آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

هشدار مقام‌های روس به بریتانیا / وزیر محیط‌‌زیست انگلیس: هر زمان بخواهیم وارد آب‌های شبه‌جزیره کریمه می‌شویم

مقام‌های روس هشدار دادند که حوادثی مانند نقض مرزهای دریایی روسیه در در شبه‌جزیره کریمه توسط ناوشکن انگلیسی عواقب بسیار وخیمی را به همراه…

وزیر سابق اطلاعات عربستان: ترور ملک فیصل به سیاست‌های او هم ربط داشت اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,وزیر سابق اطلاعات عربستان
رئیس سابق اطلاعات عربستان فاش کرد که انگیزه قاتل از ترور پدرش (ملک فیصل) در سال ۱۹۷۵ میلادی مسائل فردی بود، اما در عین حال برخی از دلایل این انگیزه به سیاست‌های او نیز مرتبط بود. 

"ترکی الفیصل" طی سخنانی در برنامه "اللیوان" شبکه عربی "روتانا "، جزئیات جدیدی درباره ترور پدرش "ملک فیصل بن عبدالعزیز"  را فاش کرد و گفت: بنابر تاکید " ملک خالد بن عبدالعزیز " موظف در انجام تحقیقات برای ترور ملک فیصل شدم و در آن زمان ما با همه منابع موجود در داخل و خارج کشور تماس برقرار کردیم.  

 

رئیس پیشین اطلاعات عربستان افزود: شاهزاده " نایف بن عبدالعزیز" وزیر وقت کشور و " عمر شمس " مدیر اطلاعات وقت، در این تحقیقات شرکت داشتند و ارتباط با دستگاه‌های خارجی که در همه زمینه‌ها با عربستان رابطه داشتند، برقرار شد.  

 

این شاهزاده سعودی اضافه کرد که پس از ۲ ماه بررسی  و تحقیقات داخلی و خارجی به این نتیجه رسیدند که ترور ملک فیصل یک عمل فردی بوده و هیچ طرف خارجی در این ترور دخالت نداشته است. 

 

فیصل در پاسخ به سوالی درباره اطلاعات قبلی در خصوص عملیات ترور دفتر ارتباطات خارجی عربستان که در آن زمان در آنجا کار می‌کرد، تاکید کرد که در این مورد هیچ اطلاعاتی ندارد. 

 

وی به این پرسش که آیا انگیزه‌های فردی برای ترور ملک فیصل مربوط به سیاست‌های وی بوده یا مسائل شخصی، پاسخ داد که جدایی بین این دو بسیار دشوار است، زیرا برخی مربوط به مسائل شخصی و برخی از آن‌ها مربوط به سیاستهای ملک فیصل بود. 

 

ترکی الفیصل با ذکر خاطراتی از پدرش و زندگی او و تاثیرش بر وی، مشارکت ملک عبدالعزیز در تاسیس دولت و متحد کردن کشور در در زمانی که جوان بود را یاد آور شد و  گفت: اولین نبردی که ملک فیصل با پدرش عبدالعزیز در آن شرکت داشت، او ۱۱ ساله بوده است و بعد از اینکه جنگ پایان یافت، او سر خود را روی صخره‌ای بر زمین گذاشت و خوابید و این شیرین‌ترین خواب زندگی‌اش بود.  

 

در  ۲۵ مارس ۱۹۷۵ در حالی که ملک فیصل، عبدالمطلب الکاظمی وزیر نفت کویت را در دفتر کارش در دربار به حضور پذیرفته بود، از سوی پسر برادرش شاهزاده " فیصل بن مساعد بن عبدالعزیز آل سعود"  مورد سوء قصد قرار گرفت و با ضرب گلوله که یکی از آن‌ها به قلبش اصابت کرده بود، ترور شد و درگذشت.    

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی