آخرین اخبار بین الملل


زلنسکی ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

اعتراض زلنسکی به هراس‌افکنی بیش از حد آمریکا بر سر اقدامات روسیه

رئیس‌جمهوری اوکراین یک جنگ تمام‌عیار با روسیه را بعید ندانست، اما گفت کی‌یف همچون کشتی تایتانیک در حال غرق شدن نیست و واشنگتن و رسانه‌های…

چرا کره شمالی غذای کافی ندارد؟اگر کمبود غذایی از طریق واردات، تجارت یا کمک بین المللی تامین نشود خانوارهای این کشور دوره ای بسیار سخت و نا به سامان را در پائیز 2021 تجربه خواهند کرد. 

کره شمالی از گذشته تا کنون دچار کمبود مواد غذایی و  قحطی‌های مرگبار بوده و اخیرا "کیم جونگ اون" رهبر این کشور در مورد بحران شدید غذایی هشدار داده است.

 

بی بی سی در گزارشی به وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی پرداخته و از شرایط سخت مردم برای تهیه غذا می‌گوید. این گزارش با اشاره به سختی کسب اطلاعات در کشورِ منزوی کره شمالی، طوفان و سیل سال‌ گذشته، بسته شدن مرزهای این کشور به دلیل همه‌گیری کرونا، تحریم‌های بین الملل و کمبود امکانات را دلیل بحران غذایی منطقه شمالی شبه جزیره کره می‌داند.

 

به گزارش عصرایران، با وجود سختی کسب اطلاعات در کره شمالیِ محرمانه و پر رمز و راز، داده‌های موجود حکایت از افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور دارند.

 

کیم جونگ اون در حال بررسی محصول ذرت در سال 2019/ عکس: GETTY IMAGES

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

چه اتفاقی بر سر قیمت مواد غذایی کره شمالی آمده است؟

یکی از بارزترین دلایل افزایش قیمت مواد غذایی اساسی در کره شمالی کمبود آن است.

 

براساس داده‌های وب سایت "NK دیلی" به عنوان رسانه مستقر در کره جنوبی که اطلاعاتش را از تماس‌های مردم ساکن یا فراریان کره شمالی جمع آوری می‌کند، قیمت یک کیلو ذرت در دی-بهمن گذشته (فوریه) به شدت افزایش یافت و به 3137 وون (2 پوند بریتانیا- 2.76 دلار آمریکا) رسید.

 

جدول افزایش قیمت ذرت در کره شمالی 

منبع: سازمان نظارت بر اقتصاد کره شمالی، "NK دیلی"

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

براساس وب سایت "آسیا پرس" که از طریق تلفن‌های قاچاق شده با ساکنان کره شمالی ارتباط برقرار کرده، قیمت مواد غذایی در اواسط ماه جاری (ژوئن) مجددا افزایش یافت. این در حالیست که قیمت این کالاها در ماه‌های گذشته تا حدی کاهش یافته بود. 

 

ذرت در کره شمالی کمتر از برنج محبوب است اما به خاطر قیمت کمترش مورد استفاده گسترده قرار دارد.

 

قیمت یک کیلو برنج نیز در دسامبر سال 2020 (آذر گذشته)در پیونگ‌یانگ کره شمالی افزایش یافت و اینک به بالاترین میزان خود رسیده است. با این حال روند صعودی قیمت برنج در این کشور بسیار متغیر و پر نوسان بوده است.

 

"بنیامین سیلبراشتاین" کارشناس امور کره شمالی در این باره می‌گوید: "از آنجا که بسیاری از مردم کره شمالی مواد غذایی و سایر کالاهای ضروری خود را از بازار به دست می آورند، نظارت بر قیمت‌ها در بازار بهترین داده‌ها را در مورد فعالیت‌های اقتصادی مردم نشان می دهد".

 

وی افزود: دولت سهم ناچیزی از مواد غذایی را در اختیار کارمندان خود یا گروه‌هایی از مردم قرار می‌دهد.

 

جیره‌های تامین شده دولت برای اکثر خانوارها به ندرت کافی است و ساکنان شهرهای کوچکتر سهم غذایی کمتری را دریافت می‌کنند. این مردم نمی‌توانند به سهم غذایی خود اعتماد کنند در نتیجه بسیاری از آنها برای تهیه کم و کاست خود به بازارهای خیابانی غیر مرسوم رو می‌آورند. 

