مسکو شروط خود را برای «مذاکرات صلح» اعلام کرد | سفیر روسیه: هنوز به طور جدی در اوکراین وارد عمل نشده‌ایماخبار،اخبار جدید،اخبار روز
معاون وزیر خارجه روسیه گفت که اگر کی‌یف متعهد به بی‌طرفی شده، واقعیت‌های مرزی جدید را پذیرفته و زبان روسی را به‌عنوان یکی از زبان‌های رسمی اوکراین اعلام کند، جنگ به پایان خواهد رسید.

 به نقل از خبرگزاری راشا تودی، میخائیل گالوزین، معاون وزیر خارجه روسیه گفت که به باور مسکو «قرارداد صلح تنها در حالتی ممکن است که نیروهای مسلح اوکراین از خشونت دست برداشته و ارسال تسلیحات غربی به اوکراین متوقف شود».

 

او همچنین تأکید کرد که برای دستیابی به صلح پایدار، اوکراین باید دوباره به وضعیت بی‌طرف خود بازگشته و از عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا خودداری کند.

 

وی افزود که کی‌یف باید «واقعیت‌های سرزمینی جدید» را که پس از برگزاری همه‌پرسی در مناطقی از اوکراین شکل گرفته، بپذیرد. چهار منطقه «زاپوریژیا، دونتسک، لوهانسک و خرسون» که بخشی از خاک اوکراین محسوب می‌شوند، در اواخر سال ۲۰۲۲ با برگزاری همه‌پرسی توسط نیروهای روسیه، به خاک این کشور ضمیمه شدند. روسیه در سال ۲۰۱۴ نیز شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود الحاق کرد.

 

گالوزین بیان کرد که یکی دیگر از عوامل مهم گفت‌وگوهای صلح این است که کی‌یف به حقوق جمعیت روس‌زبان خود و دیگر اقلیت‌ها احترام بگذارد.

 

او تأکید کرد: روسیه باید به‌عنوان یک زبان رسمی در سطح قانون‌گذاری معرفی شود. این تضمین باید وجود داشته باشد که حقوق اساسی بشر از جمله آزادی دین در اوکراین اجرا می‌شود.

 

میخائیل پودولیاک، دستیار ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در روز شنبه شروط مسکو را رد کرده و درخواست‌های خود را ارائه کرد. از میان این درخواست‌ها می‌توان به خروج فوری تمامی سربازان روسیه از خاک اوکراین، استرداد مجرمین جنگی و ایجاد منطقه حائل در خاک روسیه اشاره کرد. کی‌یف همچنین از مسکو خواسته بود تا به شکل داوطلبانه قید دارایی‌های خود را که کشورهای غربی به نفع اوکراین مصادره کرده‌اند، بزند.

 

 سفیر روسیه در انگلیس: هنوز به طور جدی در اوکراین وارد عمل نشده‌ایم

 سفیر روسیه در انگلیس در مصاحبه‌ای تاکید کرد، نتیجه جنگ در اوکراین وابسته به این است که آیا ناتو همچنان به تقویت کی‌یف با ارسال محموله‌های کمک‌های تسلیحاتی ادامه بدهد یا خیر.

 

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

 

 به نقل از پایگاه راشاتودی، آندری کلین، سفیر روسیه در انگلیس در پاسخ به سوالی درباره این که از نظر او چقدر طول خواهد کشید که جنگ در اوکراین متوقف شود، پاسخ داد: این امر وابسته به این است که تلاشهای فعلی کشورهای ناتو به ویژه انگلیس که باعث تشدید جنگ در اوکراین می‌شوند ادامه یابند یا خیر.

 

این فرستاده در ادامه بیان داشت، "این که فکر کنیم اوکراین ممکن است پیروز شود یک آرمانگرایی اشتباه است."

 

او اضافه کرد، روسیه ۱۶ برابر از اوکراین بزرگتر بوده و دارای منابع عظیم است.

 

این مقام ارشد روس همچنین تاکید کرد، مسکو "هنوز شروع به اینکه به صورت جدی وارد عمل شود نکرده است."

 

کلین همزمان با اشاره به تصمیم اخیر انگلیس برای ارسال موشکهای دوربرد و تانک برای اوکراین و گمانه‌زنی‌های جاری در خصوص احتمال انتقال جنگنده‌های مدرن به این کشور هشدار داد: "البته دیر یا زود، ممکن است این روند تشدید جنگ بعد جدیدی که ما نه به آن نیاز داشته و نه خواستار آن هستیم پیدا کند."با این حال او این موضوع را که جنگ اوکراین ممکن است به شکل دیپلماتیک حل و فصل شود رد نکرده و گفت، دو طرف "ممکن است همین فردا صلح برقرار کنند."

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------