پنتاگون: چین تا ۲ سال آینده به تایوان حمله نمی‌کند/ مانورهای تازه چین در اطراف تایوان پنتاگون,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
به دنبال سفر نانسی پلوسی به تایوان که واکنش چین و برگزاری مانورهایی در اطراف این جزیره خودگردان را در پی داشت، پنتاگون گفت که هنوز ارزیابی خود مبنی بر اینکه چین تا دو سال آینده به تایوان حمله نمی‌کند، تغییر نداده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری پولیتیکو، کالین کال، معاون سیاسی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تحولات اخیر، این وزارتخانه ارزیابی جدیدی از احتمال حمله نظامی چین به تایوان در دو سال آینده دارد، گفت: خیر.

 

پکن هفته گذشته مجموعه‌ای از رزمایش‌های بی‌سابقه را در پاسخ به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام داد. چین این جزیره خودگردان را با شش منطقه نظامی محاصره کرد و مکررا هواپیماهایش را در طول خط میانی جداکننده آب‌های سرزمینی چین و تایوان به پرواز درآورد. ارتش چین همچنین حدود ۱۰ موشک را در نزدیکی تایوان پرتاب کرد، از جمله دست‌کم یک موشک که مستقیم بر فراز این جزیره حرکت کرد.

 

این اظهارات کالین کال مبنی بر اینکه پنتاگون فکر نمی‌کند چین در آینده نزدیک به تایوان حمله کند، منعکس‌کننده رویکرد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره بی‌اهمیت دانستن این رزمایش‌هاست، رزمایش‌هایی که مقامات آمریکا نشانه‌ای از اقدام نظامی نمی‌دانند.

 

اما این مقام آمریکایی، پکن را به این متهم کرد که قصد دارد با پرواز مکرر بر فراز این خط میانی، آرام آرام و به تدریج وضع موجود را تغییر دهد.

 

او گفت، چیزی که توجه مقامات را جلب می‌کند، فعالیت‌ها در تنگه تایوان است، تعداد تجهیزات دریایی و هوایی که از این خط مرکزی دوفاکتو می‌گذرند و به تدریج به سواحل تایوان نزدیک‌تر می‌شوند.

 

کال واکنش چین به سفر نانسی پلوسی را یک بحران «ساختگی» دانست و یادآور شد که نمایندگان آمریکا مرتباً به تایوان سفر می‌کنند. او همچنین بار دیگر بر تعهد آمریکا به سیاست چین واحد تاکید کرد و گفت: سیاست ما هنوز حمایت از وضع موجود بوده و تغییر نکرده است.

 

مانورهای تازه چین در اطراف تایوان/ تایپه رزمایش "شبیه‌سازی دفاع" برگزار می‌کند

یک روز پس از پایان تمرینات نظامی برنامه‌ریزی‌شده چین در واکنش به سفر اخیر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، پکن بار دیگر از رزمایش جدیدی در اطراف این جزیر خودگران خبر داده و نگرانی آمریکا را تشدید کرد. تایوان هم برای مانورهای جدیدی برنامه‌ریزی کرده است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پکن اعلام کرد که رزمایش‌هایی مشترک با تمرکز بر عملیات‌های ضدزیردریایی و حملات دریایی برگزار می‌کند. این خبر به نگرانی‌های تحلیلگران امنیتی و دیپلمات‌ها مبنی بر این که چین به اعمال فشار بر قدرت دفاعی تایوان ادامه می‌دهد را دامن زد.

 

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از خاک خود دانسته و گزینه حمله نظامی برای پس گرفتنش را رد نکرده است. چین با هر نوع ارتباط دیپلماتیک و برخورد مستقل با تایوان شدیدا مخالفت می‌کند.

 

با این حال، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته به رغم هشدارهای پکن، به تایوان سفر کرد. این اقدام خشم چین را برانگیخته و پکن را به برگزاری رزمایش‌های نظامی در اطراف این جزیره خوگردان وادار کرد.

 

وزارت دفاع تایوان اعلام رزمایش‌های جدید را محکوم کرد و چین را به بحران‌سازی عامدانه متهم کرد. این وزارتخانه از پکن خواست اقدامات نظامی‌اش را متوقف کرده و «از لبه عقب برود.» در بیانیه این وزارتخانه آمده است: تایوان از تهدیدات نظامی چین نمی‌ترسد و عقب نمی‌کشد، بلکه محکم‌تر از قبل از حق حاکمیت، امنیت ملی و سبک زندگی آزاد و دموکراتیک خود دفاع می‌کنیم.

 

با تمدید مانورهای نظامی گسترده پکن در واکنش به سفر اخیر نانسی پلوسی به تایپه، تایوان از رصد ۳۹ جنگنده چینی که در نزدیکی این جزیره خودگردان به پرواز درآمدند، خبر داد.

 

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای با اشاره‌ به قلمرویی که «منطقه شناسایی دفاع هوایی» (ADIZ) می‌نامد، گفت: ۲۱ فروند جنگنده شناسایی شده در بخش شرقی خط میانی تنگه تایوان و جنوب‌غربی این منطقه بودند. همچنین ۱۳ فروند کشتی جنگی نیروی دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در نزدیکی این جزیره رویت شد. در مجموع اما ۳۹ هواپیمای نظامی چین در اطراف تایوان به پرواز درآمدند.  

 

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا در نخستین اظهارات عمومی خود پس از سفر پلوسی گفت که نگران تایوان نیست، اما اقدامات چین در این منطقه او را نگران می‌کند. او گفت: میزان تحریکات آن‌ها مرا نگران می‌کند، اما فکر نمی‌کنم که قصد انجام اقدامات بیشتری داشته باشند.

 

کارین ژان-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید گفت: از آغاز این رزمایش‌ها، ما آن‌ها را محکوم کرده‌ایم. این رزمایش‌ها تحریک‌کننده، غیرمسئولانه و تشدیدکننده خطر اشتباه محاسباتی هستند.

 

در همین حال تایوان قرار است روز سه‌شنبه و روز پنج‌شنبه مانورهایی نظامی با مهمات واقعی برگزار کند که به گفته مقام‌ها "شبیه‌سازی دفاع از این جزیره مقابل حمله چین" خواهد بود.

 

ارتش تایوان اعلام کرد: نیروهای این جزیره مانورهای ضد استقرار در منطقه پینگ‌تونگ واقع در جنوب برگزار می‌کنند. ما حرکات متقابل را در برابر حملات شبیه‌سازی شده دشمن به تایوان، تمرین خواهیم کرد. این مانورها شامل استقرار صدها نیرو و حدود ۴۰ سلاح هویتزر خواهند بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------