 

بدی آب و هوا به محصولات کشاورزی کره شمالی آسیب زده است

"کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی ضمن هشدارهای هفته گذشته خود در باره کمبود مواد غذایی، به تاثیر طوفان‌ و جاری شدن سیل در تخریب محصولات کشاورزی سال گذشته اشاره کرد.

 

طبق گزارش شعبه پاریس سازمان نظارت بر کشاورزی "GEOGLAM" ،کره شمالی از اواسط فروردین تا اوایل مهر (آوریل تا سپتامبر) گذشته یکی از پر بارانترین دوران خود پس از سال 1981 را گذرانده است.

 

تصویر ماهوارهای از طوفان "میساک" سال 2020 در منطقه کره شمالی/ عکس: Cyclone Maysak satellite image

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

شبه جزیره کره در سال 2020 بارها طوفانی شد. 2 طوفان شدید ماه آگوست (مرداد) و سپتامبر (شهریور) سال گذشته خرابی‌های زیادی در این منطقه به بار آوردند. این طوفان‌ها با آغاز برداشت برنج و ذرت همزمان شدند و بخش بزرگی از محصولات کشاورزی در آن زمان را از بین بردند.

 

 براساس پیش‌بینی‌های احتمالی، غذا از ماه جاری (ژوئن) در کره شمالی کمیاب خواهد شد زیرا ذخیره غذایی دولت این کشور در حال کاهش است و اگر برداشت سال جاری نیز کم باشد شرایط غذایی این کشور بحرانی‌تر خواهد شد. ذخیره غذایی کنونی دولت از پائیز سال گذشته برداشت شده است.

 

رسانه‌های دولتی کره شمالی در اقدامی نادر پس از طوفان "هاگوپیت" آگوست (تیر و مرداد) گذشته گزارش مفصلی از خسارات در این کشور  ارائه دادند.

 

بنا بر این گزارش‌ها طوفان هاگوپیت و جاری شدن سیل در تیر و مرداد گذشته موجب تخریب 40 هزار هکتار زمین زراعی و از بین رفتن 16 هزار 680 خانه در این کشور شد.

 

در طوفان‌‌های بعدی رسانه‌های کره شمالی از دادن اطلاعات بیشتر در مورد میزان خسارات و خرابی‌ها اجتناب کردند.

 

تاثیر این حوادث در کنار ده‌ها سال جنگل زدایی و قطع درختان شرایط بدتری را در بحران‌های زیست محیطی و غذایی به جا گذاشته است. 

 

کره شمالی پس از بحران اقتصادی دهه 1990 میلادی شاهد قطع گسترده درختان و استفاده از آنها به عنوان سوخت بود. پس از آن و علی رغم کاشت منظم درختان، جنگل زدایی ادامه یافت و باعث شدت گرفتن سیلاب‌ها شد.

 

براساس گزارش ماه مارس سازمان  "Global Forest Watch" بیش از 27 هزار و 500 هکتار از پوشش درختی کره شمالی از سال 2019 و بیش از 233 هزار هکتار از سال 2001 از بین رفته است.

 

براساس گزارش سایت "38 شمالی"، با وجود بهبود و رشد کره شمالی در مدیریت بلایای طبیعی این کشور همچنان به شکل آزاردهنده و ناخوشایندی در مدیریت بحران های طبیعی ضعیف است. سایت "38 شمالی" به تحلیل و آنالیز وقایع کره شمالی می‌پردازد.

 

کمبود شدید کود در کره شمالی

یکی از مشکلات کمتر شناخته بخش کشاورزی کره شمالی تهیه کود کافی برای بهبود عملکرد گیاهان و برداشت محصولات است.

  

کشاورزان کره شمالی در یک کلیپ تلویزیونی بر روی زمین‌های خود کود می‌پاشند- این کشور معمولا اهمیت کود برای کشاورزان را برجسته می‌سازد/ عکس: KOREA CENTRAL TELEVISION

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

کیم جونگ اون در نامه‌ سال 2014 خود خطاب به مقامات بخش کشاورزی تاکید کرد که باید منابع سهل الوصولی از کود را پیدا و تهیه کنند.

 

او در نامه‌ای منتشر شده در خبرگزاری دولتی "KCNA" کره شمالی نوشت: باید از منابعی مانند فضولات حیوانات، مدفوع انسانی، کمپوست و گل و لای بستر خندق‌ها به عنوان کود استفاده کرد.

