آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,وزارت امور خارجه عربستان

عربستان محتوای گزارش سیا درباره مرگ خاشقجی را رد کرد/ بایدن: عربستان بابت نقض حقوق بشر مجازات می شود

وزارت امور خارجه عربستان در واکنش به گزارش سیا در مورد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی به شدت این گزارش را رد و آن را نتیجه…

وضعیت خانواده‌های داعش در کمپ سوریه/ تلاش آلبانی برای خروج کودکانوزیر کشور آلبانی: اگر کودکان را در این اردوگاه‌ها رها کنیم و نادیده‌شان بگیریم، در آینده به هیولاهای واقعی تبدیل می‌شوند.  

سوریه‌ای‌ها منتظرند تا اردوگاه "الهول" در استان "حسکه" تعطیل شود. این اردوگاه از سوی کردهای این کشور تاسیس شده، جایی برای نگه‌داری اقوام و وابستگان گروه داعش در شمال سوریه محسوب می‌شود. بسیاری از کشورهای جهان در سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند تا اتباع و شهروندان خود از این اردوگاه‌ها خارج کرده و به کشورشان بازگرداند. آلبانی نیز در این میان سرعت خود را برای خروج افزایش داده داده است و این اقدام را راهکاری بازدارنده برای مقابله با شکل‌گیری هسته‌های آتی داعش می‌داند.

 

بی‌بی‌سی در گزارشی به وضعیت خانوادگان اعضای داعش در کمپ "الهول" سوریه پرداخته و از تلاش اقوام آنها برای رهایی کودکان از این اردوگاه‌ها می‌گوید. 

 

به گزارش عصرایران، صورت رنگ‌پریده و مثلثی "اوا" در میان شال و روبنده مشکی‌ایش می‌درخشد و چشمان قهوه‌ایش مستقیم به دوربین خیره شده است.

 

او الان 16 سال دارد و در 9 سالگی از سوی "اشکلزن" پدرش دزدیده و به سوریه آورده شده است. پس از 7 سال جنگ و اسارت به نظر می‌رسد "اوا" به دنیای دیگری تعلق دارد و توانایی هیچ چیزی را ندارد.

 

هزاران نفر از اعضای خانواده‌های "داعش" در اردوگاه "الهول" در شمال سوریه نگهداری شده‌اند/ عکس: GETTY IMAGES

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,خانواده‌های داعش

 

خبرنگار بی‌بی‌سی در این باره نوشت: ما نمی‌توانیم تصویر او را نشان دهیم زیرا ممکن است زندگی‌اش را به خطر بیندازیم.

 

او پس از نابودی آخرین پایگاه و سنگر "داعش" در شهر "باغوز" در ماه مارس 2019  در کنار 70 هزار یتیم و بیوه اعضای داعش، همچنان در اردوگاه "الهول" در شمال سوریه زندگی می‌کند.

 

برادرش "اندری" 14 ساله از او خوش‌شانس‌تر بوده است. "اندری" به همراه یک زن و سه کودک دیگر در اواخر اکتبر (آبان) 2020 با نیروهای ویژه آلبانی به کشورش بازگشت. این پسر نحیف و لاغر در آغوش عمویش "ژتان" به سختی لبخند می‌زند. عمویش هنوز هم به سختی باور می‌کند که می‌تواند برادرزاده‌اش را درآغوش بکشد.

 

"ژتان" با برادرزده‌اش "اندری"- چهره اندری برای حفاظت از حریم شخصی و محافظت از او تار شده است

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,خانواده‌های داعش

 

"سندر للشای" (Sander Lleshaj) وزیر کشور آلبانی در این باره گفت: "به گفته افسران پلیس ما این کمپ جهنم روی زمین است".

 

در بریتانیا کمپ "الهول" به عنوان خانه موقت "شمیمه بیگم" یا "عروس داعش" دختر بریتانیایی شناخته می‌شود. وی در سال 2015 و در 15 سالگی به "داعش" پیوست و چند هفته پس از ورود به این اردوگاه خواستار بازگشت به بریتانیا شد اما وزارت خارجه این کشور با رد این درخواست اعلام کرد شهروندی بریتانیایی او لغو شده است.

 

"تعهد اخلاقی" 

"سندر للشای" وزیر کشور آلبانی می‌گوید که در حال حاضر 30 کودک و 10 زن آلبانیایی در این کمپ زندگی می‌کنند و آلبانی تلاش دارد در چند ماه آینده تمام کودکان را به کشور بازگرداند.

