی تهدید کرده که ایالات متحده را از ناتو خارج می کند.

 

 ترامپ ناتو را "منسوخ" توصیف کرده و مواضعش با دیدگاه ولادیمیر پوتین رییس فدراسیون روسیه درباره ناتو مشابهت دارد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------