 

کره شمالی در تهیه کود خود کفا نیست و براساس گزارش ماه فوریه 2021 روزنامه "نیکی آسیا" یکی از کارخانه‌های بزرگ و اصلی تولید کود این کشور به دلیل کمبود قطعات یدکی تعطیل شده است.

 

دلیل تعطیلی این کارخانه بسته شدن مرزهای کره شمالی با چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری در دوران همه‌گیری 2020 کرونا است.

 

تجارت با تحریم های شدید محدود می‌شود 

تحریم‌های اقتصادی بین الملل تجارت کنونی کره شمالی با سایر کشورهای جهان به شدت محدود کرده است.

 

نمودار تجارت کره شمالی با چین در سال 2020 روند کاهشی شدیدی را نشان می‌دهد/ منبع: گمرک چین

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

براساس اطلاعات رسمی گمرگ چین مجموع صادرات چین به کره شمالی در سال‌های اخیر بین 2.5 تا 3.5 میلیارد دلار برآورد شد اما این رقم در سال گذشته به کمتر از 500 میلیون دلار رسید.  

 

تصویر یک قایق کره شمالی که از منطقه مرزی "داندونگ" چین و کره شمالی گرفته شده است/ عکس: GETTY IMAGES

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

 

تصاویر ماهواره‌ای در دو سوی مرز "سینوجو" کره شمالی و "داندونگ" چین کاهش قابل توجه محموله‌های رد و بدل شده در سال جاری را در مقایسه با سال 2019 را نشان می‌دهد.

 

براساس گزارش مرکز استراتژیک و مطالعات بین الملل " CSIS" شواهد، حکایت از بسته شدن احتمالی این مرز تجاری دارند.

 

محققان در سپتامبر سال 2019 (شهریور 1398) از نقل و انتقال 100 محموله در مناطق گمرکی کره شمالی خبر دادند اما این تعداد در ماه مارس 2021 (اسفند سال 1999) به 15 محموله رسید.

 

تصاویر ماهواره‌ای ایستگاه قطار "سینوجو" در کره شمالی را نشان می‌دهد/ محققان با کنترل تصاویر ماهواره‌ای تعداد قطارهای ترمینال سینوجو کره شمالی در مارس 2021 را رصد کردند/ عکس: SUPPLIED BY EUROPEAN SPACE IMAGING

 کره شمالی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

با این وجود کارشناسان با توجه به افزایش تعداد قطارهای بیشتر در سینوجو کره شمالی از احتمال افزایش تجارت این کشور  در ماه‌های آینده خبر می‌دهند.

 

از طرفی ناظران کره شمالی  می‌گویند هیچ نشانه‌ای در باره باز شدن مرزها وجود ندارد.

 

کمک غذایی به کره شمالی مشکل است

براساس قوانین کمک غذایی به کره شمالی در شمار تحریم‌‌های بین الملل قرار ندارد اما کمک به این کشور مشکل است.

 

چین بزرگترین اهدا کننده غذا به کره شمالی است اما ارسال غذا از چین به کره شمالی پس از شیوع همه‌گیری کرونا 80 درصد کاهش یافته است.

 

سازمان ملل می‌گوید بیشتر سازما‌های بین‌المللی که در عرصه رساندن غذا در جهان فعالند، به دلیل محدودیت‌های کرونایی این کشور و دیگر نقاط جهان دشواری‌های بیشتری در کمک به کره شمالی دارند و قادر به اجرای برنامه‌های خود در این کشور نیستند.

 

"کن لی" از"برنامه جهانی غذا" به عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل در این باره گفت که این نهاد مدتی پیش از شروع همه گیری کرونا نتوانسته وضعیت خانوارهای کره شمالی را بررسی کند.

 

وی افزود برنامه جهانی غذا با تمام چالش‌ها موفق به توزیع منابع محدودی از مواد غذایی برای تغذیه جمعیتی حدود 730 هزار نفر در این کشور شده است.

 

 براساس گزارش بخش خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد کره شمالی تنها به اندازه 2 تا 3 ماه ذخیره غذایی دارد.

 

اگر این کمبود از طریق واردات، تجارت یا کمک غذایی تامین نشود خانوارهای این کشور دوره ای بسیار سخت و نا به سامان را در اکتبر 2021 (اواخر پائیز) تجربه خواهند کرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------