 

وی به بی‌بی‌سی گفت: ما فکر می‌کنیم بازگرداندن بچه‌ها یک تعهد اخلاقی است زیرا آنها تروریست نیستند و قربانی والدین غیرمسئول خود شده‌اند. اگر آنها را در این اردوگاه‌ها رها کنیم و نادیده‌شان بگیریم، در آینده به هیولاهای واقعی تبدیل می‌شوند.

 

"سندر للشای" وزیر کشور آلبانی: با هر کودکی که به خانه آورده می‌شود یک آلبانیایی بیشتر و یک تروریست کمتر می‌شود/ عکس: Getty Images

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,خانواده‌های داعش

 

این مقام آلبانی معتقد است مادران و زنان این اردوگاه باید محاکمه شوند. مذاکرات با مقامات کردی به عنوان احداث کنندگان کمپ و مادران این کودکان برای بازگشت به کشور آلبانی در حال  انجام است.

 

خبرنگار بی‌بی‌سی در این باره نوشت: با "ژتان" عموی "اوا" و "اندره" در یک هتل در "تیرانا" پایتخت آلبانی ملاقات کردم. دستان او هنگام نشان دادن عکس بچه‌ها روی تلفن همراهش می‌لرزید. وی هفت سال از زندگی خود را برای به خانه بردن بچه‌ها اختصاص داده است.

 

او با قاچاقچیان، شبه‌نظامیان و آژانس‌های امدادی برای نجات برادرزادگانش مذاکره کرده است اما در نهایت دولت این کار را انجام داد. دولت آلبانی تلاش دارد تا کودکان این کمپ را قبل از آسیب بیشتر در این اردوگاه یا ممانعت از شکل‌گیری هسته جدیدی از داعش در آینده بیرون آورد یا به آلبانی بازگرداند.

 

مقامات کرد نیز در حال از دست دادن کنترل خود در این اردوگاه هستند.

 

ما هرگز در مورد جنگ و درگیری صحبت نمی‌کنیم 

خبرنگار بی‌بی‌سی در آن سوی مرزها در "گوستیوار" مقدونیه شمالی با "حبیب فیدانی" ملاقات کرد. برادر وی "بکیم" 7 سال پیش تجارت "پیتزا و پای" خانوادگی خود را رها کرد تا ابتدا برای جبهه "النصرت" در سوریه و بعدتر برای داعش بجنگد.

 

اما حبیب دو سال پس از اسارت برادرش از سوی نیروهای کرد، هیچ خبری از او ندارد. با این حال او می‌داند که همسر و 4 فرزند برادرش "فیدان"، "عثامه"، "عدنان" و "ریانا" در کمپ "روژ" زنده هستند. این کمپ کوچکتر و کمی خطرناک‌تر از "الهول" است. "ریانا" اکنون 5 سال دارد و تنها کسی از اعضای این خانواده است که در سوریه متولده شده.

 

حبیب در این باره گفت: فقط دو روز پیش آنها برای من متنی فرستادند. ما هرگز از جنگ و درگیری‌ها صحبت نمی‌کنیم. ما فقط در مورد مسائل خانوادگی صحبت می‌کنیم.

 

کودکان داعش در یک کمپ نگه‌داری می‌شود

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,خانواده‌های داعش

 

مادر حبیب برای بازگرداندن نوه‌هایش به سوریه سفر کرد. او در این سفر به دلیل بیماری درگذشت. پدرش نیز برای بازگرداندن بچه‌ها به مناطق کمپ به صورت گسترده سفر کرد و مانند "ژتان" از تیرانا با گروه‌های مختلف دیدار و مذاکره کرد. او نیز در سال گذشته درگذشت.

 

 اکنون حبیب این وظیفه را از سوی خانواده برعهده گرفته است.

 

امید اصلی او به تلاش‌های دولت آلبانی بستگی دارد اما به گفته وزیر کشور این تلاش‌ها منحصرا متوجه شهروندان آلبانیایی است و شامل آلبانیایی تبارهای مقدونیه شمالی و کوزوو نمی‌شود.

 

در سال 2018 دولت کوزوو موفق شد با واسطه‌گری ایالات متحده بیش از 100 زن و کودک را به سوریه بازگرداند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------